antibiyotik.gen.tr https://www.antibiyotik.gen.tr Antibiyotik, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, antibiyotik.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Stafine Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/stafine-antibiyotik.html Wed, 31 Oct 2018 14:24:39 +0000 Stafine Antibiyotik Endikasyonları; stafine pomad, özellikle stafilokok ve streptekok gibi gram (+) bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. (Cilt abseleri, akne, impetigo gibi rahatsızlıkarında kullan Stafine Antibiyotik Endikasyonları; stafine pomad, özellikle stafilokok ve streptekok gibi gram (+) bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. (Cilt abseleri, akne, impetigo gibi rahatsızlıkarında kullanılır.) Duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihabı ve enfeksiyonu durumlarında önerilmektedir. Bakterinin ribozomal protein sentezini inhibe ederek etki göstermektedir. Sodyum fusidat özellikle gram pozitif bakteriler üzerinde etkilidir. Diğer antibiyotikler arasında çapraz rezistans yoktur.

Stafine Antibiyotik formülü; bir gram Stafine Pomad 20 mg sodyum fusidat içerir. Boyar madde, titandioksit

Stafine Antibiyotik Uyarılar Önlemler ve Yan Etkiler;

Diğer kullanılan antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli ve sık uygulama, antibiyotiğe karşı direnç gelişimini arttırabilir. Gözde irritasyona neden olabileceği için göze temas edilmesinden sakınınız. İlacı ağzınıza ve gözünüze temas ettirmeyiniz.  Etken maddeye karşı az rastlanılır olmak koşulu ile ciltte pullanma ve uygulamayı takiben kızarıklık ve irritasyon görülebilir.

Stafine Antibiyotik Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı;

Gebelerde ve süt veren annelerde kullanımı ile ilgili henüz yeterli bilgi mevcut değildir, zorunlu kalmadıkça kullanılmamalıdır.

Stafine Antibiyotik Kullanım Şekli ve Dozu; 
Stafine Pomad %2 lezyonlara günde iki, üç kez ve genellikle 7 gün süreyle uygulanmalıdır. Stafine gastrointestinal sistemden kolayca emilir. Alındıktan iki saat sonra ideal plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Hemen hemen bütün vücut sıvı ve dokularına çok iyi nüfuz eder. Absorblanan kısmın yarısı periferik kısımlarda, yarısı da hücre içinde bulunur. Enfekte olmuş kemiğe, sinoviyal sıvıya, hepatobilier salgıya, bronşiyal salgıya, mukozaya, serebral dokulara, abselere ve tüm yumuşak dokuya kolayca nüfuz olur.
Sodyum fusidatın büyük bir kısmı safra ile atılır. Yaklaşık %2'si değişmeden feçesle, diğer kısmı da idrarla atılır. Karaciğer fonksiyon testlerinde geçici yükselmeler ve safra kesesi tekikinde kullanılan kontras maddenin, bilier ekskresyonun da azalma görülebilir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmezse yada daha da kötüleşme olursa doktorunuza başvurunuz.

Stafine AntibiyotikStafine Antibiyotik Saklama Koşulları;

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve 25 0C oda sıcaklığı altında saklayınız.

Stafine Antibiyotik Aşırı Doz Kullanımında;

Uzun süreli ve yüksek dozda kullanılınca birikim yaptığından plazma konsantrasyonları yükselir ve sarılığa neden olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışınız.
]]>
Zinnat Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/zinnat-antibiyotik.html Thu, 01 Nov 2018 03:52:33 +0000 Zinnat antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Aeorob ve aneorob bakterilerin oluşturduğu hastalık gruplarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir antibiyotiktir. Gram pozitif ve gram negatif bakterilerin oluşturduğu hasta Zinnat antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Aeorob ve aneorob bakterilerin oluşturduğu hastalık gruplarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir antibiyotiktir. Gram pozitif ve gram negatif bakterilerin oluşturduğu hastalıkların tedavisinde kullanımına başvurulur.

Niçin kullanılır

Zinnat antibiyotik duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Zinnat antibiyotik, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları,bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit, boğaz enfeksiyonları, larenjit vb. hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi, zatürre akut bronşit kronik bronşit veya bronşiyolit tedavisinde de kullanılır

Nasıl kullanılmalıdır

Kullanım şekli hekimin karar vereceği ölçüde genellikle on iki saat aralıklarla oral yoldan yapılır.

Zinnat antibiyotik, penisilin veya diğer beta laktam antibiyotik türlerine dirençli olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Zinnat AntibiyotikYan etkileri nelerdir


Zinnat antibiyotiğin bilinen yan etkileri arasında bulantı kusma baş ağrısı baş dönmesi görülebilir nadiren de olsa deride kaşıntı ve pullanma gözlenmiştir. Mide rahatsızlığı yaşamış veya tedavisi devam eden hastaların hekimi bu konuda bilgilendirmesi gerekmektedir. Bilinen ilaç etkileşimi çok azdır. Zinnat antibiyotik mutlaka bir hekime danışarak kullanılmalıdır.
]]>
Penos Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/penos-antibiyotik.html Thu, 01 Nov 2018 06:13:37 +0000 Penos antibiyotik, etken maddesi Benzatin fenoksimetilpenisilin  olan bir antibiyotiktir. Her tabletinde 600 mg fenoksimetilpenisilinbulunmaktadır. Fenoksimetilpenisilin penisilin grubunda bir antibiyotiktir. Bakterileri savaşarak et Penos antibiyotik, etken maddesi Benzatin fenoksimetilpenisilin  olan bir antibiyotiktir. Her tabletinde 600 mg fenoksimetilpenisilin
bulunmaktadır. Fenoksimetilpenisilin penisilin grubunda bir antibiyotiktir. Bakterileri savaşarak etki ederi. Penos antibiyotik bademcik ve orta kulak iltihabı, faranjit, sinüzit, bronşit zatürre, çıban, apse, yüz ve ellerde oluşan derin yaralar ve yanıklarda oluşan enfeksiyonlar ve diş çekimi gibi küçük cerrahi girişimlerden önce kullanılmaktadır. Hastalığınızın şiddetine ve türüne göre kullanım şeklini doktorunuz belirleyecektir.

İlacın kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler
 • Penos antbiyotik doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. İlacı kullanım sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid, vb. doğum kontrol yöntemi kullanınız.
 • İlacı kullanım esnasında kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuz size belirttiği zaman zarfından önce ilacı kesmeyiniz.  Enfeksiyon vücudunuzdan atılmadan da belirtileriniz de iyileşme olabilmektedir. Enfeksiyonun tamamen atılabilmesi için süreyi tamamlayın.
 • Penos AntibiyotikPenos antibiyotik soğuk algınlığı veya grip gibi, virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 • Antibiyotik tedaviniz bittiğinde, doktorunuz enfeksiyonun tamamen atıldığından emin olmak için testler yapmak isteyebilir.
 • Antibiyotik ilaçlar ishale neden olabilmektedir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. İshaliniz aşırı sulu ve kanlı ise doktorunuzu arayınız. İshali durdurmak için kendi başınıza herhangi bir ilaç kullanmayınız. 
 • Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız. 
 • İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından anlayabilmek için düzenli olarak kan testleri yaptırmanız gerekebilir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir.
 • Bu ilaç, başka tıbbi testlerde değişik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Penos antibiyotik kullandığınızı söyleyiniz.
 • Doz aşımı yaparsanız bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Doz aşımlarında acil servise başvurmanız gerekir.
 • Gebe iseniz yada gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. 
 • İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve ısıdan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. İlacınız sıvı formda ise buzdolabında saklayınız.
]]>
Diş İltihabı İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/dis-iltihabi-icin-antibiyotik.html Thu, 01 Nov 2018 16:30:36 +0000 Diş iltihabı için antibiyotik, ağız içinde oluşan bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. Diş iltihabını geçirmek için antibiyotik kullanımı oluşan yaraların iyileşmesi için başvurulan yöntemlerin başında gelir Diş iltihabı için antibiyotik, ağız içinde oluşan bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. Diş iltihabını geçirmek için antibiyotik kullanımı oluşan yaraların iyileşmesi için başvurulan yöntemlerin başında gelir. Diş iltihabı diş köklerini, diş etlerini sarmayarak bakterilerin artmasına yol açar. Diş eti apseleri ise dişlerden bağımsız olarak yalnızca diş etlerinde oluşurlar.

Diş iltihabının nedenleri:
Diş iltihabı özellikle çürük dişlerde  bakterilerinin artması sonucu çevre dokuların aşınması nedeni ile oluşur. Oluşan bakterilerin diş etlerinde şişmelere yol açabilmektedir. Diş hekimleri çürük dişin tedavisine başlamadan evvel oluşan şişliklerin giderilmesi için yapılacak alanda biriken bakterilerin temizlenmesini sağlamak amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanır.

Diş iltihabı belirtileri:
Diş İltihaplarında  en belirgin olan semptom dişlerde oluşan sürekli ağrılardır. Beraberinde morarma, şişlik ve boyun bölgelerine kadar inen bir ağrıya yol açabilir. Ağrının boyutu bir şey yerken ya da sıcak soğuk içecekler,  soğuk gıdaların tüketiminde artabilir. Aynı zamanda dişlerde oluşan iltihap ciddi anlamda sorunlar ve ağız kokusuna yol açabilir.

Diş İltihabı İçin AntibiyotikDiş iltihabı tedavisi:
Diş iltihabı  başlıca nedenlerinden biri ise ağız içinde oluşan bakteriler olduğu için başvurulacak ilk olarak tedavi yöntemi antibiyotik uygulanmasıdır. Bakteri nedeni ile uygulanan antibiyotik tedavisinde  Amoxicillin, Clindamycin ve Metronidazole gibi antibiyotikler  kullanılır. Fakat antibiyotikler kişiye göre farklı tedavi seçeneği sunacağı için bilinçsiz şekilde kullanılmamalı mutlaka doktor reçetesi ile kullanmalıdır.
]]>
Antibiyotik Adeti Geciktirirmi https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-adeti-geciktirirmi.html Fri, 02 Nov 2018 07:34:24 +0000 Antibiyotik Adeti Geciktirirmi, kişilerin antibiyotik kullanması özellikle vücutta barınan mikropların daha kolay dışarıya atılmasını en önemlisi de hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır. Çoğunlukla her insan ge Antibiyotik Adeti Geciktirirmi, kişilerin antibiyotik kullanması özellikle vücutta barınan mikropların daha kolay dışarıya atılmasını en önemlisi de hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır. Çoğunlukla her insan geçirmiş olduğu hastalıkların tedavisi için antibiyotik kullanmaktadır. Antibiyotik kullanımı her birey için farklılık göstermektedir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı şekil göstermektedir. Mesela antibiyotik kullanan her kadının mutlaka o ay içerisinde adeti gecikir demek aslında doğru bir açıklama olmaz. Ancak bazı hanımlarda antibiyotik kullanımından sonra adet dönemlerinde gecikme ya da adet kesilmesi durumu yaşayabilmektedir. Fakat bazı hanımlarda ise, antibiyotik kullanımında adet dönemlerinde herhangi bir değişim söz konusu olmaz. Özellikle antibiyotik kullanımında adet gecikir misorusunun aslında net  ve kesin olarak bir cevabı henüz yoktur. Ama antibiyotik kullanımında adet geciktirme durumunun söz konusu olduğu bilinmektedir. Bu sebeple mutlaka uzmana danışılmadan herhangi bir ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antibiyotik Adeti GeciktirirmiAntibiyotik Kullanımı Adeti Nasıl Geciktirir, 

Çoğunlukla antibiyotik kullanımında değil ağrı kesici adet geciktirme hususunda diğer kullanılan ilaçlara göre daha fazla etkili olmaktadır. Ayrıca kişi 4 ya da 5 adet antibiyotik kullanmış ise, bu durum genellikle adet gecikmesine neden olabilmektedir. Fakat her bayan adet gecikmesi durumunu sadece antibiyotik kullanımına kesinlikle bağlamamalıdır. Çünkü kişide meydana gelen adet gecikmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Ancak kişide çok sık olarak adet gecikmesi problemi yaşıyor ise, mutlaka zaman kaybedilmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Eğer antibiyotik kullanımında meydana gelen bir adet kesilmesi durumu var ise, öncelikle kişi doktora başvurmalıdır. Doktora başvurmadan hiç bir şekilde ilaç kullanımını kesmemelidir. Bunların dışında kadınlarda ortaya çıkan adet gecikmesi mevsim değişikliklerine bağlı olarak da gelişebilmektedir. Kişinin antibiyotik kullanması kesinlikle adet olma düzenini olumsuz yönde etkilemez. Yapılan araştırmalar sonucunda antibiyotik özellikle adet gecikmesi ile hiç bir bağlantısının olmadığı da tespit edilmiştir. 

Antibiyotik Adet Gecikmesine Neden Olur mu, 

Antibiyotik kullanılmadan önce mutlak prospektsü okunmalı ya da doktora danışılmadan antibiyotik alınmamalıdır. Aslında sağlıklı her kadın senede bir ya da iki defa adet gecikmesi durumu yaşayabilir, ancak bu durumu antibiyotik kullanımına bağlamamak gerekir. Çünkü kişinin yaşamış olduğu stres, üzüntü, aile içerinde gelişen olaylar, iklim değişikliği, yaşam tarzının değişmesi ve yorgunluk gibi birden fazla sebep adet gecikmesine neden olabilmektedir. Mesela kişi adet döneminde eğer antibiyotik kullanmış ise, bu durumu etkileyebilir ve adet kesilmesine sebep olabilir. Fakat antibiyotik hiç bir şekilde adet gecikmesine tek başına sebep olmaz. 
]]>
Gebelikte Antibiyotik Kullanımı https://www.antibiyotik.gen.tr/gebelikte-antibiyotik-kullanimi.html Fri, 02 Nov 2018 22:44:07 +0000 Gebelikte antibiyotik kullanımı, Gebelik dönemi anne bedeninde ve ruhunda birçok değişime yol açan, meşakkatli ve bir o kadar özel bir dönemdir. Bu dönemde mikroplara karşı direnç gösteremiyorsa ve gebelik riske gir Gebelikte antibiyotik kullanımı, Gebelik dönemi anne bedeninde ve ruhunda birçok değişime yol açan, meşakkatli ve bir o kadar özel bir dönemdir. Bu dönemde mikroplara karşı direnç gösteremiyorsa ve gebelik riske girmişse elbette bu özel sürece uygun antibiyotikler kullanılabilir. Ancak bu dönemde kullanılan antibiyotiklerin doğru seçilmesi, doktor kontrolünün ve onayının mutlaka olması, antibiyotik dozajı çok önemlidir. Seçilen antibiyotiğin gebeliğe ve anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek yapıda olması gerekir.

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı, çoğu anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Gebelik döneminde kullanılan antibiyotikler B grubu antibiyotiklerdir. Bu gruba dahil olan antibiyotiklerin yapılan çeşitli çalışmalar sonucu gebeliğe kesin bir zarar verip vermediği henüz tespit edilmemiştir. Bu nedenle gebelik döneminde mümkün olduğunca antibiyotik dahil herhangi bir ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda, gebelik ve anne karnındaki bebek riske girmişse uygun antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Aksi halde düşük, erken doğum, endometrit, amnionit gibi sorunlar yaşanabilir.

Gebelikte Antibiyotik KullanımıAntibiyotik kullanımı sınıflandırılması nasıldır

A sınıfı: Yapılan çalışmalara göre anne karnındaki bebek için herhangi bir risk oluşturmayan gruptur. Ancak bu grupta ilaç bulunmamaktadır.

B sınıfı: İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda anne ve anne karnındaki bebek için tehlikeli olduğu ispatlanamamıştır. Bu nedenle de gebelikte zor durumlarda B grubu antibiyotikler kullanılmaktadır.

C sınıfı: İnsanlar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış, ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda anne karnındaki bebek için yan etkileri olduğu tespit edilmiştir.

D sınıfı: Anne karnındaki bebek için zararlı olduğu, ancak anne hayatı risk altındayda bu zararların göz ardı edilebileceği antibiyotik grubudur.

X sınıfı: Anne karnındaki bebek için zararlı olduğu, fakat anne hayatı risk altındaysa bebeğin riskinin göz ardı edilebileceği bir antibiyotik grubudur.

Gebelikte kullanılabilen B grubu antibiyotikler nelerdir

 • Penisilinler
 • Metranidazol
 • Nitrofurantoin
 • Klindamisin
 • Sefalosporinler
 • Makrolidler

Gebelik döneminde kullanılan antibiyotikler yazımızın başında da söylediğimiz gibi mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Doğru zamanda ve doğru kullanılan antibiyotikler anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabilir.

Gebelikte B grubu antibiyotikler hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır

B grubu antibiyotikler gebelik döneminde yaşanan zatürre, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonu, sinüzit, diş enfeksiyonları için kullanılabilmektedir. Anne adayının penisiline ya da sefalosporinlere karşı alerjisi tespit edilmişse bu antibiyotiklerin yerine eritromisin adlı antibiyotik güvenli gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Gebelik döneminde zararlı olan antibiyotikler nelerdir

Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi, dozajı, gebeliğin evresi göz önünde bulundurulur. Gebelikte antibiyotik kullanımının en tehlikeli olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. Gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarının en sık maruz kaldığı sorun idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu dönemde kullanılacak antibiyotik dozu en az olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede düşük ve erken doğum riski ortadan kaldırılmalıdır.

]]>
Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı https://www.antibiyotik.gen.tr/hamilelikte-antibiyotik-kullanimi.html Sat, 03 Nov 2018 20:48:01 +0000 Hamilelikte antibiyotik kullanımı, hamile kadınların tedavi amacıyla antibiyotik kullanmasında bir sakınca yoktur. Fakat antibiyotik kullanımı doktorun gebelik haftasına göre uygun göreceği bir antibiyotik olması ve dozun tavsiye Hamilelikte antibiyotik kullanımı, hamile kadınların tedavi amacıyla antibiyotik kullanmasında bir sakınca yoktur. Fakat antibiyotik kullanımı doktorun gebelik haftasına göre uygun göreceği bir antibiyotik olması ve dozun tavsiye edildiği şekilde kullanılması gerekir. Hamilelikte bilinçsizce antibiyotik kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Antibiyotiğin içeriğindeki etken maddesinin hamileliğe zararı olmaması ve gebeliğin haftasına uygun olması gerekir. Hamilelikte antibiyotik kullanımı anne adayının ve bebeğin sağlığı gözetilerek olmalıdır.

Hamilelikte kadının çeşitli sebeplerden dolayı antibiyotik kullanması zorunlu olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal, diş problemleri antibiyotikle tedavi edilmelidir. Hamilelik dönemi normalde antibiyotik kullanımına engel teşkil etmez. Fakat antibiyotiğin kullanımı zorunlu olursa, heme bebeğin, hem de annenin sağlığına zarar vermeyecek olanlar tercih edilir. Hamile bir kadının antibiyotik kullanımına, hangi antibiyotiğin verilmesi gerektiğine hem kadın doğum doktoru, hem de branş doktoru beraber karar vermelidir. Bu dönem bazı antibiyotiklerin kullanımı sakıncalı olsa da, bazılarının kullanılmasında herhangi bir sorun çıkmaz. Bazıları da hamilelikte biraz riskli olarak kabul edilse de, annenin tedavisinde önemli yararları olacağından, uzman doktor kontrolünde kullanılabilir. Çünkü hastalığın tedavi edilmemesi gebelik üzerinde daha zararlı olacak etkilere yol açabilir.

Hamilelikte Antibiyotik KullanımıHamilelikte antibiyotik kullanımı reçetede yazan bilgilendirmeye göre olur mu

Antibiyotiklerin reçetelerinde hamilelik sürecinde kullanımına dair bilgiler olsa da yani hamilelikte kullanımı uygun yazsa da, doktora danışmadan ilaçların kullanımı çok sakıncalıdır. Bunun nedeni her kadının bünyesinin farklı olması, her hamileliğinde farklı şekilde ilerlemesidir. Bir başkası için zararlı olmayan bir antibiyotik, başka bir kadın için zararlı etkiler yapabilir. Bir hamile kadının kullandığı antibiyotik, diğerleri için güvenli değildir. Bu diğer insanlar içinde böyledir. Bu nedenle her hamile kadın kendi doğum doktoruna danışarak antibiyotiği kullanmalıdır.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı neden olur

Hamilelikte kadının mikroplara karşı savunmasız olması nedeniyle hamileliği risk altında olması antibiyotik kullanımı için önemli bir etkendir. Buna rağmen antibiyotik için mutlaka doktordan onay alınmalıdır. Antibiyotiği içeriğindeki etken maddesi ve kullanım dozu kesinlikle doktor tarafından belirlenmelidir. Hamile kadın bu tavsiyelere uyarak, hastalığın tedavisinde antibiyotiği kullanabilir.

Hamilelikte zararlı olabilecek antibiyotikler var mıdır

Hamilelik sürecinde hastalıkların tedavisinde kullanılacak her antibiyotik için doktorun etken madde ve dozaj ayarlamasını gebelik haftasına ve evresine uygun şekilde yapması söz konusudur. Çünkü hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayı içinde kullanılacak antibiyotikler zararlı olabilir. İlk üç aylık süreçte bebekte ve plasentada bağışıklık problemi olur, son üç aylık süreçte ise kadının hamilelik nedeniyle yorgun olmasıyla sonuçlanabilir.

Hamilelikte anne açısından zararlı olabilecek antibiyotikler ampilisilin, aamoksilin ve safalosporin içeren ilaçlardır. Bu yüzden doktor her şeyi değerlendirerek, kullanılacak antibiyotiği belirler. İçeriğinde metronidazol olan antibiyotiklerde bundan önce anne karnındaki bebekte anomaliye neden olduğu kabul edilse de, son araştırmalar ışığında bu etkisinin olmadığı görülmüştür.

Araştırmalar antibiyotiklerin bir bölümünün bakterilerle etkin bir mücadele yaptığını, bir bölümününde vücut enzimleri üzerinde olumsuz etkiye neden olduğunu belirlemiştir. Bu açıdan uzmanla]]> Zimaks Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/zimaks-antibiyotik.html Sun, 04 Nov 2018 03:45:08 +0000 Zimaks antibiyotik, Zimaks, sefiksim adlı bir ilacın etkin maddesi içerir ve bu ilaç sefalosporinler bilinen antibiyotik grubundandır. Bu antibiyotik ilaç kendisine hassas bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullan Zimaks antibiyotik, Zimaks, sefiksim adlı bir ilacın etkin maddesi içerir ve bu ilaç sefalosporinler bilinen antibiyotik grubundandır. Bu antibiyotik ilaç kendisine hassas bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Zimaks vücuttaki bakteriler ile savaşıp, solunum yolu enfeksiyonlarında ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Zimaks antibiyotiklerinin kutusunda beş veya on adet film tablet bulunur. 

Zimaks antibiyotiklerin kullanıldığı rahatsızlıklar;
 • Faranjit: Boğaz ve bademcik iltihaplanmasıdır. bu enfeksiyonlara yol açan bakterileri zimaks antibiyotik kullanarak etkisiz hale getirebilirsiniz.
 • Alt solunum yollarında bronşit: Akciğerlerin içerisine hava taşıyan bronşların iltihaplanmasıdır. bu enfeksiyonda penisilin den etkilenen bakteriler için kullanılır.
 • Üriner sistemdeki akut üretritler: Mesane ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda zimaks antibiyotiği kullanılır. bu enfeksiyonlarda bakterilerden oluşur ve zimaks bu bakteriler ile savaşarak vücuda sağlığını kavuşturur.
 • Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanmasıdır. yine bu enfeksiyonda penisilinden etkilenen bakteriler ile olur ve zimaks antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Komplike olmayan vakalarda da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vardır. yine burada da zimaks kullanılır. 
 • Bunların dışında hastalıkları tek tek sayacak olursak zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları, bronşit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklar için kullanılır. 
Zimaks antibiyotiğinin, etken maddesine alerjisi olanların kullanması sakıncalıdır. Bu ilaç soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara neden olan bakterileri tedavi etmekte kullanılır. İlacın kullanımı kişide ishale sebep olabilir. Bu durumda kişide yeni enfeksiyonlara neden olabilir. Zimaks ilacının, kullanımında oluşan ishal sulu ve kanamalı geliyorsa hiç bir işlem yapmadan direk doktorunuza başvurmalısınız. İlacı kullanırken iyi hissetseniz bile hekiminizin size önerdiği kadar kullanmanız çok önemlidir. Zimaks ilacının tablet ve şurup formları vardır ama Türkiye'de 400 mili gramlık tabletlerin ve şuruplarının da 10 mg. 50 mg. ve 100 mg. olarak süspansiyon olarak  satışı yapılmaktadır. 

Zimaks antibiyotikler, çocuklarda toz şeklinde üretilir ve bir hafta kullanılabilir. Üçüncü jenerasyon bir ilaçtır. Türkiye'de genellikle idrar yolları enfeksiyonlarında Üroloji doktorlarının tercih ettiği bir ilaçtır. 

Zimaks AntibiyotikZimaks ilacının yan etkileri;
 • Kurdeşen,
 • Nefes almada güçlük,
 • Karın ağrısı,
 • Cilt döküntüsü ve ciltte soyulma,
 • Kanlı ve sulu ishal,
 • Boğazda şişlik,
 • Yüzde dudaklarda ve dilde şişlik, gibi yan etkileri görülebilmektedir. 
Günümüzde antibiyotik kullanımı ile ilgili bir çok bilgi edinme yöntemleri vardır. Artık eskiden olduğu gibi bilinçsiz ilaç kullanımını bırakmalı ve gerekmedikçe antibiyotik alımı yapmamalıyız. Sağlığımız için ne kadar az ilaç kullanırsak o kadar iyidir. ilaçlar olmadan olmaz tabii ki ama onları sıradan bir gıda gibi gelişi güzel kullanmakta tehlikelidir.
]]>
Antibiyotik İle Alkol https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-ile-alkol.html Sun, 04 Nov 2018 12:50:45 +0000 Antibiyotik ile alkol, Karıştırılması sakıncalı durumlara neden olabilir. Antibiyotiklerin genelinde özellikle orta ve geniş spektrumlu antibiyotiklerde sıkça görülen yan etkilerin başında; baş ağrısı, baş dönmesi, uyku ha Antibiyotik ile alkol, Karıştırılması sakıncalı durumlara neden olabilir. Antibiyotiklerin genelinde özellikle orta ve geniş spektrumlu antibiyotiklerde sıkça görülen yan etkilerin başında; baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, mide bulantısı, ciltte kaşınma, deri döküntüsü meydana gelir. Antibiyotikler alkol ile birlikte kullanılırsa bu etkilerin artışına sebep olabilir. Özellikle gün içinde iş hayatında veya araç kullanırken alkol ve antibiyotiğin karıştırılması durumunda istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Alkol Antibiyotik ile Kullanılmamalıdır

Bazı soğuk algınlığı ilaçları özellikle ağız ve diş sağlığı için kullanılan gargaralar alkol içerdiğinden antibiyotiklerle birlikte kullanılmamalıdır veya kullanılması kaçınılmaz ise mutlaka bir hekime danışmak gerekir.

Alkol Antibiyotiğin Direncini Düşürür

Alkol antibiyotiğin etkisini azaltmaz ama kullanıcının enerjisini düşürür. Bazı antibiyotiklerin alkol ile kullanımına bağlı olarak ciltte kızarma kaşıntı deri dökülmesi görülebilir. Ciltte bozulmalara neden olan antibiyotikler olduğundan alkol ile birlikte kullanılırsa bu etkiler maksimum seviyeye ulaşacaklardır.

Antibiyotik İle AlkolAntibiyotik ile alkol karıştırılması özellikle geniş spektrumlu antibiyotiklerde yüksek alkol oranı ile alınırsa ilaç zehirlenmesi gibi ciddi durumlara sebep olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden tıbbi yardıma başvurmak gerekir ve mide yıkanmasına hatta hastanede müşahede atında gözlem yapılmasına karar verilebilir. Asıl olan ve önerilen durum alkol alınırken antibiyotik kullanılmaması veya antibiyotik tedavisi süresince alkol alınmamasıdır.
]]>
20 Lik Diş İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/20-lik-dis-icin-antibiyotik.html Mon, 05 Nov 2018 07:41:28 +0000 20 lik Diş İçin Antibiyotik, genellikle bu dişlerin ağrılı çıkış süreci ve sonrasında diş çekimi ile sonuçlanan durumda antibiyotik kullanımına gerek duyulabilir. Bahsi geçen dişlerin çıkış süresi ve sonrasında zayıf 20 lik Diş İçin Antibiyotik, genellikle bu dişlerin ağrılı çıkış süreci ve sonrasında diş çekimi ile sonuçlanan durumda antibiyotik kullanımına gerek duyulabilir. Bahsi geçen dişlerin çıkış süresi ve sonrasında zayıf olması sebebi ile genellikle hekimler bu dişlerin çekilmesini tavsiye eder. Bunun sebebi bu dişlere ilerleyen yaşlarda küçülen çene yapısı nedeni ile artık ihtiyaç kalmamasıdır. 20 yaşından sonra çıkan dişler zayıf olur ve yeterli ağız bakımı yapılsa bile çürümesi çoğunlukla kaçınılmazdır.

20lik Dişler Çabuk Çürüyor


20 lik Diş İçin Antibiyotik kullanımı kaçınılmaz ise buna mutlaka hekim karar vermelidir. 20 lik dişler çıkarken genelde çene yapısındaki daralma nedeni ile etrafında bulunan dişlere baskı yapabilir, bu durumda şiddetli ağrı çenede şişlik ve apse yaptığı durumlar gözlenir. Ağızda koku yapar ve bu durumda antibiyotik kullanımına gerek duyulur. Dişi kaybetmek istemeyen hasta antibiyotik kullanarak tedavi edilebilir. Bu gibi durumlarda dar veya orta spektrumlu antibiyotiklerle tedavi yapılabilir.

20 lik Diş İçin Antibiyotik sadece dişin ağızda olduğu durumlarda değil, dişin çekildiği durumlarda da gerekli olabilir. Bu dişlerin çekilmesi çoğu zaman zor olur ve çenede hasra sebep olabilir. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisine başlanır.

20 Lik Diş İçin AntibiyotikApse ve çürüme olabilir

20 lik dişlerdeki apse ve çürüme; baş ağrısı, ağız kokusu, kendiliğinden oluşan şiddetli ağrı, yutkunmada zorluk çekme, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet, ağzın zor kapatılması, ağızda kötü tat gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır. Diş hekimi öncelikle uygun bir antibiyotik ile diş etinde bulunan apseyi tedavi eder ve daha sonra dişi çekmeye karar verebilir.
]]>
Doğal Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/dogal-antibiyotik.html Mon, 05 Nov 2018 13:57:50 +0000 Doğal antibiyotik, Canlı organizmaların sağlığına zarar verici bakteri ve mikroplar genel olarak biyotik şeklinde isimlendirilirken, biyotikleri yok eden ilaç grubunada antibiyotik denilmektedir. Doğal antibiyotikler bakteriler Doğal antibiyotik, Canlı organizmaların sağlığına zarar verici bakteri ve mikroplar genel olarak biyotik şeklinde isimlendirilirken, biyotikleri yok eden ilaç grubunada antibiyotik denilmektedir. Doğal antibiyotikler bakterilerin üremelerini önlediği gibi kimi zaman da bakteri ve mikropları öldürmektedir. Doğal antibiyotikler bir çeşit bakterinin yok edilmesinde kullanılabileceği gibi geniş spektrumlu antibiyotikler gibi bir çok bakterinin yok edilmesi için de kullanılabilir. Bu ayrım için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Genel olarak hastalığın nedeni bilinmediğinde doğal antibiyotiklerin kullanılması bir çok hastalığın tedavisinde olumlu etkiler yapmıştır. 

Neden Doğal Antibiyotik,

Vücudumuz yorgunluk, stres, iklimsel değişiklik nedeni ile oluşan sıcak soğuk farkı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı çok kolay hasta olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalıklar ile mücadele etmenin en önemli ayağını oluşturur. Bunun için gıda takviyeleri ve doğal antibiyotikler almak en akıllıca olandır. Hastalık yok iken doğal antibiyotikler alınmaz ise hasta olduğumuzda, hem doğal antibiyotikler yeterli olmayacak, kimyasal antibiyotikler almak zorunda kalacaksınız, hem de doktora gitmeniz ve para harcamanız gerekecektir. 

Hastalıklara karşı sık kullanılan kimyasal antibiyotiklerin böbrek ve karaciğer gibi hayati organlara zarar verdiği bilinmektedir, aynı zaman da kimyasal antibiyotiklere karşı bağışıklık sistemi savunma mekanizması geliştirerek bir süre sonra etkisi görülmeyebiliyor. Bu nedenlerden dolayı doğal antibiyotik kullanarak beslenme kalitesini yükseltebilir ve hastalıklara karşı üst düzey bir koruma sağlayabiliriz.

Doğal AntibiyotikDoğal Antibiyotik Hangi Besinlerde Bulunur

Propolis, arı kovanından elde edilen bir çeşit bal ürünü olan propolis, en belirgin faydası görülen doğal antibiyotiktir. Modern antibiyotiklerin bulunmadığı eski çağlarda propolisten yararlanılırdı. Eski mısır mahzenlerinde binlerce yıldır bozulmadan kalan bal'ın günümüze kadar sağlıkla gelmesine neden olan şey üzerine kaplanmış olan propolistir. Ayrıca arı kovanı içine giren yabancı böceklerin işci arılar tarafından öldürülerek üzeri propolis ile kaplanıp bal'a mikrop bulaşması önlenir. Bu denli öneme sahip doğal bir antibiyotik olan propolis bakteri ve mikropların çoğalmasını ve ölmesini sağlar. Piyasa da aktarlar da bulabileceğiniz bu ürünler aynı zaman da yüksek enerji kaynağı oluşu ve cildi güzelleştirmesi nedeni ile bilindiğinden en önemli doğal antibiyotiktir.

Pus, Genel olarak tüm bitkilerin onarım ilacıdır. Daha çok reçine oranı yüksek ağaçlardan elde edilen bu ürün de doğal bir antibiyotikdir. Belirgin olarak orman ağaçları ve meyve ağaçlarında fazlaca görülür. Ağaçlar yaralandığında doğal bir antibiyotik olan pus'u salgılar, toplanan ağaç pusları 60 derecelik su içinde eritildikten sonra su ile karıştırılarak ılık olarak içildiğinde etkisi gün boyunca süren koruyucu etkisi ve enerji veren içeriği ile propolisten sonra ikinci sırada ki doğal antibiyotiktir.

Bu önemli iki doğal antibiyotikten başka evimiz de baharat olarak tüketilen acı biber, sumak, kimyon ve karabiber doğal antibiyotik etkisi gösterir. Bunun yanı sıra soğan, sarmısak doğal antibiyotiktir.  Özellikle insan eli değmeden yüksek yerler de yetişen meyan kökü, karabaş otu, kekik, dağ çiçeği ekinezya, zencefil ve ada çayı kaynatılarak çay olarak tüketildiğinde doğal antibiyotik etkisi göstermektedir. 
]]>
Diş Apsesi Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/dis-apsesi-antibiyotik.html Tue, 06 Nov 2018 11:42:05 +0000 Diş Apsesi Antibiyotik, Dişlerde oluşan çürük ve hasarla zaman içine diş köklerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar ise, zamanla diş ağrısına hatta çok şiddetli ağrılara, apse ve kanamalara yol açabilme Diş Apsesi Antibiyotik, Dişlerde oluşan çürük ve hasarla zaman içine diş köklerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar ise, zamanla diş ağrısına hatta çok şiddetli ağrılara, apse ve kanamalara yol açabilmektedir. Yemek yeme konusunda ve sindirimde, yiyeceklerin parçalanmasında çok önemli olan dişler iyi bakılmadığı zamanlarda çok büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Dişleri günde en az iki kez fırçalamalı ve yemeklerden sonra ağız bakımı ihmal edilmemelidir. Eğer dişleriniz hassas ise çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmalı sert ve kabuklu gıdaları dişinizle kırmaktan kaçınmalısınız. 

Diş Apsesi Neden Olur
 • Diş kökünün zarar görmesi 
 • Enfeksiyon kapma
 • Diş ve diş etinde biriken kalıntılar nediyle apse oluşur. 
Diş Apsesi Belirtileri,
 • Dişte ve diş etlerinde şiddetli ağrıların olması,
 • Zaman zaman zonklama dediğimiz dayanılmayacak derecede ağrı, 
 • Dişin ve diş çevresinin şişmesi hatta bu şişlik kulaklara ve boğaza kadar inebilir. 
 • Yemek yerken acı ve ağrı 
 • soğuk ve sıcak içeceklere karşı hassasiyet
 • fırçalarken dişlerde kanama görülmesi 
Diş Apsesi AntibiyotikDiş Apsesi Antibiyotik Tedavisi,

Dişin şişerek apse oluşturmasının temelinde iltihaplanma olmaktadır. Bu iltihabın ise, antibiyotik yoluyla kurutulması gerekmektedir. 
]]>
Apse İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/apse-icin-antibiyotik.html Tue, 06 Nov 2018 22:41:34 +0000 Apse İçin Antibiyotik, Diş ağrılarının dayanılmaz acısı ve vermiş olduğu eziyet son derece zordur ve dayanmak sabır ister. Bu nedenle diş ağrılarınız daha şiddetlenmeden ağrıyı hissettiğiniz anda doktora gitmeniz gerekm Apse İçin Antibiyotik, Diş ağrılarının dayanılmaz acısı ve vermiş olduğu eziyet son derece zordur ve dayanmak sabır ister. Bu nedenle diş ağrılarınız daha şiddetlenmeden ağrıyı hissettiğiniz anda doktora gitmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ertelenen diş sorunları ilerde daha zor bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Çok geç olmadan dişlerinizin düzenli kontrolünü ve gereke bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle diş çürükleri, dişlerdeki şekil bozuklukları, dişlerde oluşan tartar ve diş apseleri gibi sorunların ihmal edilmemesi hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Apse İçin AntibiyotikApse Oluşmasının Sebepleri,
 • Dişlerin iyi bakılmaması sonucu diş çürümesi
 • Dişlerin arasına sıkışan yemek parçaları,
 • Dişlerinizin çok fazla kola, gazoz gibi asitli içecekler yoluyla zarar görmesi gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. 

Apse için antibiyotik kullanımı ilk tedavi yoludur. Diş ağrılarının sadece ağrı kesici ile giderilmesi çok da mümkün değildir. Çünkü ağrı kesiciler 6 ile 8 saat sonra etkisini yitirmektedir. Sadece sakinleştirici niteliğinde olduklarından mutlaka antibiyotik kullanmanız gerekir. Bunun için diş hekimine giderek uygun bir antibiyotik ismi almalısınız. İlaç kullanmak istemeyen kişiler dişini çektirip kurtulmak istemektedir. Fakat iltihaplı dişin çekilmesi çok riskli olduğundan pek çok hekim öncelikle apse için antibiyotik yoluyla tedavi başlatırlar. 

Genellikle largopen, augmentin, apranax ve cipro gibi ilaçlar diş iltihaplanmaları, boğaz iltihabı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında verilmektedir. Bu ilaçlardan birini kendinizde eczahaneden temin edebilirsiniz fakat bu çok önerilen bir durum değildir. Sandığımızdan farklı bir rahatsızlık varsa ya da cerrahi bir müdahale gerektiren bir durum varsa, bunun için geç kalınmasına yol açabilir. Diş apsesi olan kişide ateşlenme, boğaz ve kulaklarda ağrı olabilir. Bunlar normal durumlardır. Aynı zamanda diş ağrısı kişinin halsiz düşmesine ve agresif tavırlar sergilemesine yol açabilir bu gibi rahatsızlıklarda bolca uyumaya dinlenmeye çabalamalısınız. Dişiniz ağrılı da olsa çok bastırmadan diş fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Gargara ve ya tuzlu suyla ağız temizliğini sağlamalı ve mikropların yayılmasını engellemelisiniz. 
]]>
Klamoks Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/klamoks-antibiyotik.html Wed, 07 Nov 2018 00:37:47 +0000 Klamoks Antibiyotik, Etkin madde olarak her tablette 875 mg amoksisilin, 125 mg klavulanik asit, yardımcı madde olarak, hidroksipropil metil selüloz, etil selüloz, propilen glikol, titanyum dioksit, mikrokristalin selüloz, kroskarmeloz s Klamoks Antibiyotik, Etkin madde olarak her tablette 875 mg amoksisilin, 125 mg klavulanik asit, yardımcı madde olarak, hidroksipropil metil selüloz, etil selüloz, propilen glikol, titanyum dioksit, mikrokristalin selüloz, kroskarmeloz sodyum, magnezyum steteat, mikrokristalin selüloz ve kolloidal anhidr silika içeren klamoks antibiyotik, piyasaya  1000 mg film tablet, 10-14 tane beyaz, bir yüzünde KF harfleri basılı olan diğer yüzü ise, çentikli film kaplı oblong tabletler şeklinde blister ambalajlarda bulunmaktadır.  
 
Klamox antibiyotik  ne için kullanılır,  klamoks geniş spektrumlu yani bir çok bakteri ve mikroba karşı etkili olan antibakteriyel bir ilaçtır ve aşağıda belirtilen klamoksa duyarlı olan bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavilerinde endikedir.
 • Tekrar eden bademcik iltihapları, orta kulak ve sinüzit iltihabı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında
 • Akciğer iltihabı ve kronikleşmiş bronşitin akut alevlenmeleri gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında
 • Üretra yani idrar kesesi, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplanmalarda ve idrar yolu iltihapları gibi hem idrar yollarını hemde  üreme organlarını etkileyen enfeksiyonlarda
 • Apse yani irin kesesi, çıban ve yaralardan kaynaklanan enfeksiyonlar ve selülit gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında
 • Diş diş eti ve diş apselerine neden olan enfeksiyonlarda
 • Doku ve kanda yer alan toksin ve bakterilerden kaynaklanan düşük ve lohusalık humması gibi durumların kısa süreli tedavisinde kullanılır.
Klamoks antibiyotik kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar, penisilin ve sefalosporinler gibi beta laktam antibiyotiklere alerjiniz varsa ve geçmiş dönemlerde klamoks yada penisilin kullanılmasından dolayı karaciğer yetmezliği yaşadıysanız klamoks antibiyotiği kesinlikle kullanmayınız.

Klamoks AntibiyotikKlamoks antibiyotik dikkatli kullanılması gereken durumlar, şayet bir enfeksiyon hastalığı ile ilgili bir şüphe söz konusu ise, böbrek yetmezliği varsa klamoks antibiyotiğin dozu ve kullanım şekli kullanacağınız hastalığın şiddetine göre ayarlanmalıdır. 
Uzun süre kullanıldığı taktirde mantar enfeksiyonu gibi klamokstan  etkilenmeyecek olan organizmaların artmasına sebep olur. Bu nedenle klamoks antibiyotik mutlaka doktorun önerdiği süre zarfında kullanılmalıdır. 
İdrar miktarı azalmış olan hastalardan bazılarında ise kristalüri görülebilir. Bu nedenle ilaçla birlikte uygun miktarda sıvı alınması gerekir. Klamoksın içinde bulunan amoksisilin klavulanik asit, bazı kişilerde kanama ve pıhtılaşma süresinin uzamasına neden olabileceği için bu gibi durumlarda da dikkatli kullanılmalıdır.

Yiyecek ve içecek ile beraber kullanımı, antibakteriyel bir ilaç olması nedeniyle klamoks, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalması için yemek yemeden hemen önce alınması tavsiye edilir. 

Gebelikte kullanımı, bu dönemde kullanılması önerilmez. Doktorunuz tarafından önerilmediği takdirde özellikle de hamileliğin ilk üç ayında kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç kullanılırken hamile olunduğu fark edildiği takdirde hemen doktora danışılmalıdır. 

Emzirme döneminde kullanımı, klamoks antibiyotiğin içerisinde bulunan bazı etkin maddelerin anne sütüne geçmesinden dolayı emen bebeklerde ishal ve mukoz membranlarda mantar enfeksiyonu görülebilir. Bu sebeple emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanılması, klamoks antibiyotik gut hastalığı için kullanılan allopurinol ile birlikte alınıyorsa alerjik reaksiyonları artırabilir. Yine gut için kullanılan probenesid alıyorsanız, klamoks antibiyotiğin dozunun doktor tarafından ayarlanması gerekebilir. Varfarin gibi kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar ile birlikte klamoks antibiyotiği alıyorsanız,]]> Kulak İltihabı Antibiyotik İsimleri https://www.antibiyotik.gen.tr/kulak-iltihabi-antibiyotik-isimleri.html Wed, 07 Nov 2018 14:37:50 +0000 Kulak iltihabı antibiyotik isimleri, Kulak vücudumuzun beş duyu organlarından birsidir. Kulak bizim duymamızı sağlayan bir organımızdır. Kulak iltihabı en çok küçük çocuklarda görülen ve ağrısına dayanamayan Kulak iltihabı antibiyotik isimleri, Kulak vücudumuzun beş duyu organlarından birsidir. Kulak bizim duymamızı sağlayan bir organımızdır. Kulak iltihabı en çok küçük çocuklarda görülen ve ağrısına dayanamayan bir rahatsızlıktır. Kulaktaki iltihap genelde kışın ve ilkbahar aylarında çokça görülen bir rahatsızlıktır. Kulak iltihabı önemli bir sağlık sorunudur. Kulak ağrısı ve iltihabı komşu yapılara geçmesine yol açabilir. Kulak iltihabı işitme kayıplarına yol açtığı gibi çocukların öğrenme ve konuşma gelişiminde de büyük rol oynar. Kulak iltihabı çok ciddi bir hastalık olduğu için kulağın ve duymanın çok önemli olduğunu bilmekteyiz. Kulak ağrısı ve iltihabı çocuklarda dayanılmayacak şekilde olduğu için, bebek ve çocuklarda kulaklarını tutması yada sabaha kadar ağlayıp durmadıkları zaman kulağında bir sorun olduğunu anlarız. çocuklar kulaktaki sorunlarını birde kulağı çekerek yada ovalayarak, bezende ateşlenerek ortaya çıkmaktadır. Kulak iltihabı çocuklarda akıntı şeklinde görülebilir. Kulak iltihabı geçmesi için genellikle antibiyotik tedavisi alması gerekmektedir. Kulağın çok sık temizlenmesi aynı şekilde kulağın koruyucu mumunu yok eder ve ayrıca da dış kulak cildini inceltir ve iltihabı neden olur. Kulağa dıştan içine müdahale edildiği takdirde kulak yolunun cildini incelterek iltihaplanmasına neden olur. Kulaktaki iltihaplanma bazen kulağın içitme kaybına ve kulakta sıvı birikmesine neden olur. Kulaktaki iltihaplanma kulakta basınç hissi, dolgunluk ve işitme duyusu azalabilmektedir. Kulak sorunlarından kurtulmak için kendimiz önlem almalıyız.

Kulak İltihabı Antibiyotik İsimleriKulak iltihabından korunma yolları 

 • 6-10 gün içerisinde kulaklarımızı kesinlikle kuru tutmaya çalışmalıyız.
 • Su sporlarından kaçınmak gerekmektedir.
 • Kaşıntı ve ovalama yapmamız gerekmektedir.
 • Kulağın içerisine sert cisimle sokmamız gerekmektedir.
 • Kulağımız banyoda ıslandığı zaman hemen kulaklarımızı kurulamamız gerekir.

Antibiyotik isimleri 

 • Kulak için merhemler
 • Macrol MR (500 mg)
 • Ofkozin 
 • Ultracef
 • dnadron
 • Dksef (500 mg)
 • Amoklovin (1000 mg)
 • Augmentin (1000 mg)
 • Cipro (750 mg)
 • Prefix (250 mg)
]]>
Sefalosporin Grubu Antibiyotikler https://www.antibiyotik.gen.tr/sefalosporin-grubu-antibiyotikler.html Wed, 07 Nov 2018 19:05:41 +0000 Sefalosporin gurubu antibiyotikler penisilin gurubundan antibiyotiklerdir. Penisilinle ortak oldukları noktalar fazladır. Antibakteriyel tesirin yanında anafilaktik şoka varabilen zor alerjik reaksiyon riskidir. Buna bağlı olarak bu Sefalosporin gurubu antibiyotikler penisilin gurubundan antibiyotiklerdir. Penisilinle ortak oldukları noktalar fazladır. Antibakteriyel tesirin yanında anafilaktik şoka varabilen zor alerjik reaksiyon riskidir. Buna bağlı olarak bu ilaçlara dayalı tedavinin öncesinde alerji testi yerine getirmek gereklidir. 

Sefalosporinleri keşfeden İtalyan araş­tırmacı Brotzu'dur. Kirli suların tifo ba­sillerini öldürebilen mikro organizma­lara uygun bir ortam sağlayabileceğini düşünen Brotzu, atık sularda antibiyotik özellikler taşı­yan önce sefalosporini ele geçirmişti. 

Sefalosporin Grubu Antibiyotikler Kullanılma Zamanları,

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nde ve Japonya'da sefalasporinler en çok kullanılan antibiyotiklerdir. Se­falosporinler üst solunum yolları enfeksi­yonlarının deri enfeksiyonlarının (yı­lancık, impetigo, apse ve benzeri), idrar yolu enfeksiyonu, safra enfeksiyonu, menenjit hastalığı, septisemi, endokardit (kalp iç zarı irini), otit (kulak irini), sinüzit ve bayan eşey sistemi enfeksiyonlarının tedavi­sinde kullanılır. Ameliyat gereken operasyonlarda enfeksiyonları önlemeye de faydalıdırlar. 

Sefalosporin Grubu Antibiyotikler Yan Etkileri,

Laboratuvar hayvanlarında çok fazla dozlarda sefalosporinin böbrek yetmezliğine varan böbrek hasarına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle birtakım sefalosporinlerle insanda da alternatif yan tesirlere rastlanmıştır. Böbrek hasarı risk oranını artıran etmen­ler şunlardır: Fazla dozlarda kulla­nım, aminoglikozitler benzeri böbrek üze­rinde toksik tesirine sebep olan antibiyo­tiklerle beraber kullanım, idrar söktürücülerle beraber kullanım, eskiden var durumda olan ve antibiyotiğin atılımını azaltan böbrek yetmezliği. Sefalosporinlerin sebep meydana geldiği böbrek değişiklikleri genel­likle rehabilitasyonun kesilmesiyle geriler. Sefalosporinlerin adale içerisine enjeksi­yon yöntemiyle verilmesi önemli derecelerde ağrıya sebep olabilir. Buna bağlı olarak benzer enjektörle bir ye­rel anestezik maddenin de kullanılması ge­rekmektedir. Bijtun sefalosporinler, damar içi enjeksiyonu takip eden mahalli tahrişe ve tromboflebite (toplardamarda pıhtı ve irin) sebep olabilmektedir. Penisilinlerde meydana geldiği benzeri önce natürel sefalosporinden de antibakteriyel etki sahasını genişletmek, ağızdan kulla­nım bakımından midede kalıcılığı artır­mak, etki müddetini uzatmak ve toksik yan tesirleri azaltmak üzere yepyeni "yan sentetik" sefalosporinler geliştiril­miştir.  

Sefalosporin Grubu AntibiyotiklerSefalosporin Grubu Antibiyotikler Duyarlılık Reaksiyonları,
 
Alerjik tipte fazla duyarlılık reaksiyon­ları sefalosporinlerin ve penisilinlerin en mühim yan tesirleridir. Penisiline fazla hassas kişiler­de sefalosporin benzer reak­siyona sebep olabilmektedir. Bugün peni­silin ile sefalosporin içinde bir çapraz alerjinin varlığı onaylanmaktadır. Penisiline alerjisi olan kişilere sefalospo­rin verilmesi hiçbir pozisyonda önerilme­mektedir. Sebebi penisiline alerjinin olması için ilacın vücuda alınmış ol­masını gerektirmesidir (hassaslaşma safhası). 

Bu aşağıdaki şekillerde olabilir: 
 • Geçmiş zamanda penisilin ya da sefalosporin rehabilitasyonu. 
 • Penisilin ilave ederek steril tutulan se­rum ve aşıların verilmesi. 
 • Bu antibiyotiklerle iyileştirme edilmiş hayvanlardan ele geçirilen sütün, süt ürünlerinin ya da etin alınması. 
 • Penisilin bulaşan şırıngaların kulla­nılmış olması.
 • Penisilin kapsayan dezenfektan toz ya da pomatların kullanılması. 
 • Doktor, eczacı, hemşire ve ilaç personelinin taşıdığı penisilin to­zuna ilişkili "mesleki" bulaşma. 
Vücudun duyarlılık kazanmasıyla penisiline karşın antikorlar meydana gelir. ileri]]> Diş İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/dis-icin-antibiyotik.html Thu, 08 Nov 2018 00:04:34 +0000 Diş İçin Antibiyotik, Diş ağrısı insanların başına gelmiş en talihsiz ve en acılı ağrılardan bir tanesidir. Antibiyotik kullanımı ancak dişin ağrıması halinde oluşan bir rahatsızlık türüdür. Ayrıca bir kısım diş Diş İçin Antibiyotik, Diş ağrısı insanların başına gelmiş en talihsiz ve en acılı ağrılardan bir tanesidir. Antibiyotik kullanımı ancak dişin ağrıması halinde oluşan bir rahatsızlık türüdür. Ayrıca bir kısım diş eti ve diş çürümelerinden kaynaklı diş ağrıları kişinin dayanılmaz ve katlanılmaz ağrıları yanında getirmektedir.  Diş ağrısından kurtulmak isteyen insanlar bir kısım ağrı kesici ve antibiyotikler kullanarak bu rahatsızlıktan kurtulmaya çalışmaktadır. Bunun için piyasada çok fazla reçeteli ve reçetesiz ilaç bulunmaktadır. Şayet diş ağrısına neden olan etmen kanal tedavisi veya dolgu tedavisi ile ağız bakımı gerçekleşmesi halinde ortan kalkma durumu söz konusu ise böylesi kişiler ufak çaplı ağrı kesiciler ile rahatsızlığı giderirler. Ancak bölgesel olarak oluşan bir kısım enfeksiyon ve yanak şişmelerinden kaynaklı olarak kişinin antibiyotik kullanarak rahatsızlığından kurtulması mümkündür. Bugün sizlerle birlikte enfeksiyonlardan kaynaklı oluşan diş ağrılarını tedavi etmek amacıyla kullanılan antibiyotik ve ağrı kesicilerin faydalarını paylaşacağım. 

Diş Ağrılarının Tedavisi İçin Antibiyotik Kullanımı

Piyasada bir çok antibiyotik diş ağrılarını tedavi edici nitelikte olup diş için kullanılan antibiyotik türleri bulunmaktadır. Bu antibiyotik türlerinden Amoklavin antibiyotiği solunum yolu enfeksiyonlardan kaynaklı olarak diş ve diş etinde oluşan rahatsızlıkları gidermek için birebirdir. Ayrıca dişi ağrıyan bir kişi düzenli olarak bu ilacı kullanması halinde bölgesel olarak 6 - 8 saat bölgesel ağrının yok olmasında etkilidir. Bu ilaç türü çoğunlukla apseli dişler için kullanılmakta olup kısa süre içerisinde apsenin yok olmasını sağlayan bir özelliktedir. Ayrıca dişinde şişme görülen bir kimsenin bu ilacı kullanması halinde doktora gitmeden bu şişliğin yok olduğu görülmüştür. Amoklavin antibiyotiği düzenli olarak 5 gün kullanılması halinde diş bölgesinde bulunan diş ağrısı, diş şişkinliği ve iltihaplanmanın yok olduğu görülmüştür. Bir diğer diş ağrısı için ideal olan Apranax Antibiyotiği ise tablet formunda olan bu ilaç türü yan etkisi oldukça az olan ve doktor reçetesiz yazılan bir antibiyotik ilaç türüdür. Bu ilaç türü çoğunlukla dişler çekildikten sonra oluşan ağrının dindirilmesi amacıyla kullanılmakta olan bir ilaç türüdür. Bir çok kişi tarafından ufak çaplı diş ağrıları veya damak çatlamaları bulunması halinde hastalığı gidermek amacıyla  tüketilen bir ilaç türüdür. Diş için kullanılan bir diğer antibiyotik türü ise Minoset Antibiyotiği bu ilaç türü çok ciddi diş hastalıklarına oldukça etkili olan bir antibiyotik türüdür. Hakeza 6 - 8 saatlik bir sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca dayanılmaz diş ağrıları ve diş şişmelerinden kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçen oldukça tesirli bir antibiyotik türüdür. 

Diş İçin AntibiyotikDiş İçin Antibiyotiklerin Faydaları

Ağız sağlığı bozulan bir kimsenin diş, damak ve diş eti rahatsızlıklarından kurtulmak amacıyla uzman hekimlerin tavsiyeleri ile kullanacağı antibiyotikler ağız sağlığının tekrardan korunmasında oldukça etkilidir. Ayrıca dişler üzerinde oluşan çürük, tartar ve diş minesinin yıpranmasından kaynaklı rahatsızlıklar diş antibiyotikleri ile rahatlıkla yok edilmektedir. Bu antibiyotiklerin kullanımı belirli dozlarda olunması gerekmektedir. Çoğunlukla diş antibiyotikleri uzman hekimlerin reçeteleri ile satılmaktadır. Şayet dişi ağrıyan bir kimse uygulanacak antibiyotik tedavileri sayesinde kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. Diş bölgesinde oluşan apse, şişlik ve rahatsızlıkların kısa süre içerisinde yok olduğu görülmüştür. Hakeza bir kimse de şayet kullanmış olduğu antibiyotikten kaynaklı baş ağrısı, yüzde morarma veya halsizlik durumu söz konusu ise bu durum antibiyotiğin başka bir madde ile bileşiminden kaynaklanarak kişinin rahatsızlanmasına neden olabilir. Bu nedenle antibiyotiklerden kaynak]]> Cempes Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/cempes-antibiyotik.html Thu, 08 Nov 2018 15:16:21 +0000 Cempes Antibiyotik, özellikle kronik hastalıkları ve kronik bronşitin akut eksazerbasyonunda, sinüzit, yumuşak dokularda ve deri enfeksiyonları ve farenjit gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavilerinde kullanılan antibiyotikler sı Cempes Antibiyotik, özellikle kronik hastalıkları ve kronik bronşitin akut eksazerbasyonunda, sinüzit, yumuşak dokularda ve deri enfeksiyonları ve farenjit gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavilerinde kullanılan antibiyotikler sınıfında yer alan bir çeşit antibiyotiktir.

Cempes Antibiyotik Uygulaması,

Akut sinüzit; Hastalıklarının tedavisinde çocuk grubunda 6 aylık bebekler ve 12 yaş çocuklarda 10 gün süre ile 12 saat aralıklarla günlük 2 defa alınması gerekmektedir. Akut sinüzit hastalıklarının tedavisi yetişkinlerde ise 13 yaş üstü ve yetişkinlerde hekim tarafından tavsiye edilen doz kullanımı ise 12 saat aralıklar ile günlük 2 defa 10 gün boyunca 300 mg doz şeklinde alınır eğer 600 mg doz alınıyor ise 10 süre ile günlük 1 defa alınması gerekmektedir.

Akut bakteriyel; Hastalıklarının tedavisinde ise yine 6 aylık bebekler ile 12 yaş arası çocuklarda 5 veya 10 gün boyunca 12 saat aralıklarla günlük 2 defa 7 mg veya 10 gün boyunca 14 mg lık dozlarda günlük 1 defa alınması gerekmektedir.

Faranjit; Hastalıklarının tedavisinde 6 aylık bebekler ile 12 yaş grubu çocuklarda 10 gün süre ile günlük 1 defa 14 mg lık doz kullanılmalıdır. Bu hastalıklarda yetişkin tedavisinde ise günlük doz alımı ise 10 gün süreli günlük bir defa 12 saat ara ile 600 mg lık doz kullanılmalıdır. 

Kronik bronşit; Hastalıklarında yetişkin guruplarda kullanım dozu ise yine 10 gün süre ile 12 saat lik aralıklar ile 300 mg lık dozlarda günlük 2 defa 600 mg lık dozlarda ise günlük 12 saat aralıklar ile günlük 1 defa alınması uygun olmaktadır.

Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; Yetişkin hastalarda 10 günlük süre ile 12 saat aralıklar ile günlük 300 mg lık doz şeklinde 2 defa alınmalıdır. Çocuklar  ve bebeklerde ise 10 gün süreli 12 saat aralıklar ile günlük 7 mg lık dozlar ile günlük 2 defa alınması gerekmektedir.

Prönomi tedavisinde; Yetişkinlerde 10 gün süre ile günlük 300 mg lık doz şeklinde 12 saat aralıklar ile 2 defa alınmalıdır.

Cempes Antibiyotik Uygulama Şekli

Ağız yolu ile uygulanmaktadır. Cempes hazır süspansiyonlarda yemekler ile birlikte ya da yemeklerden önce alınmalıdır. Hap yutma zorluğu yaşamayan hastalarda ise cempes kapsül alınması uygun olmaktadır. Cempes antibiyotik süspansiyonun hazırlanması daha önce kaynatılmış ve soğutulmuş su şişenin işaretli yerine kadar ilave edilerek 5-10 dakika kadar çalkalanarak hazırlanmaktadır. V hazırlanan karışım 10 gün süre ile normal oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ayrıca her kullanımdan önce mutlaka sallanmalıdır.

Cempes Antibiyotik Yan Etkileri

 • Kalp yetmezliği devamında kalp krizi ve şiddetli göğüs ağrısı
 • Ellerde, ayaklarda, yüzde, yutma ve nefes almada zorlanma, dudaklarda şişliklerin oluşması
 • Astım alevlenmesi
 • Karaciğerde iltihaplanma ve karaciğer yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Akciğer iltihabı
 • Deri hastalıkları
 • İshal ve karın ağrısı bağırsak iltihaplanması
 • Üst sindirim kanaması ve bağırsaklarda düğümlenme
 • Bilinç kaybı ve yüksek tansiyon
 • Kansızlık ve kas dokusu yıkımı
 • Gaz, bulantı, kaşıntı, baş ağrısı, sersemlik, ağız kuruluğu, kabızlık, hazımsızlık
 • Kanda pıhtılaşma, idrar  artışı, kan testlerinin yükselmesi ve istem dışı hareketler

Cempes Antibiyotik

Cempes Antibiyotik Doz Aşım Tedavisi

İnsanların fazla kullanımları ile alakalı ilgili tedavi verileri bilinmemektedir. Doz aşımında yan etki olarak mide bulantısı, kusma ve ishal görülmektedir. Böbrek hastalarında vücuttan hemen atıldığından ciddi şekilde zehirlenmelere karşı koruyucu olmaktadır.
]]>
Azitro Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/azitro-antibiyotik.html Thu, 08 Nov 2018 23:06:05 +0000 Azitro Antibiyotik, İçeriğindeki etken madde Azitromisindir. Azitro 250 mg'lık ürün 6 tabletlik ambalajlarda bulunur. Homojen görünümlü, beyaz renkte, kokusuzdur. 500 mg'lık olan Azitro ise 3 tabletlik ambalajlarda bulunur. Azitro Azitro Antibiyotik, İçeriğindeki etken madde Azitromisindir. Azitro 250 mg'lık ürün 6 tabletlik ambalajlarda bulunur. Homojen görünümlü, beyaz renkte, kokusuzdur. 500 mg'lık olan Azitro ise 3 tabletlik ambalajlarda bulunur. Azitro 250 mg ve 500 mg'lık tabletler; akciğer iltihabı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabında, yumuşak doku enfeksiyonlarında etkilidir. ağızdan bütün olarak yutulmalıdır. kilosu 45'in üzerinde olan çocuklar için yetişkinlerde uygulanan doz verilir. fakat 45 kilonun altında olan çocuklar için oral süspansiyon yol tercih edilir. Ciddi karaciğer yetmezliği bulunan kişilerin kullanmaması önerilir. ilaç tedavisini isteğe bağlı bırakmak enfeksiyonu yeniden tetikleyebilir. bu sebeple kendinizi iyi hissettiğiniz zaman doktor kontrolü ile bırakmanız daha doğru olacaktır. ayrıca unutup almadığınız dozlar için çift doz almamalısınız. Günlük tek doz olarak alınmalıdır. İlaç bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz var ise kullanmamanız daha doğru olur. aşağıdaki durumlarda daha dikkatli kullanmanız gerekmektedir:Azitro Antibiyotik
 • Karaciğer rahatsızlığı
 • Kalp hastalığı
 • Yatan hasta, yaşlı ve aşırı güçsüz iseniz
 • İshal problemi
Yemeklerden 2 saat önce alınmalıdır. Yan etkileri ise; bulantı, kusma, diyare, karın ağrısı görülebilir. yanı sıra göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı görülürse doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Azitronun eş değerleri ise;
 • Azax 500 mg
 • Azeltin 200 mg 30 ml oral süspansiyon
]]>
Cipro Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/cipro-antibiyotik.html Fri, 09 Nov 2018 16:12:25 +0000 Cipro Antibiyotik, bu ilacın etkili olan maddesi "siproflaksasin hidroklorür" içermektedir. Cipro antibiyotik vücutta ortaya çıkan bakteriler ile savaşarak, onların neden olduğu enfeksiyonun tedavisini yapan güçlü antibiyotiklerden Cipro Antibiyotik, bu ilacın etkili olan maddesi "siproflaksasin hidroklorür" içermektedir. Cipro antibiyotik vücutta ortaya çıkan bakteriler ile savaşarak, onların neden olduğu enfeksiyonun tedavisini yapan güçlü antibiyotiklerden bir tanesidir. Özellikle solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlarda (orta kulak iltihabında, sinüzit ve zatürre) idrar yolunda ortaya çıkan enfeksiyonlarda, yumuşak dokularda gelişen enfeksiyon durumunda, böbrek enfeksiyonunda, bel soğukluğu rahatsızlığında, eklem ve kemiklerde gelişen enfeksiyon hastalıklarında, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile oluşan hastalıklarda ve kanda ortaya çıkan enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde cipro antibiyotik kullanılmaktadır.  

Cipro Antibiyotik Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar Nelerdir, eğer ilacın etken olan maddesine karşı herhangi bir alerjik durum söz konusu ise cipro antibiyotiği kesinlikle kullanmayın. Kişilerin hastalık sebebi ile vücudunda ortaya çıkan bakterilerin neden olduğu enfeksiyon durumlarını tedavi etmek için kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Cipro antibiyotik kullanımında özellikle sütü hatta süt ürünlerini kesinlikle tüketmeyin. Çünkü cipro antibiyotik kullanırken süt ürünleri tüketilmesi ilacın etkenliğini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu ilacı kullanırken kafein tüketmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca cipro antibiyotik kafeinin etkilerini daha fazla güçlendirmektedir. Bunların dışında cipro antibiyotik kullanırken ishal durumu söz konusu olabilir. Ancak yaşadığınız ishal durumu hem sulu hem de kanlı ise zaman kaybetmeden hemen bir hekime başvurmalısınız. Çünkü yaşanan bu durum genellikle yeniden başlayan bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Hekim önermedikçe meydana gelen ishal durumunu engellemek için hiç bir ilacı kullanmayınız. Cipro antibiyotiği almadan yaklaşık 6 saat önce ya da aldıktan 2 saat sonrasında antepsin ya da didanozin veya antiasit, herhangi bir mineral ve vitamin içerikli tabletleri kesinlikle almaktan kaçınınız. Cipro antibiyotiği kullanırken mutlaka normal zamanda tüketilen sıvı miktarından daha fazla sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Cipro AntibiyotikCipro Antibiyotik Gebelik Ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı, emzirme döneminde cipro antibiyotik kullanıldığı zaman anne sütüne kolaylıkla geçer ve bebeğe zarar verebilmektedir. Gebelik döneminde bu antibiyotiğin kullanılması henüz anne karnında olan bebek açısından zararlı olabilmektedir. Bu nedenle hem gebelik hem de emzirme döneminde doktora danışılmadan cipro antibiyotik kullanılmamalıdır. Ancak herhangi bir hastalık sebebiyle cipro antibiyotik kullanım esnasında gebe kalınırsa ya da gebelik şüphesi olan durumlarda zaman kaybedilmeden hemen doktora başvurulmalıdır.

Cipro Antibiyotiğin Yan Etkileri Nelerdir, kalp atışlarında meydana gelen düzensizlik, koyu renkte idrar yapılması, nefes alımında zorlanma, karında ağrı oluşması, dilde, dudaklarda ve boğazda meydana gelen şişlik durumları ortaya çıktığında mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bunların dışında diğer yan etkileri ise, eklemlerde ağrı hissedilmesi, baş ağrısı ve boğaz ağrısı, ciltte meydana gelen kabarıklıklar, sulu ve kanlı ishalin görülmesi, kişinin yüzünde soluk bir renk olması ve çürük oluşumu ya da kolay kanamanın meydana gelmesi şeklinde etkiler ortaya çıkabilir. Eğer cipro antibiyotik kullanımında bu yan etkilerden herhangi biri ya da birkaçı gözlenmiş ise, hemen doktora başvurulmalıdır.

Cipro Antibiyotiğin Kullanım Şekli Nasıldır, ilacı doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi sürecinde mutlaka doktorun size söylemiş olduğu direktifleri düzgün bir şekilde uygulamalısınız. Cipro antibiyotiğin her tabletini alırken özellikle bir bardak suyla beraber alınmalıdır.
]]>
Klacid Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/klacid-antibiyotik.html Sat, 10 Nov 2018 02:06:48 +0000 Klacid Antibiyotik, bakteriler ile savaşarak, ortaya çıkan enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını sağlayan güçlü bir antibiyotik türüdür. Etken maddesi Klaritromisin olan Klacid antibiyotin, cilt enfeksiyonlarında, solu Klacid Antibiyotik, bakteriler ile savaşarak, ortaya çıkan enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını sağlayan güçlü bir antibiyotik türüdür. Etken maddesi Klaritromisin olan Klacid antibiyotin, cilt enfeksiyonlarında, solunun yolunu etkileyen enfeksiyonlarda ve mide ülserine karşı kullanılmaktadır. İlacın etken maddesine karşı bir duyarlılığınız var ise doktorunuza bildiriniz.

Üst solunum yollarında: Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit/tonsilit; Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis veya Streptococcus pneumoniae’nin sebep olduğu akut maksiller sinüzit. 

Alt solunum yollarında: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis veya Streptococcus pneumoniae’nin sebep olduğu kronik bronşitin ve akut bakteriyel artışı; Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae ya da Chlamydia pneumoniae’nın sebep olduğu toplumdan kazanılmış pnömoni.

Kullanım şekli ve dozu
İlacın kullanım şekli ve süresi hastalığın türüne ve şiddetine göre değişiklik göstereceğinden, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanmanız faydalı olacaktır. Dengesiz bir şekilde kullanımı fayda yerine zarar verebilir. Klacid antibiyotik hakkında bilinmesi gerekenler; 
 • Klacid antibiyotik süre boyunca daha fazla sıvı tüketmeniz gerekmektedir.
 • İlacın kullanma süresi  bitmeden kendinizi iyi hissederseniz bile doktorunuz belirttiği süreye kadar kullanmaya devam edin. Bazen hastalıklar tedavi bitmeden düzelme gösterebilmektedir.
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı, sizde  ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas hastalığı gibi hastalıklardan herhangi biri var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ilacın dozunu ve süresini rahatsızlıkları göz önüne alarak belirlemek isteyebilir.
 • İlacın kullanım süresi ortalama 7-14 gün arasında değişmektedir. 
 • Mide ülserinde kullanım süresi uzayabilmektedir.  
 • Araç ve makine kullanımını engelleyecek bir etkisi görülmemiştir.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmamaktadır. 
 • Altı aylıktan küçük çocuklara verilmemelidir.
 • Hamileler ve emzirme dönemindeki anneler doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.
Klacid AntibiyotikOlası yan etkiler
Klacid antibiyotik ishale neden olabilmektedir. İshaliniz aşırı sulu ve kanlı ise doktorunuza haber veriniz. Aynı zamanda  nefes darlığı, göğüs ağrısı, aşırı bulantı, mide ağrısı, iştah kaybı,  ciltte kabartı,  koyu renkli idrar, ateş, boğaz ve baş ağrısı, yüzde soluk renk, işitme problemleri  gibi yan etkilerde olabilmektedir.
]]>
Factive Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/factive-antibiyotik.html Sat, 10 Nov 2018 11:57:19 +0000 Factive Antibiyotik: Factive antibiyotik vücuttaki mikroplarla (bakterilerle) savaşarak bir çok farklı türde bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, kronik bron Factive Antibiyotik: Factive antibiyotik vücuttaki mikroplarla (bakterilerle) savaşarak bir çok farklı türde bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, kronik bronşit, zatürre gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. İlacın etken maddesi gemiklofsasindir.

Factive antibiyotik hakkında bilinmesi gerekenler:
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmez.
 • Factive antibiyotik kullanımı ishalle sebep olabilir, kanlı ve sulu bir ishal olursanız durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız doktorunuza danışınız. Çünkü bu durum farklı bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir.
 • Factive antibiyotik cildinizi hassas hale getirebilir bu nedenle kendinizi güneş ışınlarından koruyunuz, yanıklara sebep olabilir.
 • On sekiz yaşından küçükler kullanamaz.
 • Factive antibiyotik kullanırken her zamankinden fazla su içmeye özen gösteriniz.
 • İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın aksi takdirde rahatsızlığınız geçmeyebilir ve tekrarlar.
 • Factive antibiyotik kullanırken şişlik, acı, ani ağrı ve eklemlerde hareket zorluğu çekerseniz ilacın kullanımını bırakınız. Acilen doktorunuza bildiriniz.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde factive antibiyotik kullanmayınız, bebeğe zarar verebilir.
 • Antibiyotik alerjisi, böbrek yetmezliği, karaciğer rahatsızlığı, ruhsal hastalık, sara, kanda düşük potasyum gibi rahatsızlıklarınız varsa ilacı kullanmadan doktorunuza bildiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanmanız için doz ayarlarında bulunabilir.
Factive AntibiyotikFactive antibiyotiğin kullanımı:
 • Aç veye tok kullanımda bir sakınca yoktur. Her gün aynı saatte almaya dikkat ediniz ve bol su ile içiniz.
 • Doktorunuzun belirtiği şekilde kullanınız.
Factive antibiyotik yan etkileri:
 • Eklem ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik, ateş, boğaz ağrısı, halüsinasyon görme, depresyon, istek dışı kasılmalar, idrar zorluğu ciltte kaşıntı, kabarıklık, vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı gibi yan etkilerde mutlaka ilaç kullanımını bırakıp doktorunuza danışınız.
 • Karın ağrısı, dilde ve boğazda şişlik nefes almada zorluk gibi durumlarda derhal ilacı bırakınız ve doktorunuzu haberdar ediniz.
]]>
Beta Laktam Antibiyotikler https://www.antibiyotik.gen.tr/beta-laktam-antibiyotikler.html Sun, 11 Nov 2018 03:28:24 +0000 Beta Laktam Antibiyotikler; Kimyasal yapıları, antibakteriyel etki alanları ve farmakokinetik özellikleri farklı birçok antibiyotiğin bulunduğu geniş bir gruptur. Bu gruba ait olanların ortak özellikleri, hepsinin yapısında d Beta Laktam Antibiyotikler; Kimyasal yapıları, antibakteriyel etki alanları ve farmakokinetik özellikleri farklı birçok antibiyotiğin bulunduğu geniş bir gruptur. Bu gruba ait olanların ortak özellikleri, hepsinin yapısında da bir beta laktam halkası bulunmasıdır, etki alanları ve kendilerine karşı gelişen direnç yollarıdır. 

Bu grup içinde bulunan antibiyotikler, 
 • Beta laktam / beta laktamaz inhibitörü bileşimleri,
 • Penisilinler,
 • Monobaktamlar,
 • Sefalosporinler,
 • Karbapenemler,
Bütün beta laktam antibiyotikler, bakterilerde hücre duvarı sentezinden sorumlu penisilin bağlayan proteinlerin transpeptidaz etkisini bloke ederek peptidoglikan sentezini engellemek suretiyle etki ederler. Sonuçta hücre duvarı sentezi yapılamayan bakteri erimeye uğrar ve ölür. Beta laktam antibiyotikler bakterisidal etkilidirler.

Beta Laktam/Beta Laktamaz; Beta laktam antibiyotiklere mukabil bakterilerin kullandıkları en yaygın direnç mekanizması bu antibiyotikleri inaktive eden beta laktamaz eriyebilir organik maddenin üretimidir. Bu eriyebilir organik madde penisilin, sefalosporin, monobaktam veya karbapenem gruplarından birini veya birkaçını enzim atik hidroliz yoluyla etkisiz hale getirebilirler. Değişik bakteriler tarafından kromozom ya da plazmid kontrolünde sentezlenen çok sayıda ve farklı yapıda beta laktamaz eriyebilir organik madde bulunmaktadır ve klinik olarak giderek daha önemli bir sorun oluşturmaktadırlar. Bu amaçla beta laktamaz inhibitörleri geliştirilmiştir. Fakat bu inhibitörlerin de tüm enzim tiplerine karşı etkili olmadığı bilinmektedir. 

Beta Laktam AntibiyotiklerPenisilin; İlk defa 1928 de Fleming tarafından Penicillium notatum türü bir mantarın stafilokokların erimesine neden olan bir antibakteriyel madde salgıladığı tespit edilmiş ve buna penisilin ismi verilmiştir. Tıpta 1940'lı yıllarda saflaştırılarak kullanılmıştır.

Penisilinler beş grupta incelenirler.

Aminopenisilinler; Penisilinin etki yelpazesine ilaveten Shigella, E.coli, P.mirabilis ve Salmonella, türleri gibi bazı gramnegatif bakteriler de etki alanına girer. Ayrıca enterokoklara penisiline göre çok daha etkilidirler. Listeria monocytogenes’e etkinliği oldukça iyidir.

Karboksipenisilinler; Bu grupta karbenisilin ve tikarsilin bulunmaktadır. Amino penisilinlerin etki alanına ek olarak P.aeruginosa, Enterobacter ve Serratia türlerinin üzerinde de etkindir. Fakat günümüzde oldukça yüksek direnç oranları ve yine yüksek oranda tuz içermesi nedeniyle kullanılmamaktadır.

Üreidopenisilinler; Antipseudomonal penisilinler ya da geniş yelpazeli penisilinler olarak da bilinirler. Grupta bulunan antibiyotikler, piperasilin, azlosilin ve mezlosilin olup, bunlar ampisilinin semisentetik türevleridir. Hepsi mono sodyum tuzu şeklinde kullanılır.

Antistafilokoksik; Stafilokokların hemen tamamının salgıladığı penisilinaz enzimine dirençli olan tek penisilin grubudur. Ayrıca streptokoklara da etkisi vardır. Hemen sadece stafilokok infeksiyonlarında kullanılır.

Monobaktamlar; Bu grup antibiyotikler içinde klinik kullanımda olan tek örnek aztroenamdır. Güçlü gramnegatif etkinliğe sahiptir. Ayrıca P.aeruginosa’ ya da iyi etkilidir. Ancak, grampozitif bakteriler ve anaerop bakterilere karşı etkinliği hiç yoktur. Yani dar yelpazeli bir antibiyotiktir. Bu nedenle polimikrobiyal enfeksiyonlarda ve nedeni bilinmeyen ciddi enfeksiyonların deneysel tedavisinde tek başına kullanılmaması gerekir.

Sefalosporinler; Sefalosporinler, etki yelpazesi göz önüne alınarak dört kuşağa ayrılırlar. Kabaca söylemek gerekirse kuşak sayısı arttıkça gram, negatif etkinlik, azaldıkça gram, pozitif e]]> Antibiyotik Yan Etkileri https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-yan-etkileri.html Sun, 11 Nov 2018 07:22:52 +0000 Antibiyotik Yan Etkileri, Antibiyotiklerin yan etkileri konusunda bilgi edinmeden önce antibiyotik nedir Bunu bilmek gerekir. Antibiyotik, bakterilerin sebep olduğu çeşitli hastalıklara karşı direnç göstermeye yarayan maddeye d Antibiyotik Yan Etkileri, Antibiyotiklerin yan etkileri konusunda bilgi edinmeden önce antibiyotik nedir Bunu bilmek gerekir. Antibiyotik, bakterilerin sebep olduğu çeşitli hastalıklara karşı direnç göstermeye yarayan maddeye denilmektedir. Antibiyotiklerde bir organizma tarafından meydana gelmektedir. Üretilmesinin nedeni diğer organizmalara hasar vermektir. Vücudumuzda haddinden fazla bakteriler yaşam sürmektedir. Bu bakterilerin bazıları organizmalara fayda sağlarlar. Bunu da yaşadıkları alanlarda vücudumuzda bulunan maddelerden fayda sağlayarak yapmaktadır. Vücudun direnci güçlü olduğunda yani bağışıklık sistemi dirençli olduğu takdirde vücudunuzdaki bakteriler hasar bırakmazlar. Buna rağmen vücudun, başka zararlı canlılara karşı sarılması olayına enfeksiyon adı verilir. Vücudumuz bu farklı canlılara karşı durabilmek için kendini koruyacak bir mekanizma geliştirmiştir. Fakat her an mikroplarla yapılan bu savaşta bu mekanizmalar yeterli korumayı sağlayamazlar. Vücudunuz kendini koruyabilmek için dışarıdan destek alırlar. Bu desteklerse antibiyotiklerdir. Antibiyotikler vücudumuza yarar sağladığı gibi bazı durumlarda zararda verebilmektedir. Bu bilgileri bilmekte yarar vardır. Herhangi aksi bir durumla karşılaşıldığında, bilinmesi halinde hemen müdahale söz konusu olabilir. Hem kendiniz için hem de çocuklarınız için kullanılan ilaçların yan etkilerini iyi araştırarak bir daha ki antibiyotik kullanımında uygun önlemler alınabilir. Antibiyotikleri kullanırken verilen doz aşımını geçmemeye özen gösterin. Ters bir şeylerin gittiğiniz seziyorsanız hemen antibiyotikleri kullanmayı bırakın ve bir doktora baş vurun.

Antibiyotik Yan Etkileri Antibiyotiğin bazı yan etkileri şunlardır:

 • Antibiyotik kullanıldığı esnada çok fazla ortaya çıkan yan etkilerden bir tanesi ishaldir. Antibiyotik kullanımı esnasında olabildiği gibi antibiyotikler bittikten sonrada ishal olunabilir.
 • Bazı antibiyotikler hem insanlarda hem de çocuklarda ateşlenmelere neden olabilmektedir. Özellikle de damar yoluyla verilen antibiyotiklerde meydana gelmektedir.
 • Antibiyotikler vücuttaki bakterileri yok etmesinin ardından mantar enfeksiyonları ile çok karşılaşılır. Bunun yanına da bez bölgesinde pişiklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Antibiyotik kullanımı sonrasında ki yan etkilerinden biride kurdeşen denilen ciltte döküntüler meydana getiren hastalığın oluşmasına neden olur.
 • Bir başka yan etkisi ise alerjilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı sonrasında ciltte kırmızı lekeler meydana gelebilir.
 • Vücutta kaşınmaların meydana gelmesine neden olur.
 • Antibiyotik kullanımı sonrasında sindirim sisteminde bozulmalar meydana gelir. Bazı insanlarda bulantılar ve kusmalar meydana gelir.
 • Bazı antibiyotikler ise baş ağrısına neden olmaktadır.
 • Bazı antibiyotikler vücuda çok fazla hasar yaratabilir. Duyu kayıplarının meydana gelmesine sebep olabilir. Bu duyu kayıpları kısa süreli olduğu gibi uzun sürelide meydana gelmektedir.
 • Bazı antibiyotikler solunum problemleri meydan gelmesine neden olmaktadır.
 • Antibiyotiklerin yan etkilerinden bir tanesi de sinir sistemine hasar verebilir.
 • Bazı insanların üzerindeki yan etkilerinden biride böbrek rahatsızlığı ve karaciğer rahatsızlığı meydana getirir.
 • Bazı insanların tansiyonlarının düşmesine neden olurken bazılarında ise yükselmesine neden olmaktadır.
 • Birden fazla hastalığı olan insanların aynı anda birden fazla antibiyotik alması ciddi yan etkilerine neden olmaktadır. Bu durum geç kalınırsa ölüm ile bile sonuçlanabilir.

]]>
Bactrim Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bactrim-antibiyotik.html Sun, 11 Nov 2018 11:13:54 +0000 Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler nedeni ile genellikle bir çok farklı ilacın kullanılmasındansa bactrim tercih edilir. Bactrim kuvvetli bir antibiyotik olduğu için mutl Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler nedeni ile genellikle bir çok farklı ilacın kullanılmasındansa bactrim tercih edilir. Bactrim kuvvetli bir antibiyotik olduğu için mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Bactrim Antibiyotik Nasıl kullanılır:

Bactrim Antibiyotik, 24 saatlik zaman dilimi için vücut ağırlığına bağlı olarak kilo başına 6 mg şeklinde uygulanmalıdır. Uzun süren ve kronikleşen üst solunum yolu enfeksiyonlarında, idrar yolları enfeksiyonlarında, alt solunum yolu enfeksiyonlarında, cerrahi müdahale sonrası koruma amaçlı, kanda yüksek oranda enfeksiyon tespit edilmesi durumlarında bactrim antibiyotiğe başvurulur.

Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu olduğu için çocuklarda genellikle şurup şeklinde tercih edilir. Yetişkinlerde oral yoldan tedavi daha yaygındır. Bactrim antibiyotiğin forte şeklinde daha kompleks bir türü de vardır.

Bactrim AntibiyotikBactrim Antibiyotik Yan etkileri:

 Kuvvetli bir antibiyotikdir ve bulantı, kusma, mide yanması, mide ağrısı, uyku hali, yorgunluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı, ciltte pullanma, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve buna benzeyen yan etkileri olabilir, daha şiddetli yan etkiler göründüğünde ilaç hemen bırakılmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Direnç Testi Yaptırın


Bactrim Antibiyotik, alkol ile tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Tedavi süresinde alkol kullanılmamasında fayda vardır. Penisilin türevi bir antibiyotik türü olduğundan kullanıma başlamadan önce mutlaka antibiyotik direnç testi (ppd) yapılmalıdır. Antibiyotik kullanımına alerjisi olan kişilerde şoka sebep olabilir. 
]]>
Augmentin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/augmentin-antibiyotik.html Sun, 11 Nov 2018 17:54:37 +0000 Augmentin Antibiyotik, Augmentin genel pratikte ve hastanelerde genellikle karşılaşılan bakteriyel patojenlere karşı belirgin derecede zengin aktivite spcklrumuna sahip bir antibakteriyel ajandır.Bakteriyel enfeksiyonlara karşı kısa Augmentin Antibiyotik, Augmentin genel pratikte ve hastanelerde genellikle karşılaşılan bakteriyel patojenlere karşı belirgin derecede zengin aktivite spcklrumuna sahip bir antibakteriyel ajandır.Bakteriyel enfeksiyonlara karşı kısa sürede onarıcı tedavi edicidir. Üst ve alt solunum enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır örneğin sinüzit ve bronşit hastalıklarında etkilidir. Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları gibi hastalıklarda da tavsiye edilir.

Augmentin Antibiyotik Uygulama Şekli,

Yetişkin ve 12 yaş üzeri çocuklar: Hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlarda günde iki kez 625 mg tablet şiddetli enfeksiyonlarda ise günde iki kez 1 g tablet tedaviye pacnteral şeklinde başlayıp oral olarak devam edilebilir. Tabletler kesinlikle çiğnemeden bütün olarak yutulmalıdır. Eğer kişi yutmada zorlanıyor ise tabletler ikiye bölünebilir fakat yine çiğnemeden yutulur. Gastrointestinal rahatsızlık potansiyelini en az seviyeye indirmek için yemek öncesi (10 dakika önce) alınmalıdır. Augmentin antibiyotik absorpsiyonu yemek başlangıcında alındığında en yüksek seviyededir. Tedavinin süresi, tedavi gözden geçirilmeksizin 14 günü aşmamalıdır.

Augmentin AntibiyotikAugmentin Antibiyotik Özel Kullanım Uyarıları ve Önlemleri,

Augmentin ile tedavi başlatılmadan önce geçmişte penisilin, sefalosporin ve diğer allcricnlcrc karşı aşırı duyarlılık varlığı dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Penisilin tedavisi görmüş hastalarda ciddi ve bazen ölümcül duyarlılık reaksiyonları tespit edilmiştir. Bu reaksiyonların kişinin geçmişinde penisiline aşırı duyarlılık hikayesi olan bireylerde görülmesi daha olasıdır. Bu gibi ciddi durumlarda hastaya adrenalin ile acil tedavi yapılması gerekir. Ayrıca oksijen, intrayenöz streoid ve tüp takmayı gerektiren müdahalesi de uygulanabilir. Amoksisilin kullanımını takiben görülen kızamık gibi döküntü enfeksiyöz mononükleoz ile ilişkili bulunduğundan, eğer enfeksiyöz monoküleoza gibi bir şüphe var ise augmentin antibiyotik tedavisinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Karaciğer fonksiyon testlerinde farklılıklar gözlenmiştir. Bunun klinik önemi ve sebebi bilinmemektedir. Augmentin antibiyotik hepatik yetmezliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Börek yetmezliği olan hastalarda dozaj, böbrek yetmezliğinin derecesine göre ayarlanmalıdır.

Augmentin Antibiyotik Olası Yan Etkileri.
 • Yüz, dudak ve boğazın şişerek yutkunma zorluğuna, nefes alamamaya,
 • Deri üzerinde döküntüler oluşur. Kaşıntı, kurdeşen yada alerjik duruma,
 • Yüksek ateş, eklem ağrısına özellikle kol altında,
 • Deri yüzeyinin altında küçük küçük kırmızı benekler oluşmasına, ciltte morluğa, nadir de olsa damar iltihabına,
 • Dudak, ağız ve genital bölgede meydana gelen şiddetli kabartılar ve kanama oluşturan deri hastalıklarına,
 • Üşüme nöbeti, kas ağrıları ve genel halsizlik hissi oluşmasına,
 • Diş renginde değişikliğe, baş dönmesi, baş ağrısı, sindirim güçlüğü, kasılmaya,
 • Deri ve gözlerde sararmaya,
 • Kanlı sümük, ishal, dilin renginin siyah renk olması,böbrek hastalığı,idrarda kristaller görülmesine,
 • Mide bulantısı,kusma,iştah kaybına yol açabilen yan etkileri vardır.
Kişi de bu yan etkilerden herhangi birisi dahi ortaya çıkarsa hemen Augmentin antibiyotiği bırakması gerekmektedir bu demektir ki kişinin augmentine alerjisinin göstergesidir. Uzman bir doktora gidip tedaviye farklı bir antibiyotikle devam edilmesi gerekmektedir.
]]>
Enfexia Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/enfexia-antibiyotik.html Mon, 12 Nov 2018 03:32:36 +0000 Enfexia Antibiyotik, orta spektrumlu ve geniş spektumlu farklı iki grupta adlandırılabilecek bir antibiyotik türüdür. Sefalosprin türü bir antibiyotikdir ve oral yoldan veya kas içi enjeksiyon şekli ile tatbik edilir. Enfexia Antibiyotik, orta spektrumlu ve geniş spektumlu farklı iki grupta adlandırılabilecek bir antibiyotik türüdür. Sefalosprin türü bir antibiyotikdir ve oral yoldan veya kas içi enjeksiyon şekli ile tatbik edilir.

Enfexia Antibiyotik Niçin Kullanılır

Enfexia Antibiyotik, genellikle kronik solunum yolu hastalıkları yani, bronşit, akut bronşit, zatürre bademcik iltihabı gibi hastalıklarda kullanılabildiği gibi, deride oluşan lezyonal iltihabik hastalıklarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, zona hastalığının tedavisinde, rahim ağzı iltihabında kullanılabilir. Abaunların dışında bel soğukluğu hastalığının tedavisinde  ve lyme hastalığının tedavisinde de enfexia antibiyotik kullanılabilir.

Enfexia Antibiyotik İlacın Yan Etkileri

Enfexia Antibiyotik, genellikle iyi tolare edilen bir ilaçtır fakat diğer antibiyotiklerde olduğu gibi bazı yan etkileri gözlenmiştir. Bunların başlıcaları mide bulantısı veya ağrısı, ishal, hafif ateş, mide yanması, uyku hali, vücut direncinde azalma, deride kaşıntı v.b. sayılabilir.

Enfexia AntibiyotikEnfexia Antibiyotik Kullanım Şekli

Enfexia Antibiyotik, hekim kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır ve ilacı kullanmaya başlanmadan önce mutlaka antibiyogram testi yapılmalı hastanın direnci ölçülmelidir. Hekimin uygun gördüğü ölçüde yaygın olarak 12 saatte bir kullanılır ve kullanım genelde günün aynı saatlerinde olmalıdır ve aksatılmamalıdır.
]]>
Duocid Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/duocid-antibiyotik.html Tue, 13 Nov 2018 03:03:33 +0000 Duocid Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir ve kanda yüksek oranda enfeksiyon tespit edilen durumlarda kullanılması uygundur.Duocid Antibiyotik Nasıl Kullanılır,Du Duocid Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir ve kanda yüksek oranda enfeksiyon tespit edilen durumlarda kullanılması uygundur.

Duocid Antibiyotik Nasıl Kullanılır,

Duocid antibiyotik,hekim tarafından uygun görülen şekilde ampul olarak kas içine ya da oral yoldan tablet olarak kullanılır.Güçlü bir antibiyotik olduğu için mutlaka kullanıma başlamadan önce antibiyogram testi yapılıp hastanın direncinin olup olmadığı ölçülmeli ve hasta daha önce antibiyotik türevi ilaç kullanmamışsa ppd testi yapılarak hastanın antibiyotik direnç seviyesi hesaplanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın seyri değişebilir veya hasta şoka girebilir.
Bunun dışında duocid antibiyotik mutlaka hekim tarafından önerilen şekilde ve tespit edilen zaman dilimi içinde kullanılmalıdır. İlaç kullanımı yarım bırakılırsa tedavi tam anlamı ile başarılı olmaz.

Duocid AntibiyotikDuocid Antibiyotik Kullanıldığı Hastalıklar,

Duocid antibiyotik, sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarında,bakteriye bağlı zatürre, bronşit, bronşiyolit gibi alt solunum yolu hastalıklarında,idrar yolu enfeksiyonlarında, üriner sistem iltihaplarında, ciltte oluşan lezyonlarda ve yumuşak doku enfeksiyonlarında kullanılır.

Duocid Antibiyotik Yan etkileri,

Duocid antibiyotik, geçmişte penisiline karşı alerjik reaksiyon gösteren hastalarda kullanılmamalıdır. Bunun dışında uyku hali,aşırı halsizlik,mide yanması ve ağır bulantı hali, deride kaşıntı ve kızarıklık, şiddetli ishal, ağız kuruluğu, baş ağrısı ,ateş basması gibi yan etkiler gösterebilir. Bu gibi beklenmeyen etkiler görüldüğünde derhal ilacın kullanımı kesilmeli ve bir hekime başvurulmalıdır.

Duocid antibiyotik, genellikle gebelikte veya laktasyon döneminde hekim tarafından önerilmedi ise kullanılması uygun değildir.
]]>
Amoklavin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/amoklavin-antibiyotik.html Wed, 14 Nov 2018 01:49:30 +0000 Amoklavin Antibiyotik, Amoklavin geniş spektrumlu mikroplara ve bakterilere karşı etkili ve güçlü bir antibakteriyel ilaçtır. Beyaz film kaplı, kokusuz hafif şişkin bir yüzünde üretilen firma adı DEVA yazan tabletler şeklinded Amoklavin Antibiyotik, Amoklavin geniş spektrumlu mikroplara ve bakterilere karşı etkili ve güçlü bir antibakteriyel ilaçtır. Beyaz film kaplı, kokusuz hafif şişkin bir yüzünde üretilen firma adı DEVA yazan tabletler şeklindedir. Her bir kutuda 10,14 veya 20 adet tablet halinde bulunmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kısa süreli tedavilerde etkilidir. 
 • Bademcik enfeksiyonu, sinüzit, orta kulak iltihabı, kronik  bronşit,  akciğer iltihabı,
 • İdrar yolu iltihabı, idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihapları,
 • Çıban, apse, selülit, ve yara enfeksiyonlarında,
 • Diş ve diş eti enfeksiyonlarında amoklavin antibiyotik kullanılmaktadır.

 Amoklavin Antibiyotik Nasıl Kullanılır

Hafif ve orta derecedeki enfeksiyonlarda: Günde iki kez 625 mg tablet, 
Şiddetli enfeksiyonlarda: Günde iki kez 1 g tablet kullanılır. Tabletler çiğnemeden yutulmalıdır eğer kişi yutmakta zorlanıyor ise ikiye bölerek de yutabilir. Özel durumlarda kullanımı:
Böbrek yada karaciğer hastasıysanız ilacın kullanım dozunu dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Eğer amoklavin antibiyotiği kullanırken etkisinin çok güçlü yada çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa hemen doktorunuz veya eczacınıza danışınız.

Amoklavin Antibiyotik Yan Etkileri,
 • Deri üzerinde döküntüler oluşur alerjik reaksiyon belirtileri baş gösterir.
 • Dil ,dudak çevresinde şişmeler görülür ve nefes alma zorlaşarak kişi hırıltılı bir şekilde nefes alıp verir.
 • Ciltte morluklar meydana gelebilir ve seyrek de olsa damar iltihabı gerçekleşebilir.
 • Dudak ,göz, burun ve genital bölgede kabarmalar ve kaşıntı oluşur.
 • Avuç içlerinde kaşıntı, küçük kabarcıklar meydana gelir.
 • İlaç kullanıma bağlı olarak kanlı ishal dışkısı oluşabilir.
 • Diş renginde sararma ve ağızda koku başlar.
 • Kişide aşırı hareketliliğe yol açabilir.
 • Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, gözlerde sararma ve solgunluk hissiyatı gözlemlenir.
Kişi bu gibi olaylardan herhangi birini yaşarsa Amoklavin antibiyotik kullanımı durdurmalı ve doktoruna danışıp başka bir ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Amoklavin Antibiyotik Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken
 • Kişinin penisiline alerjisi varsa kesinlikle kullanmamalıdır. 
 • Eğer bir enfeksiyona bağlı hastalığınız varsa kızamık benzeri deri döküntüleri görülebilir.
 • Kişide karaciğer yetmezliği varsa kullanırken dikkat etmesi ve belli bir dozda tüketmesi gerekmektedir.
 • Aynı şekilde böbrek yetmezliği varsa alınacak doz böbrek yetmezliğinin şiddetine göre ayarlanmalı ve tüketilmelidir.
 • İdrar çıkışı azalmış ise kum dökme olayıyla karşılaşılabilir ve bu durumdan kurtulmak için uygun miktarda sıvı alınmalıdır.
 • Amoklavin antibiyotik kullanan bazı kişilerde kanama ve pıhtılaşma sürecinde uzama görülmüştür.
 • Amoklavin antibiyotiği doktorunuzun size söylediği süre zarfı boyunca kullanınız.

Amoklavin Antibiyotik Hamilelik,

Doktorunuz tarafından gerekli olmadığı takdirde gebelik sırasında özellikle gebelik döneminin ilk üç ayında kesinlikle kullanmayınız. İlk kullanmadan önce de eczacınıza danışınız. Eğer tedavi sırasında gebe olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Amoklavin AntibiyotikAmoklavin Antibiyotik Emzirme,

Amoklavin antibiyotiğin etkin maddeleri anne sütüne geçmektedir. Bu yüzden bebekte ishal ve mantar enfeksiyonları görülme ihtimali vardır bu nedenle bebeği emzirmeyi kesmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurunuz ve gerekli tedavinize doktor kontrolünde devam ediniz.
]]>
Antibiyotik Kullanımı https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-kullanimi.html Wed, 14 Nov 2018 09:02:54 +0000 Antibiyotik kullanımı, çok yaygın hale gelmiş ve çok tartışılan bir konudur. Günümüzde antibiyotik kullanımı tavsiye üzerine bile olmaktadır. Dişiniz mi şişti Ses tellerinizde kısılma mı var yoksa şiddetli bir kuru öks Antibiyotik kullanımı, çok yaygın hale gelmiş ve çok tartışılan bir konudur. Günümüzde antibiyotik kullanımı tavsiye üzerine bile olmaktadır. Dişiniz mi şişti Ses tellerinizde kısılma mı var yoksa şiddetli bir kuru öksürük mü başladı hemen ne yapıyoruz komşumuzun, arkadaşımızın yada akrabamızın daha önceden aynı şikayetler için kullandığı antibiyotiklerden almaya başlıyoruz. Antibiyotikleri ne kadar tanıyoruz

Antibiyotik nedir ve hayatımızdaki yeri,

Antibiyotik bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan ve sağlık için büyük önem taşıyan ilaçlardır. Antibiyotikler geniş ve dar spektrumlu olmak üzere iki türlüdür. Antibiyotikleri bilinçsiz şekilde kullanmak bakterileri dirençli hale getirmektedir. Direnç kazanan bakteriler başka kişilere de bulaştıklarında toplumda yayılma göstermektedir. Ve kullanılan antibiyotik artık işe yaramayacaktır. Buda yeni nesil antibiyotik arayışına itecektir.   Antibiyotik kullanımı daha çok bakteri yada mantar kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılmaktadır. Sıradan bir grip, nezle yada öksürük için antibiyotik kullanımı doğru değildir. Normal şartlarda bir hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaç yapılan klinik testler ile ortaya çıkar. Virüslere karşı kullanılan antibiyotikler her hangi bir fayda sağlamamaktadır.

Antibiyotik KullanımıAntibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Soğuk algınlığı ve gribe gibi durumlarda doktorunuza sormadan antibiyotik kullanmayın. Gereksiz yere kullandığınız antibiyotik, sindirim sistemindeki yararlı bakterileri öldürerek K ve B12 vitamini gibi yararlı besinlerin oluşumunu ve sindirilmesini engellemektedir.
 • Antibiyotik kullanımı belirtilen dozda ve miktarda olmalıdır.
 • Antibiyotiklerle beraber başka ilaç kullanacaksanız doktorunuza bilgi veriniz.
 • İğne olarak antibiyotik kullanımında, iğne yerinde şişkinlik yada ödem oluşabilmektedir. Bu tür durumlarda doktorunuza haber veriniz.
 • Tedavi sırasında mide bulantısı, ishal yada mide ağrısı olabilmektedir.
 • Başkası adına yazılmış antibiyotiği kesinlikle kullanmıyoruz.
 • Antibiyotiğin son kullanma tarihine mutlaka dikkat ediyoruz.
]]>
Antibiyotik Krem https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-krem.html Wed, 14 Nov 2018 18:12:59 +0000 Antibiyotik Krem : Antibiyotik ilaçlar sadece kapsül, şurup veya hap şeklinde karşımıza çıkmaz. Ciltteki iltihaplar içinde antibiyotik kremler bulunur ve kullanılır. Diğer ilaç ve antibiyotikler gibi antibiyotik kremlerinde dokto Antibiyotik Krem : Antibiyotik ilaçlar sadece kapsül, şurup veya hap şeklinde karşımıza çıkmaz. Ciltteki iltihaplar içinde antibiyotik kremler bulunur ve kullanılır. Diğer ilaç ve antibiyotikler gibi antibiyotik kremlerinde doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir. Unutmamak lazım ki insan sağlığı her şeyden önemlidir.Antibiyotik kremlerin her birinin etken maddesi farklı olmakla  birlikte kullanılan bölgeler farklı etken maddelere göre değişmektedir.

Antibiyotik kremler :

Fucitec krem :
 • İlacın etken maddesi fusidik asittir. Fucitec krem ciltteki mikropları (bakterileri) öldüren veya gelişmelerini engelleyen, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarında kullanılan bir  antibiyotik kremdir. Duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarında tedavisinde kullanılır.
Tiremix krem :
 • Tiremix kremin etken maddesi fusidik asittir. Tiremix krem ciltteki bakterileri öldüren veya gelişmelerini önleyen antibiyotik bir kremdir. Duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
Nadixa krem :
 • Nadixa kremin etken maddesi nadifloksasin'dir.Nadixa krem mikropların neden olduğu cilt enfeksiyonlarında kullanılan etkili bir antibiyotiktir. Cilt üzerindeki mikropları öldürücü etkisi vardır. Kıl köklerinde oluşan mikropların neden olduğu iltihaplanmalarda kullanılır.
Antibiyotik KremStafine H krem :
 • Stafine H kremin etken maddesi fusidik asit, hidrokortizon asetat'tır. Stafine H krem şişliğe kızarıklığa ve iltihaplanmaya neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı ve mikropların gelişmesini engelleyici, bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarına kullanılan bir antibiyotik kremdir.
Fucidin krem : 
 • Fucidin kremin etken maddesi fusidik asittir. Fucidin mikropların gelişmelerini önleyen ve öldüren bir etkiye sahip antibiyotik kremdir. mikropların neden olduğu deri enfeksiyonlarında kullanılır.
]]>
Aksef Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/aksef-antibiyotik.html Thu, 15 Nov 2018 01:18:54 +0000 Aksef Antibiyotik: Etken maddesi sefuroksim aksetil olan aksef antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşarak çok ağır olan ve yaşamsal önem taşıyan iltihaplanmaları da kapsayan birden fazla değişik türdeki iltihaplan Aksef Antibiyotik: Etken maddesi sefuroksim aksetil olan aksef antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşarak çok ağır olan ve yaşamsal önem taşıyan iltihaplanmaları da kapsayan birden fazla değişik türdeki iltihaplanmaları tedavi etme özelliği olan bir antibiyotik çeşididir. Aksef antibiyotik, bademcikte iltihaplanma olması, farenjit, orta kulakta iltihaplanma, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu ile alakalı iltihaplanmaları, idrar kesesi ile idrar kanalında iltihap oluşumu ve böbrekte iltihap olması ve buna benzer idrar yolu ile ilgili iltihaplanmaları, kene ısırması sonucunda kişiye geçen bakteri sebebi ile meydana gelen lyme hastalığı, gonone ismi verilen bel soğukluğu rahatsızlığı, yara iltihaplanmaları, kıl kökünde iltihap oluşumu ve çıban ve benzeri deri ve yumuşak dokuda meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmede kullanılmaktadır.

Aksef Antibiyotiğin Kullanılmasını ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

 • Hastanın bu antibiyotiğin etken maddesi olan sefuroksim aksetile karşı bir alerjisinin olması durumunda bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.
 • Aksef antibiyotik, solunum yolu ile alakalı iltihaplanmaları, idrar yolu ile ilgili iltihaplanmaları, lyme hastalığı, gonone ismi verilen bel soğukluğu rahatsızlığı, yara iltihaplanmaları, kıl kökünde iltihap oluşumu ve çıban ve benzeri deri ve yumuşak dokuda meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmede kullanılmaktadır.
 • Aksef antibiyotiği kullanmadan 2 saat önce ve 2 saat sonra hastanın antiasit ile H2- Reseptör antagonist gurubunda olan ilaçlardan herhangi birini kullanmaması gerekmektedir. Bunun sebebi, hastanın bu ilaçlar ile beraber aksetif antibiyotik kullanması halinde antibiyotiğin daha az etkisinin olacağıdır. 
 • Bu antibiyotiğin kullanılmasının doğum kontrolü için kullanılan ilaçların etkisini azaltacak olması sebebi ile hastanın hamile kalmaması için korunmasını hormonsal olmayan farklı bir doğum kontrol yöntemiyle gerçekleştirmesi gerekmektedir.   
 • Aksef antibiyotik virüsler sebebi ile meydana gelen soğuk algınlığı ile grip ve benzeri rahatsızlıkların tedavisi amacı ile kullanılmamaktadır. Çünkü bu antibiyotiğin virüs sebebi ile meydana gelen rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken kendini iyileşmiş gibi hissetmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak yine de hastanın iltihaplanmanın tam olarak ortadan kalması için tedavinin sonuna kadar bu antibiyotiği bırakmaması gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastada ishal meydana gelebilmektedir. Hastanın sıvı ve kanlı ishalinin olması halinde hiç vakit kaybetmeden doktoru ile bu konuyu görüşmesi gerekmektedir. Bunun sebebi bu tür ishalin farklı bir iltihap oluşumunun habercisi olabileceği olasılığının olmasıdır. Ayrıca, hastanın doktorunun söylememesi durumunda ishali ortadan kaldırmak amacı ile herhangi bir ilaç kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın karaciğerlerinde ya da böbreklerinde rahatsızlık, kalın bağırsağında iltihaplanma olması durumunda, diyabet hastası ise ya da yeterli olarak beslenmiyor ise bu antibiyotiği kullanmaması gerekmektedir. Hastanın böyle bir durumda antibiyotiği kullanabilmesi amacı ile doz ayarlamaları ile özellikli testlere ihtiyacı olabilmektedir.
 • Hastanın hamile olduğu dönem içinde doktorunun tavsiyesi olmadan bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın hamilelik döneminde olması halinde bu antibiyotiği kullanmadan önce doktoru ile bu konuyu görüşmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde de aynı durum söz konusudur, çünkü emzirme döneminde bu antibiyotik annenin sütüne geçerek bebeğin zarar görmesine sebep olabilmektedir.
Aksef Antibiyotik Nasıl Kullanılır
 • Hastanın bu antibiyotiği doktorunun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. Hasta tedavi süresince doktorunun tavsiyelerine uyması gerekmektedir.
 • Aksef antibiyotiğin her dozunun bol su ile ve tercihen tok karnına alınması gerekmektedir.

]]>
Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikleri https://www.antibiyotik.gen.tr/ust-solunum-yolu-enfeksiyonu-antibiyotikleri.html Thu, 15 Nov 2018 02:24:38 +0000 Üst solunum yolu antibiyotikleri, bu hastalık grubunda en çok başvurulan ilaç gruplarındandır. Üst solunum yolu hastalıkları akut ve kronik olarak iki gruba ayrılabilir.Üst solunum yolu hastalıkları Üst solunum yolu antibiyotikleri, bu hastalık grubunda en çok başvurulan ilaç gruplarındandır. Üst solunum yolu hastalıkları akut ve kronik olarak iki gruba ayrılabilir.

Üst solunum yolu hastalıklarında en çok rastlanan hastalık türü soğuk algınlığıdır. Kısa süreli ve semptomatik tedavi ile iyleştirilebilen hastalık grubuna akut üst solunum yolu hastalıkları denir. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçların başında antibiyotikler gelir. Bu tür hastalıkların % 80 inde virüsler etkendir. Çevresel etkenlerle oluşan bulaşma türleri de büyük bir etkendir. Özellikle etkilenen risk gruplarının başında okul çağındaki çocuklar gelir. Antibiyotik kullanımı mutlaka hekim gözetiminde olmalıdır. Hekimler antibiyogram testi yaptıktan sonra gerekli gördükleri antibiyotiği uygulamaya ve tedavi şekline karar verirler.

Orta kulak iltihabı:

Orta kulak iltihabı başka bir üst solunum yolu hastalığı olarak bilinir, direk kulağa uygulanabilecek damla veya merhem şeklinde antibiyotik kullanılabileceği gibi, oral yoldan  veya kas içine uygulanan antibiyotiklerle de tedavi edilebilir.

Neden kullanılır

Bademcik iltihabı gibi durumlarda cerrahi işleme gerek duyulmayan durumlarda geniş veya orta spektrumlu antibiyotiklerle semptomatik tedavi uygulanabilir.

Kronik üst solunum yolu hastalıkları ise daha uzun süreli ve tedavisi daha zor hastalıklardır. Bu durumda kullanılacak antibiyotik türü geniş spektrumlu olmalıdır. Kullanılacak antibiyotik türüne mutlaka hekim karar vermelidir. Hekimler zon çapı ölçümü yapmadan antibiyotik türüne karar vermemelidir. Bu durumda uygulanacak yanlış bir tedavi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu AntibiyotikleriEn sık Kullanılan Antibiyotikler:

Üst solunum yolu hastalıklarında antibiyotikler kullanılırken dikkatli olunmalı ve mutlaka antibiyogram testi uygulanmalıdır. Antibiyogram testi sonrasında uygun zon çapı ölçülerek kullanılacak antibiyotiğe ve uygun doza karar verilir. Hasta daha önce hiç antibiyotik kullanmamış ise yapılacak bir ppd testi ile direnç ölçümü yapılmaktadır.

En sık tercih edilen antibiyotik isimleri,
 • Amoklavin 100mg tablet
 • Macrol 500 mg tablet
 • Klamoks 100 mg tablet
 • Doucid 375 mg tablet
 • Cipro 750 mg tablet

Hastalığın şiddetine ve semptomların ağırlığına göre uygun mg da antibiyotik seçilir ve hekim kontrolünde uygun dozda belirlenen süre içinde aksatmadan kullanılmalıdır.
]]>
Sulcid Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/sulcid-antibiyotik.html Thu, 15 Nov 2018 09:14:17 +0000 Sulcid antibiyotik, sulcid antibiyotik penisilin antibiyotikleri içerisinde yer alır. Mikroorganizmaların sebep olduğu sinüzit, akciğer iltihabı, alt ve üst solunum yolunda görülen enfeksiyonlarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, safr Sulcid antibiyotik, sulcid antibiyotik penisilin antibiyotikleri içerisinde yer alır. Mikroorganizmaların sebep olduğu sinüzit, akciğer iltihabı, alt ve üst solunum yolunda görülen enfeksiyonlarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, safra kesesinde oluşan iltihaplanmalarda, kanda bakteri bulunması durumunda kullanılan antibiyotik çeşididir. 

Sulcid antibiyotik kullanımı, 

Antibiyotik her daim doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği doz da kullanılmalıdır. Size en uygun dozu doktorunuz belirler. Bunun ile beraber genel olarak erişkinlerde altı ile sekiz saat arasında bir ile on iki gram arasında alınabilir. Şiddetli olmayan rahatsızlıklarda on iki saatte bir alınır. Çocuklarda ise altı ile sekiz saat arasında yüz elli mili gram kadar alınır. Böbrek veya karaciğer yetmezliği rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza belirtiniz. Bu durumda doz ayarlaması değişebilir. 

Sulcid AntibiyotikSulcid antibiyotik yan etkileri,
 • Kansızlık, kanda pıhtılaşma bozuklukları, kan değerlerinde bozukluklar, kan değerlerinin farklı çıkması
 • Nefes alırken zorluk çekme nefes darlığı hissetme
 • Göğüs daralması ve sıkışması, göğüs de şiddetli ağrı
 • Gözlerde ve dudaklarda hafif şişkinlikler, vücutta bacaklarda şişlikler 
 • Vücudun tamamına yayılan ve kaşıntılı olan kırmızı lekeler, deride pullanma ve dökülmeler
 • Sersemletme ve uyku da artış, uyku bozuklukları ve sürekli uyuklama hali
 • Bulantı, kusma ve baş dönmesi, sıvı ishal
 • Deri de pul pul dökülmeler ve kaşıntı
 • Yemek yememe, iştahsızlık ve bulantı
Sulcid antibiyotik  kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Herhangi bir penisiline karşı daha önceden alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayın.
 • Gebe iseniz veya Bebek emziriyorsanız kullanmayın.
 • Tedaviniz sırasında ishal sıklığı artar ise doktora danışarak kullanınız.
 • İlaç kullanımı uyku eğiliminizi arttırıyorsa araç kullanmayınız.
 • Baş dönmesi ve denge kaybı gibi sıkıntılara sebep oluyorsa tek başınıza ağır işler yapmayınız. 
 • Belirtiler artar ve günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlar ise muhakkak doktora başvurunuz.
]]>
Diş Eti İltihabı Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/dis-eti-iltihabi-antibiyotik.html Fri, 16 Nov 2018 04:24:41 +0000 Diş eti iltihabı için antibiyotik; Diş eti iltihabı ağız içerisinde meydana gelen bakteriler sebebi ile meydana gelen bir problemdir. Diş eti iltihabını tedavi etmek maksatı ile antibiyotik kullanımı meydana gelen yaraların Diş eti iltihabı için antibiyotik; Diş eti iltihabı ağız içerisinde meydana gelen bakteriler sebebi ile meydana gelen bir problemdir. Diş eti iltihabını tedavi etmek maksatı ile antibiyotik kullanımı meydana gelen yaraların ve problemlerin geçmesi için başvurulan yolların başında gelmektedir. Diş eti iltihabı diş köklerini, diş etlerini veya ağız içinde olan dokuları çevreleyerek bakterilerin fazlalaşmasına sebep olur. Diş eti apseleri ise dişlerden bağımsız bir şekilde sadece diş etlerinde oluşum gösterebilir.

Diş eti iltihabının sebepleri; Diş eti iltihabı özellikle çürük olan dişlerde bakterilerin fazlalaşması ve etrafındaki dokuların aşınması sebebi ile meydana gelir. Meydana gelen bakteriler diş etlerinde şişmeye sebep olur. Diş doktorları çürük olan dişin tedavisine başlamadan evvel meydana gelen şişliğin tedavisi ve operasyon yapılacak olan yerde birikmiş olan bakterilerin temizlenmesini sağlamak için antibiyotik tedavisi uygun görebilir.

Diş Eti İltihabı AntibiyotikDiş eti iltihabının belirtileri; Diş eti iltihabında en belirgin olan semptom dişte meydana gelen ve sürekli bir şekilde olan ağrı ve zonklamadır. Bununla beraber şişlik, morarma ve boyun kısmına kadar devam eden ağrılara sebep olabilir. Ağrı herhangi bir şey tüketirken veya içerken, sıcak veya aşırı soğuk olan gıdaların yenilmesi sırasında fazlalaşabilir. Aynı zamanda dişlerde meydana gelen iltihap ciddi manada ağızda kötü bir kokuya sebep olabilir.

Diş eti iltihabının tedavisi; Diş eti iltihabının başlıca sebeplerinden biri ağız içerisinde meydana gelen bakteriler olduğu için başvurulacak olan ilk yol antibiyotik tedavisidir. Bakteri sebebi ile yapılan antibiyotik tedavisinde Metronidazole, Amoxicillin ve Clindamycin şeklindeki antibiyotikler tercih edilir. Ancak antibiyotikler insana değişik tedavi yolları sunacağı için bilinçsiz bir biçimde kullanılmamalı ve mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalıdır.

]]>
Grip Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/grip-antibiyotik.html Fri, 16 Nov 2018 06:53:02 +0000 Grip antibiyotik, Daha çok kış aylarında salgın şeklinde görülen grip, yaz aylarında da yaşanabilir. Çocuklarda, ileri yaşlarda, diyabet hastalarında, böbrek hastalarında, akciğer ve kalp hastalarında oluştuğu z Grip antibiyotik, Daha çok kış aylarında salgın şeklinde görülen grip, yaz aylarında da yaşanabilir. Çocuklarda, ileri yaşlarda, diyabet hastalarında, böbrek hastalarında, akciğer ve kalp hastalarında oluştuğu zaman tablo daha ağır olabilir. Bazı vakalarda grip önlem alınmadığında hayati risk yaratarak ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle grip ciddiye alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir. Grip genelde nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılan bir hastalık türüdür. Ancak soğuk algınlığı ve nezleyle tamamen farklı gelişen bir hastalıktır. Soğuk algınlığında ya da nezlede hastalık ateşli seyredebilir. Oysa ki gripte ateş görülmez.

Grip AntibiyotikGrip için antibiyotik kullanılır mı

Grip vakalarında her 100.000 kişiden ikisinin hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Bu kadar ciddi bir hastalık için tedavi süreci ihmal edilmemelidir. Hastalığın kesin olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Kullanılabilecek en etkili ilaç vücutta hücreleri mikroplara karşı koruyacak özellikte olan ve savunma ilacı olarak bilinen interferon adlı maddedir. Eczanelerden temin edilebilecek ilaçlarla sadece vücuda yayılan mikropların etkisi kısıtlanmaktadır.

Virüslere bağlı olarak gelişen grip hastalığı için bilinmesi gereken en önemli ayrıntı hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin bir faydasının olmadığıdır. Ancak bazı vakalarda hastalığın durumu ve şiddetine bağlı olarak bazı antibiyotiklerden yararlanılabilir. Antibiyotikler bakteri sebebiyle oluşan grip tedavisinde kullanılır. Virüs kaynaklı grip hastalığında en güzel tedavi yöntemi dinlenmek ve beslenmeye dikkat etmektir. Doğru tercih edilen ilaçlar sayesinde de hastalığın şiddeti azaltılabilir, yaşanan belirtiler hafifletilebilir.

Antibiyotik tarzı ilaçlar her zaman kullanılabilecek özellikte olan basit ilaçlar değildir. Bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik kişinin kendi başına karar verip kullanabileceği ilaçlar da değildir. Mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalı ve dozu doktor tarafından ayarlanmalıdır. Doktor tedavi için antibiyotik reçete etmişse mutlaka paket bitene kadar kullanılmalıdır. Aksi durumda bakterilerin çoğalması ve vücuda yayılması önlenemez ve uygulanan tedaviden bir sonuç alınamaz.

]]>
Tavanic Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/tavanic-antibiyotik.html Fri, 16 Nov 2018 09:17:06 +0000 Tavanic Antibiyotik: Etken maddesi Lvofloksasin olan tavanic antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşan bir antibiyotiktir. Tavanic antibiyotik, bronşit, kökeni toplum olan zatürre ya da hastaneden kaynaklanan zatürre ve b Tavanic Antibiyotik: Etken maddesi Lvofloksasin olan tavanic antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşan bir antibiyotiktir. Tavanic antibiyotik, bronşit, kökeni toplum olan zatürre ya da hastaneden kaynaklanan zatürre ve buna benzer solunum yolu enfeksiyonları, bakteriler sebebi ile meydana gelen yüzdeki kemiklerin içinde bulunan hava boşluklarının geçici iltihabı yani sinüzit rahatsızlığı, hava ile karışmış durumdaki şarbon mikrobunun etkisinde kalmak, prostatta iltihap olması, böbrek enfeksiyonu ve benzeri idrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalar, yara iltihaplanması ve çıban gibi deri ve yumuşak doku iltihaplanmalarının tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Tavanic Antibiyotiğin Kullanılması ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

 • Antibiyotiğin etken maddesine alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir.
 • Bu antibiyotik, bronşit, solunum yolu enfeksiyonları, bakteriler sebebi ile meydana gelen yüzdeki kemiklerin içinde bulunan hava boşluklarının geçici iltihabı yani sinüzit rahatsızlığı, hava ile karışmış durumdaki şarbon mikrobunun etkisinde kalmak, prostatta iltihap olması, idrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalar, yara iltihaplanması ve çıban gibi deri ve yumuşak doku iltihaplanmalarının tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Bu antibiyotik ilacın kullanımı esnasında hastanın eklem yerlerinin herhangi bir tanesinde aniden ağrı meydana gelmesi, hassasiyet oluşması, hareket etmede problemlerin ortaya çıkması ve şişme olması halinde antibiyotiği bırakarak hiç vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın kendini iyi hissetmesi halinde ilaca devam etmesi ve kullanması gereken süre boyunca kullanmaya devam etmesi gerekmektedir. Zira bu ilaç iltihabın tam anlamı ile temizlenmemiş olması durumunda hastada iyileşmiş olma hissi uyandırabilmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle de hastanın güneşten, güneş odasından ve güneş lambalarından mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir.
 • Hastanın daha önceki dönemlerinde antibiyotik kullanımına karşı alerjisinin olması, böbreklerinde ya da karaciğerinde rahatsızlık olması, siroz hastalığının olması, şeker hastalığının olması, eklem yerlerinde sorun olması, kendisinde veya ailesinden herhangi birinde uzun QT hastalık tablosunun olması, çizgili kas rahatsızlığının olması, kanında düşük seviyede potasyum olması ya da sara hastalığının olması durumunda hastanın bu antibiyotiği kullanmadan kesinlikle doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Tavanic antibiyotiğin  kullanımı bu hastalar açısından uygun olmayabilmektedir ve bu antibiyotiği hastanın güven içinde kullanabilmesi açısından doz ayarlanmasına ve özellikli testlere ihtiyacı olabilmektedir.
 • Tavanic antibiyotiğin kullanılmasından iki saat öncesinde ve sonrasında hastanın kesinlikle antiasit, sukralfat, mineral ya da vitamin takviyelerinden herhangi birinin kullanılması antibiyotiğin etkisini azaltabileceği için önerilmemektedir.
 • Bu antibiyotiği kullanan hastalarda ishal durumu söz konusu olabilmektedir. Hastanın sıvı halde ya da kanlı ishalinin olması halinde kesinlikle doktoru ile bu durumu görüşmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, bu durumun farklı bir iltihaplanmanın belirtisi olabilmesidir ve hastanın doktoru ile görüşmeden, bu durumun giderilmesi için kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken bol bol su içmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotik 18 yaşını doldurmamış kişilere önerilmemektedir.
 • Bu antibiyotiği kullanan hastalarda düşünce ve tepkimelerinin bozulması gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bu sebeple de hastanın dinç ve uyanık olmasını gerektiren bir aktivite yapacağı zaman dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Hastanın hamile olması ya da emzirme döneminde olması halinde bu antibiyotiği kullanmadan önce kesinli]]> Antibiyotik İshal https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-ishal.html Fri, 16 Nov 2018 23:05:22 +0000 Antibiyotik İshal, antibiyotik kullanımında sıkça rastlanan bir yan etkidir ve tıbbi olarak colostridium difficale diye tanımlanır ve kısaca cd. olarak belirlenir. Antibiyotik ishal, genelde yapılacak bir gaita tahlili ile tespit ed Antibiyotik İshal, antibiyotik kullanımında sıkça rastlanan bir yan etkidir ve tıbbi olarak colostridium difficale diye tanımlanır ve kısaca cd. olarak belirlenir. Antibiyotik ishal, genelde yapılacak bir gaita tahlili ile tespit edilir. Antibiyotikler vücutta bakterilerin sebep olduğu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlardır .Bu ilaçlar kuvvetli ilaçlar olduğu için genelde yan etkileri görülür ve bunlardan biri de ishaldir. antibiyotiğe bağlı ishal genellikle antibiyotiğin kullanılmaya başlamasından iki gün sonra başlar ve altı haftaya kadar devam eder. İlacın kesilmesi durumundan sonra ishal bir süre sonra bağırsak florasının normale dönmesi ile kesilebilir ama kesilmediği durumlarda ishal kesici ilaçlar asla kullanılmamalıdır. bu ilaçlar bağırsakta toksin emilimini hızlandıracağından farklı hastalıkların zaten direnci düşük olan vücutta ilerlemesine zemin hazırlamış olur.

  Antibiyotik İshalNasıl tedavi edilir

  Antibiyotik İshal, günde beş ile on kere arası tuvalete çıkılıyorsa orta on kerenin üzerinde ise şiddetli ishal olarak tanımlanır. Günde on kerenin üzerinde tuvalete çıkan bir insanda şiddetli sıvı kaybı başlayabilir ve mutlaka hekime başvurması gerekmektedir. Böyle durumlarda hekimler genellikle metronidazol tedavisi uygulamaya başlarlar ve bu tedavi çoğunlukla etkili olur.

  Hastalar nasıl beslenmelidir

  Antibiyotik İshal, olmuş hastaların beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Bağırsak florası bozulduğu için, bağırsakta sindirimi zorlamayacak lif yönünden zengin gıdalar tüketilmeli ve bolca sıvı alınmalıdır. İshalin uzun süre devam ettiği dönemlerde ağır yiyecekler, bol karbonhidrat tüketimi, yağlı ve özellikle kızartma şeklinde hazırlanan yiyecekler bağırsakları daha fazla zorlar ve tedavinin gecikmesine sebep olur. İshal, antibiyotiğin kullanımın sonlandırılması ile birlikte azalarak geçer.
  ]]>
  Pen Os Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/pen-os-antibiyotik.html Fri, 16 Nov 2018 23:27:59 +0000 Pen os antibiyotik, penisilin türü, hem tablet hemde şurup olarak sunulan ve etken maddesi benzatin fenoksimetil penisilin olan Pen os anitibiyotik, bakterilerin neden olduğu hafif ve orta derecedeki enfeksiyonların tedavisinde ku Pen os antibiyotik, penisilin türü, hem tablet hemde şurup olarak sunulan ve etken maddesi benzatin fenoksimetil penisilin olan Pen os anitibiyotik, bakterilerin neden olduğu hafif ve orta derecedeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotiktir. Genel olarak etken olduğu enfeksiyonlar, zatürre, bronşit gibi alt solunun yolu enfeksiyonları, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, ağız boşluğu hastalıkları, diş eti iltihaplanmaları, ağız diş ve çene enfeksiyonlarının tedavisinde, bademcik ameliyatı ve diş çekimi sonrası oluşabilecek enfeksiyonların oluşumunu önleme amacı ile, yumuşak doku enfeksiyonları, derin oluşma sahip kesik, yaralar, yanık sonrası oluşan enfeksiyonların tedavisi, yılancık ve iltihaplı deri hastalıkları, kızıl hastalığı ve kalıtsal kırmızı kan hücresi hastalığı olan çocuklarda belirli mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların korunması, romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan ateşin giderilmesi ve tekrarlama riskinin önlenmesi ile ilgili penisilin türü bir antibiyotiktir.

  Pen Os AntibiyotikPen os antibiyotik önlemler ve uyarılar,

  Penisiline karşı aşırı duyarlılığı olanların kullanması sakıncalıdır. İlacın kullanımı sırasında alerjik bir durum ortaya çıkması halinde ilaç kullanımına son verilmelidir. Yanıklara bağlı deri enfeksiyonlarında bakteri duyarlılığı testi yapılması gerekli olabilir.

  Pen os antibiyotik yan etkileri,

  Bazı hastalarda görülen hafif ishal olma durumu ilaç tedavisinin kesilmesini gerektirmez. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, dudaklarda dilde ve yüzde ve boğazda şişlik gibi durumların görülmesi, karın ağrısı ile başlayan ağır ve sulu ishal, ciltte solgunluk, halsizlik ve gibi yan etkilerin görülmesi halinde hekiminize mutlaka danışınız. 
  ]]>
  Bebeklerde Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bebeklerde-antibiyotik.html Sat, 17 Nov 2018 15:41:41 +0000 Bebeklerde antibiyotik, henüz gelişmemiş olan bir vücudun antibiyotikle tanışması oldukça üzücü bir durumdur. Bebeklerde  ve çocuklarda çok ciddi bir enfeksiyon olmadığı taktirde antibiyotik kullanılmamalıdır. Fakat eğer c Bebeklerde antibiyotik, henüz gelişmemiş olan bir vücudun antibiyotikle tanışması oldukça üzücü bir durumdur. Bebeklerde  ve çocuklarda çok ciddi bir enfeksiyon olmadığı taktirde antibiyotik kullanılmamalıdır. Fakat eğer ciddi olan rahatsızlıklar ve hastalıklarda antibiyotik tedavisi görülmeden geçmeyen hastalıklar vardır. Bunların yanı sıra çocuk hastalıkları uzmanı tarafından verilen antibiyotikler bebeğinizin boyuna ve kilosuna bakılarak verilmektedir. Hiç bir anne ve baba bebeğinin minicik olan bedenine antibiyotik vermek istemez. Olası bir durumda kullanılması gerekiyorsa antibiyotik verilmelidir. Bebeğinizin yaşadığı sıkıntının giderilmesi ve minik vücuduna giren bakterinin vücudun içerisinde kalması durumunda, daha ciddi hastalıkların ön plana çıkması söz konusudur.  

  Bebeklerin gerek ailevi birinden yada grip nedeni le oluşan enfeksiyonların yaratacağı ateşlenme gibi durumlarda veya boğaz enfeksiyonunda yani mecbur antibiyotik kullanılmalıdır. Öncelikle antibiyotik kullanılmadan önce bebeğinize 1 kaç çay kaşığı ile vereceğiniz zararsız bebekler için kullanabileceğiniz ılık su ve ıhlamur, rezene ve kimyon bunları ilerlememiş olan basit, soğuk algınlığı durumunda vermeniz mümkündür. Ama olası bir durum öksürük sırasında nefes alamama burun tıkanıklığı, iştahsızlık, boğaz enfeksiyonu gibi durumlar karşısında yapılacak tek şeyin doktor kararı olduğunu bilmek gerekir. Anne ve babanın bebeği yada küçük çocuğu için antibiyotik kullanılmasına kendi karar veremez. Uzman olan doktorun gerek görürse ve vücudun içerisine yerleşen bakteri türüne göre vereceği antibiyotik ilaçların tedaviyi başlatması mümkündür. Bebeklere verilen antibiyotik tedaviler yaklaşık 1 haftada içinde iyileşme görülür. 

  Bebeklerde AntibiyotikBebeklere ne zaman antibiyotiğe başlanılmalıdır yüksek olan ateşli durumlarda vücudun savaş içine girdiği bağışıklık sistemi ile mikropların savaşa girmesi durumunda mücadele eden vücut yenik düşer. Vücut içinde savaşan mikropların aslında bebekler ve çocuklar içinde sağlıklı olan bir tepkidir. Fakat bu durum ile oluşan yüksek ateş söz konusu ise o zaman tehlike arz eder. Bebeklerde 4- 12 aylık bebeklerde görülen 38-39 derece olan ateşli durumlarda ciddi oluşan bakteri türü enfeksiyon olarak ortaya çıkmıştır. Bu durum karşısında doktorunuzun vereceği antibiyotik tedavisine bebeğinizin başlatılması gerekir. 

   Ayrıca zatürre gibi ciddi olan, akciğer enfeksiyonu durumlarında da antibiyotik tedavisinden kaçınılamaz. Bunların yanı sıra boğmaca, solunum yolu hastalıkları ise bebeklerde oluşan hastalığın ilk bir ve iki hafta içerisinde kullanılan antibiyotikler etkili olur. Bebeklerde oluşacak olan bir olasılık ise kulak içi enfeksiyonlar gibi durumlarında antibiyotik tedavileri yapılmalıdır. Aksi taktirde bebeğiniz küçük diye böylesi ciddi oluşan hastalıkların önüne geçilemez. Bebeğinizin ayrıca gelişimini de etkilemiş olursunuz.

  Bebeklere antibiyotik vermek güvenli mi Bebeklerde görülen antibiyotiklerin bütün ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri vardır. Bu yan etkiler çok ciddi  problem değillerdir. Bebeklerin öncelikle antibiyotiğe alerjileri olup olmadığı doktor tarafından araştırılarak bilinmelidir. Alerjik durum söz konusu değilse rahatlıkla antibiyotik tedavileri bebeğinize verilebilir. Fakat bebeğinizin alerjisi var ise antibiyotik, ilaçlara doktorunuz sizi ona göre yönlendirerek yardımcı olacaktır. Antibiyotik kullanımlarında oluşan yan etkiler ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi şikayetlerdir. Böylesi bir durum karşısında anne panik olmamalıdır. Vücut içinde oluşan kötü bakterilerin, yanında bağırsaktaki sağlıklı olan bakterilerin ölmesi söz konusudur. Bu durumdan dolayı bağırsaklar bozularak ishal durumu ortaya çıkar. Bu da çok ciddi bir durum değildir. Bebeğinizin sağlıklı olması ve gelişiminin daha iyi olması adına antibiyotik doktor tarafından verilerek kullanılmalıdır.
  ]]>
  Sarımsak Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/sarimsak-antibiyotik.html Sun, 18 Nov 2018 15:40:50 +0000 Sarımsak Antibiyotik, Kapalı tohumlular familyasından olan sarımsak; pırasa, zambak, soğan gibi bitkiler ile akrabadır. Kimi bölgelerde sarımsak diye isimlendirilir. Sarımsağın kökünden ucuna kadar bünyesinde keskin kok Sarımsak Antibiyotik, Kapalı tohumlular familyasından olan sarımsak; pırasa, zambak, soğan gibi bitkiler ile akrabadır. Kimi bölgelerde sarımsak diye isimlendirilir. Sarımsağın kökünden ucuna kadar bünyesinde keskin kokulu esansiyel bir yağ bulunur. Sarımsağın antibiyotik etkisine neden olan bu yağ vücut organizmamız tarafından sentezlenmez. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekir. Sarımsakta bulunan esansiyel yağın vücuda alınmamasında küçük büyük bir çok sorun ortaya çıkar. Vücut için yaşamsal öneme sahiptir. Sarımsak gibi önemli esansiyel maddelerin yeterince vücuda alınmamasında sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

  Sarımsağın ana vatanının Güney Batı Asya olduğu sanılmaktadır. Ülkemizde sevilerek tüketilen sarımsak özellikle yöresel yemekler de fazlaca kullanılır. En kaliteli sarımsak Kastamonu Taşköprü ilçesinde yetiştirilir, burada yetişen sarımsaklar selenyum ve germanyum yönünden oldukça zengindir. Taşköprü sarımsağının keskin kokusu ve uzun raf ömrü vardır. Öyle ki bulunduğun bölge de soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmadan bir yıl saklanabilmektedir. Taşköprü sarımsağı diğer bölgelerde de yetiştirilmek istenmiş fakat istenilen sonucu vermemiştir. Taşköprü'de yetiştirilen sarımsakların yüzde 90'ı ilaç sanayiinde antibiyotik üretimi için verilmektedir. 

  Yapılan araştırmalar da selenyum yönünden zengin topraklar da büyüyen çocuklar büyüme gelişim çağında daha iri olup, atak davranırken, selenyum yönünden zayıf topraklarda büyüyen çocuklar bu elementin eksikliği nedeniyle bazı kanser türlerinde artış olduğu, kas ve kemik gelişiminde sorunlar olduğu ortaya çıkmıştır. Sarımsakta bulunan germanyum ise; farklı elektriksel işlevlere sahip bir elementtir. İnsanın kontrol mekanizması olan merkezi sinir sistemi, karmaşık elektriksel bir sistemle çalışıldığı düşünüldüğünde germanyum gibi karmaşık, yarı iletken gümüş grisi elementte tam da merkezi sinir sistemimize göre bir elementtir. Germanyum eksikliğinde sinir ucu iltihaplanmaları, kardiyovasküler sorunlar ve enflamasyon gözlenmiştir.

  Sarımsak AntibiyotikSarımsağın antibiyotik etkisi,

  Sarımsağın içeriğinde 17 tür aminoasit bulunur bunlar vücut tarafından sentezlenmez dışarıdan alınması gerekir. Bunun yanında organik ve inorganik maddeler ile 33 çeşit kükürt, çinko, A, C ve B1 vitaminleri bulunur. Bu vitaminler antibiyotik etkisi gösterir. Sarımsak yağı kullanılarak veya çiğ olarak tüketildiğinde bakteriler üzerinde antibiyotik etki göstererek yok ettiği veya etkisini azalttığı gözlemlemiştir. 

  Sarımsak antibiyotik olarak kullanıldığında; antibiyotik etkisinin yanında virüslere karşı antiviral etki gösterir. Yapılan araştırmalarda antiviral etkiyı, sarımsak gibi bir kaç soğansı bitkinin gösterdiği ortaya çıkmıştır. Mantarlara karşı antifungal etki göstererek vücut içinde ve dışında oluşacak mantar bakterilerini yok ettiği tespit edilmiştir. Yine parazitlere karşı antiparazitik ve antibakteriyel etki göstererek sağlığımıza katkı da bulunur.  Kan da meydana gelen tanımlanamayan septisemik durumlar için antiseptik özellik taşır. Ayrıca ses kısıklığı, bademcik, grip, nezle, astım sorunları, öksürük, bronşit, tonsilit, romatizma ve diğer üst solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

  Antibiyotik Sarımsak, tüketildiğinde terletici etkisi vardır. Bu etki ateş düşürücü olarak kullanılır. Bedenimizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücre duvarının korunmasında etkinliği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Hücre duvarının korunması ile Menenjit ve HIV virüsü ile en iyi mücadele eden antibiyotik özelliği taşır. Sarımsak kardiyovasküler sistemi güçlendirir, kolesterol ve trigliserit oranlarının istenilen sağlıklı seviyeye getirir. Ayrıca sarımsak antibiyotik, trombositlerin damar için da pıhtılaşmasını önleyerek damar tıkanıklığını önler ve damar tıkanıklığından kaynakla]]> Claricide Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/claricide-antibiyotik.html Sun, 18 Nov 2018 18:14:01 +0000 Claricide Antibiyotik,  içinde bulunan tabletler sarı renkli, oval biçimde, çift kenarlı ve film kaplıdır. Tabletlerin üzerinde bilim yazısı vardır. Her bir kutuda toplamda 14 adet tablet bulunur. Her bir tablet 500 miligramdır. Claricide Antibiyotik,  içinde bulunan tabletler sarı renkli, oval biçimde, çift kenarlı ve film kaplıdır. Tabletlerin üzerinde bilim yazısı vardır. Her bir kutuda toplamda 14 adet tablet bulunur. Her bir tablet 500 miligramdır. Claricide antibiyotiğinin en etken maddesi klaritromisindir. Klaritromisin maddesi etkisini vücuttaki bakterilerle savaşarak bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi ederek gösterir. Claricide antibiyotik mikroorganizmaların neden olduğu belirli enfeksiyon durumlarında kullanılır. Bunlar çeşitli deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, üst solunum sistemini etkileyen enfeksiyonlar, kronik bronşit, mycobacterium adı verilen bakterinin neden olduğu enfeksiyonlar, on iki parmak bağırsağı ve mide ülseri iltihaplarıdır. Ayrıca yutak, bademcik, sinus iltihapları tedavisinde de kullanılır. 

  Claricide Antibiyotik Kullanımı

  Claricide antibiyotik, herkesin kullanabileceği bir ilaç değildir. Reçetesiz temin edilemeyeceği gibi doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanılırken her zamankinden daha fazla günlük yaklaşık 2-3 litre kadar su tüketilmesi gerekir. Hastalık belirtileri tam anlamıyla tedavi olmadan kişi kendini ne kadar iyi hissederse hissetsin antibiyotik kullanımı bırakılmamalıdır. Antibiyotik kullanımı doktorun verdiği süre ve doz esas alınarak tüketilmelidir. Genellikle yetişkinler için önerilen günlük doz 12 saatte bir ve 250-500 miligram arasıdır. Antibiyotik tüketim süresi yaklaşık 7 ile 14 gün sürer. Eğer ki kişide mycobacterium adı verilen bakterinin neden olduğu enfeksiyon belirtisi var ise tedavi süresi 3 ile 4 hafta veya daha uzun sürebilir. Ayrıca daha şiddetli durumlarda kullanılacak doz günde 1000 miligrama kadar çıkabilir. Alınan antibiyotik her gün aynı saatlerde sabah ve akşam olmak üzere alınmalıdır. Böylece kandaki ilaç miktarı her zaman için sabit ve düzenli olmalıdır. Claricide antibiyotik yeterli miktarda sıvı ile ağız yoluyla alınmalıdır. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde olanların kullanmaması gereken bir ilaçtır. Altı aydan küçük bebeklere kesinlikle verilmemesi gerekir. Ayrıca antibiyotik alerjisi, böbrek ve karaciğer hastalığından herhangi birine sahip kişilerin ilacı kullanmadan önce doktora bu durumu bildirmeleri gerekir. Böylece kişinin kullanacağı günlük doz ayarı ona göre ayarlanır. 

  Claricide AntibiyotikClaricide Antibiyotik Yan Etkileri 

  Claricide antibiyotik kullanımı her kişide aynı etkileri doğurmaz. Bazı genel geçer belirtiler vardır ki bunlarla karşılaşıldığında hemen antibiyotik tüketimi kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler:

  • Cilt reaksiyonları olarak deri üzerinde dökülmeler ve ciltte yaşanan kabartılar
  • Kandaki eozinofil adı verilen  alerji hücresi sayısında artış
  • İnsülin tedavisi gören hastalarda görülen kan şekerinde düşme
  • Günlük hayatın akışını bozacak şekilde şiddetli şekilde yaşanan kalp atışlarında ritmi bozuklukları
  • Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve beraberinde yaşanan iştah kaybı
  • Aralıksız devam eden karaciğer fonksiyon bozukluğu
  • Kas yapısında bozukluk ve kas ağrıları 
  • İşitme bozuklukları
  • Kanlı ve sulu ishal 
  ]]>
  Avelox Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/avelox-antibiyotik.html Mon, 19 Nov 2018 07:02:47 +0000 Avelox Antibiyotik, ilacı film kaplı tabletler biçiminde kullanıma sunulmuştur. Her bir film kaplı tablette yaklaşık olarak 400 miligram madde (moksifloksasin) bulunur. Bu ilacın etkin maddesi olan moksifloksasin kinolon bir ant Avelox Antibiyotik, ilacı film kaplı tabletler biçiminde kullanıma sunulmuştur. Her bir film kaplı tablette yaklaşık olarak 400 miligram madde (moksifloksasin) bulunur. Bu ilacın etkin maddesi olan moksifloksasin kinolon bir antibiyotik grubudur. Enfeksiyonlara yol açan farklı türdeki bakterileri anında öldürerek etkisini göstermektedir. Avelox antibiyotiği bazı antibiyotiklere karşı direnç gösteren birçok sayıda bakteriye karşı da bakteri öldürme etkisine sahiptir. Örneğin; makrolid ve betalaktam dirençli bakteriler. Sefalosporin, tetrasiklin, penisilin, makrolid, aminoglikozid grubu antibiyotikleri etkisiz hale getiren direnç mekanizmaları ile moksifloksasinin bakteri karşıtı (antibakteriyel) etkisini engeller. Bu ilaç yedi tablet şeklinde blister ambalajlar içerisinde piyasaya sunulmaktadır. Avelox antibiyotiği duyarlı haldeki mikroorganizmaların sebep olduğu aşağıda belirtilen enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Komplike içeren karın içi enfeksiyonları; apse gibi çeşitli türlerden mikropların sebep olduğu enfeksiyonlarda dahildir.

  Avelox Antibiyotiği Aşağıda Belirtilen Durumlarda Kullanmayınız
  • Akut sinüzit
  • Kronik bronşitin birden kötüleşmesi
  • Kadın üreme organlarının hemen üst kısmında görülen pelvik inflamatuvar hastalıklarda
  • Hastane dışında oluşan akciğer enfeksiyonları 
  • Durumu zorlaştıran başta tıbbi durum veya hastalıklar ile birlikte bulunan yumuşak doku deri enfeksiyonları; şeker hastalığında görülen ayak yarası enfeksiyonları dahil
  • Bir diğer tablonun eşlik etmediği ve yumuşak doku ile deri enfeksiyonları
  Avelox AntibiyotikAvelox Antibiyotik İlacını Aşağıda Belirtilen Durumlarda Kullanmayınız
  • Ciddi durumda kalp yetmezliğiniz bulunmakta ise
  • Kinolon ve moksifloksasine grubundan başka antibiyotiklere yada bu ilacın içinde bulunan yardımcı maddelerden bir tanesine dahi alerjiniz varsa iseniz
  • Daha öncesinde geçirmiş olduğunuz kalp ritm bozukluğun var ise
  • On sekiz yaşından küçükseniz
  • Hamile iseniz
  • Kalp atışı hızınız düşükse
  • Kanınızda potasyum ekikliği ve tuz varsa
  • Bebek emzirmekteyseniz
  • Doktorunuz tarafından kalp grafiğiniz de herhangi bir anormallik saptanmış ise
  • Bir antibiyotik ilacı grubu olan kinolon tedavisi ile bağlantılı tendon hasarı geçirmiş iseniz
  • Moksifloksasin kalp grafiğiniz de bozulmalara yol açan başka ilaçlar ile eş zamanlı olarak kullanılmalıdır.
  Klinik verilerin sınırlı olmasından dolayı moksifloksasin aynı zamanda da karaciğer fonksiyon bozukluğu olan kişilerle karaciğer enzimlerinin düzeyleri eğer normal üst sınırın beş katından daha fazla artmış kişilerde de kullanılmakta

  Avelox Antibiyotik İlacını Bazı Durumlarda Dikkatli Kullanınız
  • Kalp ritminde bir anormallik varsa bazı hastalar moksiflosasinin kalp grafiğinde bozulmalara sebep olduğu gösterilmiştir. Görülen bu anormallik kalpte ritm bozukluğuna yol açabilir. Hatta bazı durumlarda ölüm ile sonlanabilir.
  • Bazı durumlarda yapılan ilk uygulamanın hemen ardından sonra oldukça fazla alerjik reaksiyonlar ve aşırı duyarlılık ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda karşılaşıldığında hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz.
  Ayrıca aşağıda belirtilen hasta gruplarına dahilseniz doktorunuza bu konuda derhal bilgi vermelisiniz. Bu kişiler moksifloksasin tedavisinden kaçınmalıdırlar:
  • Kalp grafiğinde bozukluk olan kişiler
  • Potasyum eksikliği olan ve bu rahatsızlığı tedavi edilemeyen kişiler
  • Sınıf 1A örneğin prokainamid ve kinidin veya sınıf 3 örneğin sotalal ve ritm bozukluğunu önleyen ilacı kullanan kişiler
  • Sisaprid (bağırsak-mide ilacı) antipsikotikler (ruh hastalığı ilaçları), eritromisin (antibiyotik), kalp ritmini bozan ilaçlar ve trisiklik an]]> Boğaz İltihabı Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bogaz-iltihabi-antibiyotik.html Mon, 19 Nov 2018 12:54:03 +0000 Boğaz İltihabı Antibiyotik, Üst solunum yolları enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilecek enfeksiyonel bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü daha çok kış aylarında yaygınla Boğaz İltihabı Antibiyotik, Üst solunum yolları enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilecek enfeksiyonel bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü daha çok kış aylarında yaygınlaşsa da yaz aylarında da yaşanabilir. Boğaza yerleşen virüsün yayılması ve burada iltihap oluşturması sonucu ortaya çıkar. 

   Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir
   • Boğaz iltihabı boğazda ağrı ve şişlik hissi yaratmaktadır. 
   • Yemek yerken sürekli boğaza takıldığı hissi uyanır. Boğazın şişmesi nedeniyle yemek borusu ile ağız arasında kalan mesafe daralır. Bu durum da yeme içme esnasında sıkıntı yaratır. 
   • Yutkunma sırasında yanma yaşanabilir. 
   • Boğazda kaşıntı, gıcık ve öksürüğe yol açar. 
   • Aynı zamanda mide bulantısı, kusma, ateşlenme, halsizlik gibi yan etkilerde yapabilmektedir. 
   • Boğaz ağrısı çok şiddetlenmiş ise gözlerde sulanma ve yanma, sürekli uyuma arzusu, bir üşüyüp bir terleme, kulak ve baş ağrısı gibi etkilerde yapabilir. 
   Boğaz İltihabı AntibiyotikBoğaz İltihabı Nasıl Geçer
   • Boğazda oluşan iltihabın kendiliğinden geçmesi zaman alır. Çünkü buraya yerleşen virüsün tedavi edilmezse yayılması ve diğer organlara da taşınarak daha ciddi hasarlar verme olasılığı fazladır. En iyi tedavi yolu ise ilaç ve dinlenmedir. Kişinin istirahat etmesi gerekir. 
   • Başlangıç aşamasına ya da sonrasında hemen bir hekime gitmelisiniz. Antibiyotik, gargara ve ağrı kesici verecektir. Bunları düzenli olarak kullanmalısınız. 
   • Antibiyotik oluşan iltihabı kurutur ve temizler. Buda hastalığın tekrarlama olasılığını azaltır. 
   • Beslenme konusunda bolca C vitamini almalısınız. Bitki çaylarına bal ve limon karıştırmalı kendinizi yormamalısınız. 
   • Kaldığınız odanın temiz olması ve sıcaklığının orta düzeyde olması gerekmektedir. 
   • Arada odanızı havalandırmalısınız. 
   • Toplu yaşanan alanlarda dikkatli olmalı, elleri sık sık yıkamalı ve yakın temastan kaçınmalısınız. 
   Unutmamalıyız ki antibiyotikler, vücuda yarar sağladığı kadar zarar da verirler. Bunun için daha hasta olmadan kendinizi koruyucu önlemler almalısınız. Hava değişimi, stres ve direncinin düşüklüğünü hissettiğiniz anda meyve sebze tüketimini de artırmalısınız. Doğal besinlere yönelmeli, çok fazla hazır gıda tüketmemelisiniz. 
   ]]>
   Croxilex Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/croxilex-antibiyotik.html Tue, 20 Nov 2018 12:25:15 +0000 Croxilex Antibiyotik, özellikle 12 yaş üzerinde olan çocuk ve yetişkinlerin kullanması gereken antibiyotik çeşidi olarak bilinmektedir. Croxilex antibiyotik vücutta oluşan bakterilere karşı savaşan antibiyotiktir. Özellikle üst Croxilex Antibiyotik, özellikle 12 yaş üzerinde olan çocuk ve yetişkinlerin kullanması gereken antibiyotik çeşidi olarak bilinmektedir. Croxilex antibiyotik vücutta oluşan bakterilere karşı savaşan antibiyotiktir. Özellikle üst solunum yolları hastalıkları olan sinüzit, farenjit ve bademciklerde oluşan enfeksiyonlarında kullanılması gereken antibiyotiktir. Ayrıca croxilex antibiyotik insan vücudu alt solunum yolları rahatsızlıkları olarak bilinen akut kronik bronşit, zatürre, bakterilerin sebep olduğu kalp zarı enfeksiyonları, beyin zarı enfeksiyonlarında, akciğer enfeksiyonlarında, yumuşak doku ve deri enfeksiyonlarında, selülit gibi bağ dokusu enfeksiyonlarında, idrar yolları ve genital bölge enfeksiyonlarında, çıban, yara, apse gibi kıl kökü enfeksiyonlarında, tifo gibi karın zarı iltihaplarında ve diş apselerinde çok sık kullanılan penisilin gurubuna giren antibiyotik türlerindendir. Croxilex antibiyotik ilacının etken maddesi ise Amoksisilin, klavulanik asit olduğu bilinmektedir. 

   Croxilex Antibiyotik Yan Etkileri
   Croxilex antibiyotik ilacının olası yan etkileri arasında bilinen etkileri genellikle mide bulantısı, iştah kaybı, midede oluşan şiddetli ağrılar, ateş, karın bölgesinde oluşan ağrı, dudaklarda, yüzde, boğazda ve dilde bölgelerinde oluşan şişlikler, nefes almada zorlanma, idrar yapmada güçlük, vücutta çürük oluşumu, idrar renginin koyu olması, sarılık, uzun süren ishal, çok kolay kanama olması, bilinç bulanıklığı şikayetleri, normal dışı davranış ve düşünce, vücutta istek dışı kasılmalar, gözlerde görülen çeşitli kararmalar, grip oluşması gibi yan etkileri bulunmaktadır.

   Croxilex Antibiyotik Kullanım Şekli

   Croxilex antibiyotik doktor tarafından belirtilen günlük doz şeklinde kullanılmalıdır. Aksi durumda ise 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde 12 saat aralıklar ile günlük 2 defa alınması gereken bir antibiyotiktir. Croxilex antibiyotik ilacının kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında günlük alınan ilacın bol su ile alınması çok önemlidir. 

   Croxilex AntibiyotikCroxilex Antibiyotik Kullanımında Bilinmesi Gereken Hususlar

   • Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta oluşan bakteri ve enfeksiyonların tedavi edilmesinde çok etkili bir antibiyotiktir.
   • İlacın etken maddesine hastanın alerjisi olup olmadığının araştırılması eğer var ise kesinlikle croxilex antibiyotik kullanılmamalıdır.
   • Croxilex antibiyotik grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında etkili olmadığı ve bu tür enfeksiyonlarda kullanılması gerekmektedir.
   • Gut hastalığında kullanılan ve kan sulandıran haplar ile birlikte alınmamalıdır.
   • Doğum kontrol haplarının etkisi azalttığı için bu tür hapları kullanan kişililerin istenmeyen bir gebelik durumu yaşamaması için daha dikkatli olmaları gerekmektedir.
   • Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, astım ve kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler mutlaka bir doktora görünmelidir.
   • Hamilelik dönemi ve sonrasında emzirme dönemlerinde olan hastaların croxilex antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
   • Kesinlikle 12 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır.
   • Sıklıkla kan değerlerinin ölçülmesi ve böbrek ve karaciğer durumlarının kontrol altında tutulması önemlidir.
   • Croxilex antibiyotik kullanımı süresinde kendinizi iyi hissettiğiniz andan sonra kesinlikle ilaç kesilmemeli ve doktorun vermiş olduğu süre ilaç alımına devam edilmelidir.
   • Croxilex antibiyotik ishale sebep olmaktadır aşırı derecede kanlı ve sulu ishal durumu gözlenirse hemen ilaç kesilmelidir.

   ]]>
   Sivilce Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/sivilce-antibiyotik.html Wed, 21 Nov 2018 05:06:13 +0000 Sivilce Antibiyotik, ağız yoluyla alınan tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler sıklıkla orta ve şiddetli akne hastalıklarında kullanılmaktadır. Özellikle sırt ve göğüs bölgesinde çok sayıda akn Sivilce Antibiyotik, ağız yoluyla alınan tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler sıklıkla orta ve şiddetli akne hastalıklarında kullanılmaktadır. Özellikle sırt ve göğüs bölgesinde çok sayıda aknesi olanlar kullanmaktadır. Sivilce için kullanılan antibiyotikler yağ bezindeki bakteri sayısını ve derideki kızarıklığı direkt olarak azaltmaktadır. Aynı zamanda iltihaplanmayı önlerler.

  Sivilce (Akne Vulgaris), tıkalı gözenekler, kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Sivilcenin oluşumu erkeklerde ve bayanlarda erkeklik hormonunun ergenlik döneminde artarak, yağ bezlerini uyarması ve büyümesine neden olur. Yağ bezlerinin sık olduğu yüz, sırt ve göğüs bölgesinde sivilce sık görülmektedir. Ergenlik döneminde birçok kişide sivilce bulunmaktadır. 20'li yaşlara kadar hatta 40'lı yaşlara kadar sivilce görülebilir. Sivilce tedavi edilmezse ciddi ve kalıcı izler bırakabilir. Aynı zamanda hastayı psikolojik açıdan da negatif etkiler. Sivilce sorunu hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 derece de değerlendirilir ve tedavi seçenekleri de buna göre belirlenir.

  Sivilce AntibiyotikSivilce Antibiyotikli kremler hafif şiddetteki sivilce tedavilerinde kullanılmaktadır. Antibiyotik içeren merhemler sivilce tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Antibiyotikli merhemler günde en az iki kez uygulanmalı ve uzun masajlarla deriye iyice yedirilmelidir.
  Orta şiddetteki sivilceler için ise oral şeklinde alınan antibiyotiklerdir. Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotikler oldukça sınırlı sayıdadır. Sivilce için kullanılan antibiyotikler, sivilceleri kurutmak için kısa zamanda etki gösterebilmektedir. Antibiyotikler doktor kontrolünde ve önerilen dozlarda kullanılmaya dikkat edilmelidir. Orta şiddetteki sivilceler için hem oral şeklinde antibiyotikler ile birlikte antibiyotikli merhemler de kullanılabilir. Böylece sivilcelerin daha hızlı kuruması sağlanmış olur.

  Sivilce Antibiyotik tedavisinde Propionibacterium Acnes adlı bakterinin sayısını azaltarak cilt üzerindeki enfeksiyonun engellenmesi amaçlanır. Şiddetli sivilceler de ise doktorunuz yüksek dozda A vitamini tedavisini önerebilir. Bu tedavi hamile kalma riski olan kadınlarda uygulanamaz. Tedavi uzman bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Kan testleri ile ilacın dozu belirlenmelidir.
  ]]>
  Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bogaz-agrisi-icin-antibiyotik.html Wed, 21 Nov 2018 10:32:54 +0000 Boğaz ağrısı için antibiyotik, kullanımı hastalığın şiddetine göre ve doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Günümüzde ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelmiş gibi kullandığımız antibiyotikler maalesef  faydadan çok z Boğaz ağrısı için antibiyotik, kullanımı hastalığın şiddetine göre ve doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Günümüzde ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelmiş gibi kullandığımız antibiyotikler maalesef  faydadan çok zarar vermektedir. Boğaz ağrısı için kullanılan pek çok antibiyotik vardır. 

  Boğaz ağrısında ne zaman antibiyotik kullanılmalıdır

  Boğaz ağrısı için antibiyotik kullanılması için rahatsızlığın bakteri kaynaklı olması gerekir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda boğazlarda iltihap, baş ağrısı, ateş, halsizlik, öksürük, lenf bezlerinde şişlik gibi belirtiler görülmesi gerekir. Bu belirtiler olsa dahi antibiyotiğin yazılması için klinik bazı testler gerekecektir. Bazı istisnai durumlarda klinik sonucu beklemeden antibiyotik verilmektedir. Buda hastanın sonucu bekleyemeyecek kadar kötü durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Bakterilere bağlı boğaz ağrısında kullanılabilecek antibiyotikler; 

  • Penisilin: İlk kez 1941’de insanlarda kullanılmaya başlanan, Latince ismi penicillium notatum olan bir tür küf mantarından elde edilen, çoğu bakteri türü üzerinde etkili olan ve bakterilerin yol açtığı hastalıklarda kullanılan bir antibiyotiktir. Günümüzde yapay olarak üretilmektedir. Ağızdan tok karnına alındığında etkisi azalmaktadır. Nedeni sindirim sisteminde görevli bakterilerle çakışma olmaktadır. O yüzden boğaz ağrınız da bu tür antibiyotik kullanmanız gerekirse aç karnına almanız gerekmektedir. Penisilin bazı kişilerde alerji yapmaktadır. Bazı bakteri türleri penisiline karşı penisilinaz maddesi üreterek etkisiz hale getirebilmektedirler.
  • Amoksisilin: Geniş spektrumlu ve yarı sentetik bir penisilin türüdür. Mide asidine dayanıklı olduğu için aç ya tok karnına alınması ilacın etkisini azaltmaz. İki saat içinde etki göstermeye başlar ve sekiz saat aktif kalır.
  • Eritromisin: Daha çok penisilin alerjisi olan kişilerde kullanılmaktadır. Emzirme ve hamilelikte güvenlidir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
  Boğaz Ağrısı İçin AntibiyotikTedavi süresi: Boğaz ağrısı için antibiyotik kullanma süresi doktorun belirtiği sürede miktarda olmalıdır. Süre bitmeden tedavi kesilmemelidir.
  ]]>
  1000 Mg Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/1000-mg-antibiyotik.html Thu, 22 Nov 2018 08:24:42 +0000 1000 Miligram Antibiyotik, ilacı oldukça geniş specktrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. 1000 gram cam şişeler halinde 20, 14, ve 15 tane kirli beyaz ile beyaz renkler arasında oval şeklindedir. 1000 miligram antibiyotik aşağıda bel 1000 Miligram Antibiyotik, ilacı oldukça geniş specktrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. 1000 gram cam şişeler halinde 20, 14, ve 15 tane kirli beyaz ile beyaz renkler arasında oval şeklindedir. 1000 miligram antibiyotik aşağıda belirtilen durumlarda 1000 gram antibiyotiğe duyarlı olan bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa zamanlı tedavisinde endikedir; doku ve kanlarda bulunan toksin ile bakteriye bağlı olarak düşük lohusalık humması, kan ve karı içi dokularda toksin yada bakterilerin bulunması, kendini tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı ve sinüzit, apse, çıban, yara enfeksiyonları ve selülit gibi yumuşak doku ile deri enfeksiyonları, kronik haldeki bronşitin akut alevlenmesi, akciğer iltihabı gibi alt solunum yolunda oluşan enfeksiyon, diş apseleri gibi diş eti ve dişle ilgili enfeksiyonlar, üretra iltihabı, idrar yolu iltihabı, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplanma gibi idrar yolu ve üreme organlarında oluşan enfeksiyonlardır. 

  1000 Miligram Antibiyotik Yan Etkileri
  Oldukça az seyrek görülebilen yan etkileri; deri altında oluşan kabarcıklar ve şişlikler kırmızı pul şeklinde döküntü, dil, dudak, yüz, ağız veya boğazın şişerek yutkunma yada nefes alıp verme güçlüğüne sebep olması, genital bölge, dudak, burun, göz ve ağızda oluşan şiddetli kanama ve kabartılar ile belirgin ama seyrek görülen bir deri hastalığı, içinde irin bulunan küçük kabarcıklar ile yaygın olan kırmızı cilt döküntüsü, deri üstünde oluşan kaşıntı, döküntü veya kurdeşen vücut, dil ve diğer bölgelerin ani şişmesi, hırıltı, nefes darlığı soluk alma veya soluk almakta zorlanma gibi belirtilerle kendini göstermekte olan aşırı alerjik durum, ilaç alınımından 7-12 gün sonrasında ateş, döküntü, eklemlerde ağrı özellikle de lenf düğümlerinin şişmesi gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik bir durum, deri üzerinde önce ağrılı kızarıklıklarla kendini gösteren daha sonra da büyük kabartılarla devam eden ve derinin tabaka şeklinde soyulması ile sonlanan ciddi boyutlarda deri reaksiyonudur. Bu hastalığa üşüme, kas ağrıları, üşüme nöbetleri ile genel rahatsızlıklar eşlik etmektedir, deri yüzeyinin alt kısmında küçük noktalar şeklinde kırmızı yuvarlak beneklerin oluşması, ciltte morluk yada döküntü oluşması gibi alerjik reaksiyonlarla kendini belli eden damar iltihabı.

  1000 Mg AntibiyotikSeyrek Görülen Yan Etkileri; özellikle de ayak tabanında yada avuç içinde oluşan mor-kırmızı ve kaşıntılı lekeler, genital bölge, göz ve ağızda aşırı hassasiyet, deri üstünde kurdeşen şeklinde şişlikler, aşırı yorgunluk ve ateş gibi belirtilerle kendini göstermeye başlayan alerjik bir durum bunların hepside oldukça ciddi yan etkilerdir. 

  Çok seyrek görülen yan etkiler
  • Gözlerde yada deride sararma 
  • Böbrek hastalığı
  • İlaç kullanımından dolayı genelde sümüksü ve kanlı ishal
  • Şiddetli üşüme nöbeti, ateş, ağızda ülser veya boğaz ağrısı, gibi enfeksiyonların en sık görüldüğü gibi belirtiler ile kendini gösteren bir hastalık 
  • Dilin siyah bir renk alması
  • İdrarda kristallerin görülmesi 
  • Kusma, iştah kaybı, ateş, mide bulantısı, gözlerde ve deride sararma, genel rahatsızlık hissi ve idrar renginde koyulaşma ile belirgin karaciğer hastalığı 
  • Egzersiz yaparken soluğun kesilmesi, halsizlik, baş dönmesi, gözlerde ve ciltte sararma ve solgunluk, baş ağrıları gibi belirtilerle kendini belli eden kansızlık 
  Yukarıda belirtilen yan etkilerden en az birisi dahi görülür ise 1000 miligram antibiyotik kullanmayı bırakmalısınız. Acilen doktorunuza bildirmeli  yada size en yakın hastanenin acil bölümüne gidebilirsiniz.

  1000 Miligram Antibiyotik Kullanım Şekli

  Diş enfeksiyonlarında alınması gereken doz; on iki yaş üzeri çocuklar ve yetişkinle]]> Antibiyotik Şurup https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-surup.html Fri, 23 Nov 2018 08:04:40 +0000 Antibiyotik şurup; bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon hastalıkların tedavisi veya hastalıklardan korunmak maksadıyla kullanılan sıvı şeklinde alınan ilaçlardır. Genellikle kullanıcı grubu olarak çocuklar olduğu görülmekted Antibiyotik şurup; bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon hastalıkların tedavisi veya hastalıklardan korunmak maksadıyla kullanılan sıvı şeklinde alınan ilaçlardır. Genellikle kullanıcı grubu olarak çocuklar olduğu görülmektedir. Doktorların verdiği reçete ile eczanelerden temin edilmelidir. Antibiyotikler enfeksiyona bağlı hastalıklara çare olmaktadır. Geçmiş yıllarda enfeksiyona bağlı ölümler gerçekleşmiştir, bunun sonucunda geliştirilen antibiyotik şurupları hastalığa çare olmuştur. Antibiyotik şurup kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar;
  • Antibiyotik şuruplar genellikle çocuk hastalara verilmektedir. Çocuk hastaların vücut direnci diğer yaş grubuna nazaran daha yüksek olacağından verilecek miktar ve kullanım şekli önem arz etmektedir. Bu konuda yapılması gerekenler doktorların verdiği reçete göre hareket etmek ve tavsiyelerine harfiyen uymaktır.
  • Antibiyotik şuruplar bakterilere karşı vücut direncini artırmak amacıyla üretilmişlerdir. Bakterilerin bu direnci kırmak için farklılaşması görülmektedir. Bu maksatla hastalığın doğru teşhisi çok önemlidir. Konusunda uzmanlaşmış doktorlara başvurulması doğru bir tedavi açısından önemlidir.
  Antibiyotik şurupların faydası olduğu kadar vücuda zararları da olabilmektedir. Özellikle yanlış dozda kullanılan şuruplar bazı sistemlerde yan etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Antibiyotik şurup zararları;
  • Her ilacın yan etkileri, zararları olabileceği gibi antibiyotik şurupların da yan etkileri görülebilmektedir. Antibiyotikler vücuttaki direnci düzenlerken bazı hormonların aşırı salgılanmasına neden olabilir, bunun sonucunda da karaciğer böbrek ve sindirim sistemi organlarında hasarlara neden olabilmektedir.
  • Yapılan araştırmalarda alerjik hastalıklarının artmasında antibiyotik şurupların etkisi olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri arasında aşırı dozda antibiyotik şurup kullanımı olduğu saptanmıştır.
  • Yanlış antibiyotik şurup kullanımı nedeniyle vücut direnci azalmaktadır, bu duruma bağlı olarak yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır.
  • Bakterilerin tümü zararlı değildir. Vücudumuzda bulunan bakteriler kötü huylu ve yararlı bakteri olarak ayrılmaktadır. Özellikle sindirim sisteminde bulunan bakteriler vücuda faydalı olan bakterilerdir. Yanlış antibiyotik şurup kullanımı bu bakterilerinde yok edilmesine neden olmaktadır.
  Antibiyotik ŞurupAntibiyotik şurup kullanımında en büyük yanlışlardan biriside üst solunum yolu hastalıklarında gereksiz antibiyotik kullanımıdır. Doğal yollarla tedavi edilebilecek hastalıklar da bile antibiyotik şurupların kullanımı vücut dengesini sarsmaktadır. Ailelerin doktorları yanlış bilgiler vermesi sonucu antibiyotik kullanımı artmaktadır. Bunların yerine bitkisel tedavilerin tercih edilmesi vücut direncini düşürmesine engelleyebileceği gibi antibiyotik şurup nedeniyle oluşabilecek olumsuz yan etkilerin de önüne geçilmesi açısından faydalı olacaktır.
  ]]>
  Biteral Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/biteral-antibiyotik.html Fri, 23 Nov 2018 22:13:04 +0000 Biteral Antibiyotik, Etken maddesi Ornidazol olan biteral antibiyotik, vücutta bulunan parazitler ile savaşmakta ve bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlayan oldukça güçlü bir anti Biteral Antibiyotik, Etken maddesi Ornidazol olan biteral antibiyotik, vücutta bulunan parazitler ile savaşmakta ve bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlayan oldukça güçlü bir antibiyotik çeşididir. Biteral antibiyotik cerrahi müdahalenin ardından meydana gelen yara iltihaplanmaları, kadınların üreme organları ile alakalı olan iltihaplanmalar, karnın iç kısmında oluşan karın zarı iltihaplanması ve benzeri iltihaplanmalar, karaciğerde, böbrekte, dalakta ve benzeri bazı iç organlarında meydana gelen iltihaplanmalar, crohn hastalığı ve benzeri ince bağırsak ile alakalı olan iltihaplanmalar, septisemi, menenjit, vajina bölgesinde kaşıntı ile gelen kirli akıntının olması ve prostat iltihabı gibi kişinin üreme sistemi ile boşaltım sistemi ile ilgili iltihaplanma rahatsızlıklarını tedavi etmeye yarayan bir antibiyotik çeşididir.

  Biteral Antibiyotiğin Kullanılmasını ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

  • Hastanın bu antibiyotiğin etken maddesi olan Ornidazol’a karşı bir alerjisinin olması durumunda bu antibiyotiği kullanmaması gerekmektedir.
  • Biteral antibiyotik, vücutta bulunan bakteri ve parazitler ile savaşan ve bu bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen iltihaplanmaların tedavi edilmesini sağlayan oldukça güçlü bir antibiyotik çeşididir.
  • Bu antibiyotik hastada ishal durumunun meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Hastanın ilacı kullanırken sıvı ve kanlı ishalinin olması halinde bu durum farklı bir enfeksiyonun meydana geldiğinin belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumda hastanın ishali kesmek amacı ile farklı bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
  • Biteral antibiyotik hastadaki soğuk algınlığı ya da grip benzeri virüsler sebebi ile meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmemektedir.
  • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken vücuduna zarar verip vermediğini anlaması için belli periyotlarda kan tahlillerini yaptırması gerekmektedir. Ayrıca hastanın karaciğer fonksiyonlarını da test ettirmesinde fayda vardır.
  • Hastanın herhangi bir ilaca karşı alerjisinin olması ya da epilepsi hastalığı gibi sinir sistemi ile alakalı bir rahatsızlığının bulunması halinde, diyaliz tedavisi görüyor olması halinde ya da kan ile alakalı bir rahatsızlığının olması halinde biteral antibiyotiği kullanmadan önce mutlaka doktoru ile görüşerek bu durumu anlatması gerekmektedir. Çünkü biteral antibiyotik bu tür rahatsızlıkları olan hastalar için güvenli olmayabilmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın bu antibiyotiği güven içinde kullanabilmesi için ilacın dozunun ayarlanmasına ve özellikli testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.
  • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken kendini iyi hissetmesi halinde ilacı bırakmadan doktorun önerdiği süre boyunca kesintisiz olarak kullanması gerekmektedir. Çünkü iltihaplanma tamamen ortadan kalkmadan hastada iyileşme hissi meydana gelebilmektedir. İltihaplanmanın tamamen ortadan kalkması amacı ile hastanın ilacı doktorunun uygun gördüğü süre boyunca kullanması gerekmektedir.
  • Hastanın hamile olduğundan şüphe etmesi, hamileliğinin ilk üç ayında olması ya da emzirme döneminde olması halinde bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Çünkü bu antibiyotik anne karnındaki bebeğe ve emzirme döneminde olan bebeğe zarar verebilmektedir.

  Biteral Antibiyotik

  Biteral Antibiyotik Nasıl Kullanılmalıdır

  • Hastanın biteral antibiyotiği doktorunun verdiği reçeteye uygun olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca hasta tedavi süresi boyunca doktorunun söylediklerini dikkate almalıdır.
  • Biteral antibiyotiğin her dozunun bol su ile ve tercihen yemeklerin ardından tok karna alınması gerekmektedir.

  Biteral Antibiyotiğin Olası Yan Etkileri Nelerdir

  • Bu antibiyotiğin kullanımı]]> Suprax Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/suprax-antibiyotik.html Sat, 24 Nov 2018 18:00:29 +0000 Subrax Antibiyotik, 100 mg /5 ml pediatrik, kuru toz halinde sulandırarak ağız yoluyla alınan bir antibiyotik. Hazırlanmış her 5 ml'de 100 mg sefiksim bulunur. Yardımcı maddeleri, sakaroz, çilek aroması, sodyum benzoat, ksantan Subrax Antibiyotik, 100 mg /5 ml pediatrik, kuru toz halinde sulandırarak ağız yoluyla alınan bir antibiyotik. Hazırlanmış her 5 ml'de 100 mg sefiksim bulunur. Yardımcı maddeleri, sakaroz, çilek aroması, sodyum benzoat, ksantan zamk, su.Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatını dikkatli okuyun. Subrax, hassas bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Özellikle kış aylarında artış gösteren hastalıklarla beraber, bilinçsiz ilaç kullanımı, antibiyotik alımı görülmeye başlıyor. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmamalı.
  Kış aylarında havaların giderek soğuması, ani ısı düşmeleri sonucu hastalan vücut için antibiyotik kullanımı başlıyor. Enfeksiyonlar sonucu vücut direncinin düşmesi ve bu mikropların  üzerinde başka bakterilerin yerleşmesi sonucu, hasta antibiyotiğe başlar. Subrax'ta bunlardan biri.     

  Suprax AntibiyotikSubrax antibiyotik  kullanıldığı enfeksiyonlar şunlardır: 
  • Faranjit, tonsilit (boğaz ve bademcik iltihabı): Bu enfeksiyonlara karşı, bakterinin yol açtığı durumlarda kullanılır.
  • Akut otitis media (orta kulak iltihabı): Bu enfeksiyonda penisilinden etkilenen bazı bakteriler için kullanılır.
  • Sinüzit( sinüslerin iltihaplanması): Bu enfeksiyona, penisilinden etkilenen bazı bakterilerin yol açtığı durumlarda  
  • Alt solunum yollarında (Akciğer ve bronşların iltihabı): Bu enfeksiyonlara, penisilinden etkilenen Streptococcus gibi bakterilerin yol açtığı durumlarda   
  • Ürenir sistemde (mesanenin ve idrar yollarının son kısımlarının iltihabı): Bu enfeksiyonlara bazı bakterilerin yol açtığı durumlarda, Subrax beta-laktamaz enzimlerine karşı ileri derecede dayanıklıdır. 
  Suprax, kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekir.Eğer çocuğunuz sefiksime ya da supraxtaki diğer maddelere ya da penisilin gurubu ilaca alerjik ise, alerji belirtileri arasında döküntü, yutma ve nefes alma sorunları; dudaklar, yüz dil ve boğazda şişme olur. Eğer bu durum çocuğunuza söz konusu ise bu ilacı çocuğunuza vermeyiniz. Kullanmadan önce çocuğunuz doktoru ile konuşunuz. Dikkatli kullanılması gereken durumlar ise, çocuğunuz daha önce kalın bağırsak enfeksiyonu geçirmiş ise, böbrek yetmezliği sorunu var ise, çocuğunuz 6 aylıktan küçük ise dikkatli kullanılması gerekir. Emziren anneler için anne sütünde Suprax saptanmamıştır. 
      
  Subrax antibiyotik nasıl kullanılır 

  Subrax, günde 1 kez olarak kullanılır.arzu edildiğinde günlük toplam 2 doz olarakta kullanılabilir. 10 yaş veya 50 kg üzeri çocuklarda enfeksiyona bağlı olarak günde 2-4 ölçek verilebilir. 5-10 yaş arası çocuklar günde 2 ölçek, 1-4 yaş arası çocuklar günde 1 ölçek kullanabilir.
  Subrax kullanan hastanın, her antibiyotik gibi yan etkilere sahiptir.Bunlar şöyledir:

  Çok seyrek olarak ölümcül olaylar, yüzde ödem, dilin şişmesi, solunum yollarının daralması. Üst solunum yolları ödemi, kalp atım hızının artması, solunum zorluğu.El, ayak ve yüzde kızarıklık.Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik. Bunlarda biri var ise ciddi bir şekilde alerjiniz var demek. Yaygın olarak bilinen alerjiler ise, baş dönmesi, cilt dökülmeleri, karın ağrısı, hazımsızlık, kusma gibi.
  ]]>
  Sinüzite İyi Gelen Antibiyotikler https://www.antibiyotik.gen.tr/sinuzite-iyi-gelen-antibiyotikler.html Sun, 25 Nov 2018 13:55:24 +0000 Sinüzite iyi gelen antibiyotikler, Sinüzit burun ve göz çevresindeki kemiklerimizin içindeki boşluklara verilen addır. Burundaki boşlukların yani kanalları tıkanması ile kaynaklanan iltihabın ortaya çıkması sonucu Sinüzite iyi gelen antibiyotikler, Sinüzit burun ve göz çevresindeki kemiklerimizin içindeki boşluklara verilen addır. Burundaki boşlukların yani kanalları tıkanması ile kaynaklanan iltihabın ortaya çıkması sonucu enfeksiyona sinüzit denir. Sinüzitin kronik ve akut olmak üzere iki çeşit tipi bulunmaktadır. Akut sinüzitte burun tıkanıklığı, sarı, yeşil ve kanlı burun akıntısı olarak bilinir yada gözlerin yanında ağrı, şişme diş ağrısı, yüzde ağrı hissi, kuru öksürük ağız kokusu belirtiler, hafif ateş, sıtma, mide rahatsızlığı olarak bilinir. Kronik sinüzitin belirtileri ise daha uzun sürerek bazen dört aya kadar olan zamanda geçmeyebilir. Sinüzit geceleri uykuda daha çok öksürmemize neden olur. Burnumuzdaki akıntı daha çok koyu rengi alarak burnumuzun tıkanmasına neden olur. Sinüzit genelde kış ayların da daha çok görülür. Bu aylar ise kasım, mart ve nisan aylarıdır. Sinüzit kış aylarında özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan hava, sinüzitin daha çok atak yapmasına neden olur. Sinüzit olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekir. Sinüzitte saçımız ıslak kaldığı zaman direk hasta ederek sinüzitimizin tıkanmasına neden olur. Sinüzitte protein tüketimi de çok önemlidir ve vücudun direncini artırmak ve sıvı tüketmek çok önemlidir.

  Sinüzite İyi Gelen AntibiyotiklerSinüziti azdıran unsurlar

  • Gribal enfeksiyonlar
  • Su altı dalışları
  • Uzun süre soğuk havada durmak
  • Alerji durumları
  • Kuruyan hava ortamları
  • Gereğinden fazla burun spreyleri kullanmak 
  • Sigara içmek
  • Geniz akıntısı
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Büyük geniz eti
  • Burun içinde büyüyen etler
  • Burun kemiğinde eğrilik
  • Burun içindeki şekil bozuklukları 

  Sinüzite iyi gelen antibiyotikler

  • Amoksisilin
  • Amoksisilin klavunat
  • Sefaklor
  • Sefprozil
  • Sefuroksim aksetil
  • Azitrominis
  • Levofloksasin
  • Siprrofloksasin
  • TMP/SMX
  • Ampisilin sulbaktam
  • Aferin sinüz
  ]]>
  Cefaks Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/cefaks-antibiyotik.html Sun, 25 Nov 2018 20:37:39 +0000 Cefaks Antibiyotik, orta spektrumlu bir antibiyotiktir. A grubu aneorob gram pozitif bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonların hafif seyrinde kullanılması tavsiye edilir. Cefaks antibiyotik çok kuvvetli bir antibiyotik değildir ve anafla Cefaks Antibiyotik, orta spektrumlu bir antibiyotiktir. A grubu aneorob gram pozitif bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonların hafif seyrinde kullanılması tavsiye edilir. Cefaks antibiyotik çok kuvvetli bir antibiyotik değildir ve anaflaktik şok öyküsü bulunmamaktadır fakat yine de mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Bütün antibiyotiklerin kullanımında olduğu gibi Cefaks antibiyotiğinde kullanımına başlanmadan önce mutlaka antibiyogram testi yapılmalı ve ilk defa antibiyotik kullanacak olan hastalar için ppd testi yapılarak hastanın antibiyotiğe direnci olup olmadığı ölçülmelidir.

  Cefaks Antibiyotik Hangi Hastalıklarda Kullanılır
  • Üst Solunum Yolu Hastalıkları; sinüzit, influenza, orta kulak iltihabı, rinit gibi hastalıkların akut seyrinde kullanılır.
  • Alt Solunum Yolu Hastalıkları; farenjit, larenjit, hafif seyreden bronşiyolit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • İdrar Yolları Enfeksiyonları; nefrit, pyelonefrit, hafif mesane iltihabı, genital iltihaplanmalar ve rahim ağzı iltihabında kullanılır.
  • Yumuşak Deri Lezyonları ve lyme hastalığının erken tanısında kullanılır.
  Cefaks AntibiyotikBilinen Yan Etkileri:

  Cefaks antibiyotik genellikle iyi tolore edilen bir antibiyotiktir. Buna rağmen bir çok antibiyotik türünde olduğu gibi cefaks içinde bazı advers etkilerden bahsetmek mümkündür. Bunların başında; halsizlik, ağız kuruluğu, baş dönmesi, ishal, mide yanması gibi sindirim şikayetleri, idrarda renk değişikliği ve rahatsız edici koku şikayeti en bilinen yan etkiler olarak sıralanabilir. Cefaks antibiyotik genellikle daha önce mide şikayeti geçirmiş veya kronik gastrit, ülser gibi ciddi mide problemi olan hastalara oral tablet olarak tavsiye edilmez. Bu durumda hastalara kas içi enjeksiyon şeklinde cefaks antibiyotik kullanılması tavsiye edilir. Cefaks antibiyotik orta spektrumlu olmasına rağmen alkol ile birlikte kullanılması önerilmez. Alkol ile birlikte kullanıldığı takdirde reflekslerde yavaşlama, yüksek oranda algı problemleri, görüşte bulanma ve elbette mide bulantısı ishal ve kusma görülebilir.
  ]]>
  Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-icin-antibiyotik.html Mon, 26 Nov 2018 02:57:31 +0000 Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik, boğaz enfeksiyonun tanımını yapabilmekten öte anatomik bir tanı şarttır. Çünkü insanlarda boğaz adı verilen bir organ bulunmamaktadır. Boğaz kısmı vücudumuzun bir bölgesi

  Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik, boğaz enfeksiyonun tanımını yapabilmekten öte anatomik bir tanı şarttır. Çünkü insanlarda boğaz adı verilen bir organ bulunmamaktadır. Boğaz kısmı vücudumuzun bir bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölgede ise farklı birçok organ yer almaktadır. Bu bölgede yaşanan tüm enfeksiyon çeşitlerine tıp literatüründe üst solunum yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Halk arasında bilinen en yaygın ismi boğaz enfeksiyonu olduğu için bu ad ile bilinmektedir. Bu boğaz enfeksiyonu rahatsızlığına karşı alınacak tedbirlerden birisi olan antibiyotik kullanımı için ise hastaların çok dikkatli olmaları gerekmektedir.  Doktoruna danışmadan alınan antibiyotikler olumsuz sonuçlar yaratabilir.

  Tedavisi ve alınacak önlemler arasında antibiyotik kullanımının gerekliliği

  Tedavisi yapılmayan boğaz enfeksiyonu rahatsızlığı kan dolaşımına karışabilir ve bunu ardından da romatizma ateşi ile septik şoklara neden olması ilerleyen süreçlerde ciddi sorunlara neden olabilir. Hasta sürekli bilinç bulanıklıkları yaşayabilir. Nefes darlığı ile dilde ve boğaz çevresinde ani şişmeler oluşabilir.Hasta eklem ağrıları çekip sürekli kendini baygın hissedebilir. Böyle bir durumda hastayı acilen hastaneye götürmek gerekmektedir.

  İlk olarak şunu unutmamamız gerekmektedir ki üst solunum yolu enfeksiyonun çoğu viraldir yani antibiyotik gerektirmeyebilir. Ancak ne yazık ki hastaların yoğun baskı ile doktora gitme endişesi sebebiyle genellikle antibiyotik kullanımı bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü bir bireyin boğaz enfeksiyonu sonucu yani üst solunum yolu enfeksiyonu kapması sonucu antibiyotik kullanımı için bazı kriterler gerekmektedir.

  Boğaz enfeksiyonuna karşı antibiyotik kullanımı için gerekli olan şartlar

  • Eğer bademcik üzerinden birtakım beyaz lekeler varsa yani iltihap kapmış ise
  • Yaklaşık 1 haftadan fazla süren nezleye ve öksürüğe eğer 2 günden fazla süren bir ateş dahil olursa
  • Hastanın ateşi sürekli çıkıyor ve kontrol edilemiyorsa
  • Yapılan kan testlerinde bakteri oluşumunu destekleyen türde enfeksiyonel bulgular varsa

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta eğer yukarıda bahsedilen bulgular bulunmadığı sürece kesinlikle antibiyotik kullanmamalıyız. Antibiyotik alınmasını tavsiye etmeyin ve eğer size antibiyotik veriliyorsa her ihtimale karşın doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi halde yan etki gösterebilir.

  Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik

  Her soğuk algınlığında antibiyotik kullanımının tehlikesi

  Oldukça basit ve şiddeti az olan bir soğuk algınlığına kaşı hastalar hemen antibiyotik kullanımına başvurmaktadır. Bu hasta için oldukça yanlış bir durumdur. Çünkü soğuk algınlığının kendine özgün bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Viral etkenler devreye girdiği için hastalara antibiyotik vermenin de bir anlamı yoktur. Böyle bir durumda antibiyotik kullanımı ikincil olan bakteriyel enfeksiyonların önüne geçemediği gibi boğaz çevresinde dirençli olan bakterilerin daha iyi yerleşmesine de sebep olmaktadır. Soğuk algınlıklarında sürekli oluşan kalın, renkli ya da opak halde bir akıntı meydana gelmektedir. Bu durum ise kapılan enfeksiyonun bakteriyel kaynaklı olduğu göstermeyebilir. Bu sebepten ötürü sadece bir hafta geçse bile kliniği tedavi olmayan vakalarda antibiyotik kullanılabilir. Tedavisi için ise huzursuzluğu azaltmak ve ateşi düşürmek adına ilaçlar ile burun tıkanıklığını yok etmek için ise serum fizyolojik alınabilir. Bilinçsizce alınan antibiyotik kullanımı antibiyotiklere karşı geliştirilen bakteriyel direnci arttırdığı için ve yapılan araştırmalar doğrultusunda yeni keşfedilen ilaçların dahi birkaç yıla kalmadan kullanılamaz hale gelmesine sebep olmaktadır. 

  Kullanılan antibiyotiklerin yarıda kesilmesi tehlikesi

  ]]>
  Antibiyotik İğne https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-igne.html Mon, 26 Nov 2018 18:30:23 +0000 Antibiyotik İğne, Antibiyotiklerin buluşu, modern tıbbın en önemli gelişmelerinden biridir. Antibiyotik iğne çok etkilidir. Çünkü insanların hayatlarını kurtarırlar, hastalık semptomlarının daha hafif geçmesini Antibiyotik İğne, Antibiyotiklerin buluşu, modern tıbbın en önemli gelişmelerinden biridir. Antibiyotik iğne çok etkilidir. Çünkü insanların hayatlarını kurtarırlar, hastalık semptomlarının daha hafif geçmesini sağlarlar, bakteriyel enfeksiyonlarının daha hızlı tedavi olmasını sağlarlar. Antibiyotik iğne kullanımının süresine, antibiyotiğin çeşidine ve hastalığın türüne göre farklılık gösterir. İnsan vücudunda çok fazla bakteri bulunur. Bunlar, organizmaya yararlı etkiler de sağlar. Bunu da bulundukları yerde vücudun maddesinden yararlanarak yaparlar. Ancak vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı olduğu sürece bu bakteriler zarar veremez. Buna karşılık olarak vücudun yabancı canlı organizmalar tarafından istila edilmesine enfeksiyon denir. Vücudun bu canlı organizmalara karşı gelmek için bir savunma mekanizmasına sahiptir. Bu bağlamda deri bütünlüğü, lenf düğümleri, dalak, kemik iliği ve beyaz küreler de bunların içinde en önemli olanlarıdır. Fakat çoğu zaman bu bakterilerle yapılan savaşta bu mekanizmalar da yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden vücudun bakterilerle yaptığı savaşına yardım edecek maddelere ihtiyaç duyar. Bu maddeler de antibiyotiktir. En önemli tanımı ise, bakterilerin antibiyotik iğne kullanılmasına rağmen hayatta kalmaya devam edebilirler. Buna antibiyotik direnci denir. Bu sebeple bakteri, insan vücudunun bağışıklık sistemi ile mücadele eder. Antibiyotik iğne ile enfeksiyonlara karşı korunma çok önemlidir.

  Antibiyotik İğneAntibiyotik İğne Uygulaması;

  Damar Yolu; En hızlı ve etkili olan damar yoludur. İğne doğrudan kan akımına geçerek, en kısa sürede hedef yerine ulaşır. Bu sayede antibiyotik iğne ile bakteri adı verilen mikropların yaptığı hastalıkları iyileştirir. Ancak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara bakteriler neden olmaz. Bu sebeple bu gibi hastalıklarda antibiyotiğin bir yararı yoktur. Bazı antibiyotikler bakterileri doğrudan öldürür. Bazıları ise onların çoğalmasını önler. Antibiyotik iğne kullanımında sadece hastalığa bağlı olan bakterileri değil, cilt ve mukoza üzerinde yaşayan vücuda yararlı olan bakterileri de öldürürler. Bu aşamada bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik iğne kullanmak önemlidir.

  Kas İçi; Kas içine uygulanan iğne, ilacın etkisi ile damar içi uygulamaya göre çok daha yavaştır. Bu sebeple ilaç önce kas içine girer ve daha sonra kana karışır. Böylece damar içine göre daha uzun sürede etkisini gösterir. Kas içinden yada deri altı dokusundan ilaç verileceği zaman kasta ve periferik dokuda kan akımının yeterli olmasına önem verilir. Bundan dolayı kas içine uygulama için sadece dolaşımı yeterli olan hastalarda uygulanır. Bu yüzden hastalarda uygulanan antibiyotik iğne kullanımı hayati önem taşımaktadır.

  Deri Altı; Bu uygulama, yağ tabakası veya alt tarafındaki dokuya enjekte edilir. Deri altı dokusuna genelde sınırlı miktarda 2 ml'den az verilir. Ayrıca tahrişe neden olmayan ilaçlar enjekte edilir. Bu uygulamanın amacı yavaştır, etki etme süresi damar içine uygulanan ilaçlara göre daha uzundur. İlacın en etkin olduğu düzeye ulaşma süresi ise 30 dakikadır. Özellikle astım krizlerinde adrenalin deri altına uygulanır. Genellikle bu ilaç, üst kolun dış tarafında bulunan dokuya yada bacağın üst yarısına veya karın bölgesine uygulanır. 

  ]]>
  Klomax Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/klomax-antibiyotik.html Tue, 27 Nov 2018 09:27:04 +0000 Klomax Antibiyotik, bakteri veya mikroplaarın bedende oluşturduğu hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan geniş spektrumlu bir antibiyotik türüdür. Genellikle blister tip ambalajlarda film tablet şeklinde kullanımda olur ve ora Klomax Antibiyotik, bakteri veya mikroplaarın bedende oluşturduğu hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan geniş spektrumlu bir antibiyotik türüdür. Genellikle blister tip ambalajlarda film tablet şeklinde kullanımda olur ve oral yoldan kullanılır.

  Etki Ettiği Hastalıklar:

  Klomax aantibiyotik, badencik iltihabı, orta kulak iltihabı, larenjit, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarında, kronik bronşitin akut ataklarında ve alevlenmelerinde, akciğer iltihabında ve zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarında,idrar yolu iltihabında, böbreklerin bakteriye bağlı enfeksiyonlarında ve buna benzer idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır.

  Klomax antibiyotik, bunların dışında diş apselerinde, diş eti iltihaplarında,çıban,apse veya yara enfeksiyonlarında da kullanılabilir.

  Klomax Yan etkileri:

  Klomax antibiyotik,geniş spektrumlu bir antibiyotik olduğundan kullanım süresince birçok yan etki gösterebilir. Bunların başında uyku hali, bulantı, kusma, mide ağrısı, mide yanması,ishal,görüşte bulanma, dikkat eksikliği, titreme, halsizlik, ani ateş basmaları sayılabilir.
  Yan etkilerin şiddetli ve ilacın kullanımına ilk başlanan günden itibaren ortaya çıkması durumunda mutlaka hekime başvurulmalı ve ilacın kullanımına son verilmelidir. Yaygın olmamakla birlikte zaman zaman klomax kullanan hastalarda uykusuzluk şikayetleri bildirilmiştir. Klomax antibiyotik ishale neden olabileceğinden kullanım süresince vücutta su kaybı olmasını engellemek için bol su tüketmekte fayda vardır.

  Klomax AntibiyotikNasıl Kullanılır:

  Hekim tarafından aksi belirtilmediği sürece klomax antibiyotik 12 saatlik aralıklarla oral yoldan alınır. Mide çeperine zarar vermemesi için tok karnına yutulması tavsiye edilir. Klomax antibiyotik geniş spektrumudur ve alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.
  ]]>
  Antibiyotik İlaçlar https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-ilaclar.html Tue, 27 Nov 2018 16:36:25 +0000 Antibiyotik ilaçlar, günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle tıbbi olarak bakteriyel enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasında kullanılan bu ilaçlar, bu özellikleri sayesinde birçok kişi tarafında Antibiyotik ilaçlar, günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle tıbbi olarak bakteriyel enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasında kullanılan bu ilaçlar, bu özellikleri sayesinde birçok kişi tarafından kullanılır. Günümüzde bebeklerde bile kullanılan bu ilaçlar, çok farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Sürekli olarak gelişen ve geliştirilmekte olan antibiyotik ilaçlar, tıbbın yüzde atmışını kapsamaktadır. Antibiyotik ilaçların insan sağlığına çok büyük katkıları bulunmaktadır. Bu katkılar, birçok zaman insanları ciddi cerrahi operasyonlardan bile kurtaracak kadar büyüktür. Bu durum nedeniyle antibiyotik ilaçların ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. Antibiyotik ilaçlar, bu kadar fayda sağlarken, aynı zamanda da bir o kadar zarar vermektedir. Tabi ki bu ilaçların vermiş olduğu zararlar, direk olarak yanlış kullanımlara ve kişilerin yaptıkları hatalara bağlı olarak gelişmektedir. Çünkü birçok kişi antibiyotiği, doktor tavsiyesi bile olmadan kendi başına en küçük enfeksiyonel hastalıkta kullanmaktadır. Örneğin bir diş ağrısı ve diş iltihaplanması durumunda insanlar evde bulunan bir ağrı kesici ve farklı bir hastalık için verilmiş olan antibiyotikten kullanarak bu sorunlarını gidermeye çalışırlar. İşte bu gibi durumlarda antibiyotik ilaçların zararları ortaya çıkmaktadır. Bu zararlar genellikle antibiyotik ilaçlar içerisinde bulunan kimyasal madde miktarının fazla olmasına bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ya da doktor reçetesi olmadan antibiyotik ilaçların kullanımına olanak sağlamayın. Bu ilaçlar içerikleri nedeniyle insan vücudunda zehir etkisi bile gösterebilir. 

  Antibiyotik ilaçlar, tek bakteri türüne özel olarak ve çok türlü bakteri türüne özel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunları biraz daha detaylı olarak inceleyecek olursak;

  Antibiyotik İlaçlarTek bakteri türüne özel antibiyotikler: Genellikle türü belirlenmiş olan iltihaplar ve enfeksiyonlar için kullanılan bu antibiyotikler, günümüzde kuş gribi, domuz gribi ve diğer türü bilinen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tek bakteri türüne etki edebilen antibiyotik ilaçlar, adından da anlaşıldığı gibi sadece belirli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılabilmektedir. Bu tür antibiyotiklere tıbbi olarak "dar spektrumlu antibiyotik ilaçlar" denilmektedir. Bu tür antibiyotikler doktor önerisi olmadan farklı hastalıkların iyileştirilmesinde kişi tarafından kullanıldığında herhangi bir faydaya neden olmadığı gibi aynı zamanda birçok zarara neden olur. Bu nedenle her bulunan antibiyotik ilaç kullanılmamalıdır. Bu antibiyotiğin en büyük özelliği, sadece belli mikroplara ve bakterilere saldırdığı için vücuttaki yararlı bakterilere saldırmayacak ve böylece insan sağlığını biraz daha az etkileyecektir. Fakat günümüzde tıbbi olarak teşhislerin yetersiz olmasına bağlı olarak bu antibiyotik yerine çoklu bakteri türüne karşı kullanılan antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.

  Çok türlü bakteri türüne özel antibiyotik ilaçlar: Genel olarak diğer antibiyotik ilaçlarda daha geniş bir spektruma sahiptirler. Bu nedenle birçok bakteri türüne karşı etkileri bulunur. Bu antibiyotikler genellikle türü bilinmeyen mikroplar için kullanılmaktadır. Eğer doktorunuz, vücudunuzdaki enfeksiyonun türünü bulamamışsa çok büyük bir ihtimalle sizlere bu antibiyotik ilaç türünü tavsiye edecektir. Bu antibiyotik ilaçlar insan vücudunda bulunan tüm yararlı ve zararlı bakterilere savaş açarak faydalarının yanında zararlar da vermektedir. Bu nedenle elden geldikçe biraz daha az kullanılması tercih edilmektedir. Aksi durumlarda vücut belli etmese bile gizli gizli zarar görmektedir. 

  Günümüzde kullanılan antibiyotik ilaçlar listesi:
  • Penisilin
  • Amikasin
  • Ampisilin
  • Azitromisin
  • Aztreonam
  • Eritromisin
  • Fusudikasit
  • Gentamsin Antibiyotik Çeşitleri https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 03:51:21 +0000 Antibiyotik çeşitleri, bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu ilaçlar bakterilerin çoğalmasına engel olup, ölmelerini de sağlar. Antibiyotiklerin bi Antibiyotik çeşitleri, bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu ilaçlar bakterilerin çoğalmasına engel olup, ölmelerini de sağlar. Antibiyotiklerin bir kısmı yani dar spektrumlu antibiyotikler, belirli sayıda bakteri türleriyle savaşacak şekilde geliştirilmiştir. Hastalığın etkeni bakteri belirlenirse, tedavi bu antibiyotiklerle olur. Bunların avantajı yaralı bakterileri öldürme eğiliminin olmamasıdır. Diğerleri yani geniş spektrumlu antibiyotikler pek çok bakteri türüne etkilidir. Hastalığın etkeni belirlenemediğinde, tedavi bu antibiyotiklerle yapılır. Bunların dezavantajı yararlı olan bakterileri de öldürme eğilimlerinin olmasıdır. Antibiyotik çeşitleri bakteriyel hastalıkların tedavisinde büyük fayda sağlamaktadır.

   Antibiyotik çeşitleri

   Sulfamidler

   Bu tür antibiyotiklerin etki mekanizması, bakterilerin metabolizmasına gereken para amino benzoik asidin üreme sürecinde kullanılmasını engelleme ve bakteriostatik etki yapmaktır. Bunun bakteri türüne göre farklı türleri bulunmaktadır. Sulfamidlerden etkilenen bakteriler ise
   • Kendileri PABA sentezi yapabilen, folik asit sentezinde ara metabolizma ürünlerinden birini hazırlayan bakteriler
   • Folik asit biosentezi sorasında PABA yı yapıtaşı şeklinde kullanan, bunu üremekte olduğu besi çevresi dahilinde sağlayan bakteriler
   • Folik asit sentezi yapmamalarına rağmen, bunu vitamin olarak beslendikleri çevreden sağlayan bakterilerdir.
   b-Laktam Grubu Antibiyotikler

   Penisilinler: Bu antibiyotiklerin ortak noktası 6-Aminopenisilinatik olan geniş bir bakteri öldürücü olmalarıdır. Bunlar sadece aktif çoğalma halindeki bakterilere etki ederler. Penisilin antibiyotiklerin anti bakteriyel etkilerinin bakterilerin hücre duvarı sentezinde hayati önem sahip olan metabolizma işlevlerinin inhibisyonuyla hücre duvarında hasara yol açan enzimleri aktive etme yeteneklerinden kaynaklandığı düşünülür. Özellikle gram pozitif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda yararlı olurlar. Duyarlı olan türlerde bu ilaçlara karşı rezistans oluşması yavaş olur. Mikroorganizmaya karşı primer toksik etkileri de olmaz.

   Cefalosporinler: Bunlar bakterinin hücre duvarı biyosenteziyle transpeptidaslarını inaktive etmekte ve penisilinlere benzeyen etki gösteren bakterisid antibiyotiklerdir. Proteus, aerobakter, enterokok, pastorilla, psodomans haricinde gram pozitif, negatif kok, basiller ve tripanazom enfeksiyonlarında bu antibiyotikler oldukça etkilidir.

   Tetracyclin grubu antibiyotikler

   Bunlar bakterilerde protein sentezini bloke eden, bakterisid etkisi olan antibiyotiklerdir. Bu ilaçların etki alanı da oldukça geniştir. Sporlular ve anaerobları da içeren gram pozitif kok, basiller, leptospira, spiroket, betsoia, rikettsia grubu ile yüksek dozda alınırs aktinomiçet ve amip enfeksiyonlarında tedavide oldukça etkilidir. Bu antibiyotik çeşitlerine psodomonas, proteus, aeobakter, klepsiella, protozoer, enteroklar, mantarlar ve virüsler direnç gösterirler.

   Aminoglycosid grubu antibiyotikler

   Bu antibiyotikler bakterilerin ribozom strüktürün bağlantısını etkileyen ve peptit bileşimini engelleyen bakterisid türlerdendir. Bunlarda aralarında türlere ayrılır;

   Streptomycin: Bu antibiyotik düşük dozda bakterinin üremesinde ribozomlara yanıltıcı bilgi vererek bakteriostatik, yüksek dozda da hücre protein sentezini inhibe etmekte ve patojenliğe yararsız olan bakterilerin oluşumuyla bakterisid etki gösterir. Bunun dışında bakterinin nükleik asit metabolizması ve RNA sentezine de etki eder. Özellikle tüberküloz tedavisinde önemli bir antibiyotik çeşididir.

   Gemtamycin: Bu antibiyotik diğer antibiyotiklerin etkisiz kaldığı ve gram negatif bakteri grubundak]]> Antibiyotik Zehirlenmesi https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-zehirlenmesi.html Wed, 28 Nov 2018 18:04:29 +0000 Antibiyotik zehirlenmesi, günümüzde sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde ilaç zehirlenmeleri arasında ciddi bir yer almaktadır. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum insanlarda ölümcül tehlikelere neden oldu Antibiyotik zehirlenmesi, günümüzde sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde ilaç zehirlenmeleri arasında ciddi bir yer almaktadır. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum insanlarda ölümcül tehlikelere neden olduğu için önemsenmesi gereken bir durumdur. Özellikle bünye olarak yetişkinlere göre çok daha zayıf olan çocuklarda antibiyotik zehirlenmesi, çok tehlikelidir. İnsan vücudunda doğal yada kimyasal olarak meydana gelen zehirlenme durumlarında vücuda giren maddeler vücudun tüm dengesini bozarak vücuttaki organların işlevlerini tam olarak yapmasını engellemektedir. Antibiyotik zehirlenmesinde de bu durum kan yolu ile tüm vücudu çok kısa bir sürede etkileyerek insanlarda bazen lokal bazen de genel olarak zehirlenmelere neden olur. Bu durumda kişilerde birçok doku zarar görür ve kişilerde ölüme neden olabilecek kadar etkilere neden olur. Vücutta zehir etkisi gösteren antibiyotiklere karşı önceden önlem alındığında sorun ilerlemeden çözülebilir. Fakat insanların ihmalleri ve sorumsuzlukları nedeniyle antibiyotik zehirlenmesi durumları genellikle geciktirilmiş bir şekilde müdahale edilir. Antibiyotik zehirlenmesi, genel olarak zehirlenmeler arasında en çok görülen zehirlenme türüdür. 

   Antibiyotik ZehirlenmesiAntibiyotik zehirlenmesi nedenleri

   Antibiyotikler her ne kadar insan vücudunda meydana gelen hastalıkları iyileştirmek amacıyla kullanılsa bile insanların bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmalar ve aşırı dozda antibiyotik kullanmalarına bağlı olarak zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu gibi durumlar özellikle konu hakkında pek fazla bilgisi olmayan insanlar için geçerlidir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en önemli şey, antibiyotik daha fazla vücuda yayılmadan doktora gitmektir. Antibiyotik zehirlenmesinin bunun haricinde daha birçok nedeni bulunmaktadır. bunlardan biri de Son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçlardır. Bu ilaçlar, genellikle insanların reçetesiz bir şekilde antibiyotik kullanmaları durumunda meydana gelmektedir. Bu durum ülkemizde de çok sık karşılaşılır. İnsanlar en küçük iltihaplı yada enfeksiyonlu hastalıklarda bile hemen evde bulunan antibiyotiği kullanarak iyileşmeye çalışırlar. Bu durumda antibiyotik zehirlenmesi, biraz daha yaygınlaşır. 

   İnsanlarda sık karşılaşılan antibiyotik zehirlenmesi nedeni ise çevresel faktörlerden kaynaklanarak bozulmuş olan antibiyotiklerdir. Bu durum aslında bazen de eczane içerisinde son kullanım tarihi bile geçmemiş olan antibiyotiklerde meydana gelmektedir. Özellikle şurup antibiyotiklerinde bozulma durumu yaygın olarak meydana gelmektedir. Sizlerde kullandığınız antibiyotikte böyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız, acilen bu antibiyotiğin kullanımına son vermelisiniz. Son olarak ise bu durumun bir diğer nedeni insanlarda vücudun hassasiyetine bağlı olarak kullanılan antibiyotik ilaçların tepki görmesidir. Bazı insanlarda bağışıklık sistemi, kullanılan antibiyotiğe tepki göstererek onu yok etmeye çalışır. Bu durumda antibiyotik zehirlenmesi ortaya çıkar.

   Antibiyotik zehirlenmesi belirtileri nelerdir
   • Antibiyotik ilaçlar, insanlar tarafından genellikle ağız yoluyla kullanılmaktadır. Bu nedenle meydan gelen belirtiler direk olarak kişilerde fiziksel olarak ortaya çıkar. Antibiyotik zehirlenmesi durumunda ilk belirti meydana gelen baş dönmesi durumlarıdır. Bu durum kullanılan antibiyotiğin üzerinden yarım saat geçmesi durumunda ortaya çıkar.
   • Bunun yanı sıra insanlarda antibiyotik zehirlenmesi meydana geldiği zaman ikinci belirti olarak terleme ve mide bulantısı meydana gelir. Bu durum kısa bir süre içerisinde kusmaya neden olmaktadır. Terlemenin nedeni ise hızla yükselen vücut ısısının düşürülmesidir. Genel olarak terlemeler, vücut ısısının düşmesini sağlayamadığı için görülen belirtiler arasında yüksek ateş görülmektedir. 
   • Son olarak antibiyotik zehirlenmesi durumun]]> Tetra Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/tetra-antibiyotik.html Wed, 28 Nov 2018 19:21:32 +0000 Tetra Antibiyotik,  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. İlacın etken maddesi tetrasiklin hidroklorür'dür, tetra farklı türlerdeki enfeksiyonlarda kullanılan bir antibiyotiktir. Tetra Antibiyotik,  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. İlacın etken maddesi tetrasiklin hidroklorür'dür, tetra farklı türlerdeki enfeksiyonlarda kullanılan bir antibiyotiktir.

    Tetra antibiyotik hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır
    • Solunum yolu (faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre, boğaz iltihabı gibi)
    • İdrara yolu enfeksiyonları
    • Yumuşak doku ve deri enfeksiyonları (yara enfeksiyonları, çıban, abse, kıl kökü iltihabı gibi)
    • Akne
    • Difteri
    • Kızıl tedavisi
    • Göz enfeksiyonları
    Tetra kapsül hakkında bilinmesi gerekenler 
    • Grip ve soğuk algınlığı gibi mikropların yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmez.
    • Bu ilaç ishale sebep olabilir, kanlı ve sulu bir ishal olursa doktora başvurunuz ve doktor tavsiye etmedikçe ishali durmak için ilaç kullanmayınız.
    • Sekiz yaşından küçük çocukların kullanması tavsiye edilmez, dişlerde kalıcı sarılık ve grilik neden olabilir.
    • Bu ilacı kullanmadan iki saat öncesi müsil ilaçları, mutivitaminler, kalsiyum takviyeleri, demir takviyeleri ve antiasit ilaçları kullanmayınız. Bu ilaçlar tetra antibiyotiğin etkisini azaltır.
    • Tetra antibiyotik cildinizi  hassas hale getirebilir, bunun için güneşe çıkarken koruyucu giysiler giymeniz de fayda var, yanıklara sebep olabilir.
    • Hamilelik döneminde ve emzirirken doktora sormadan kullanmayınız. Bebeklerin kemik gelişmesini etkiler dişlerde kalıcı sarılık ve grilik oluşabilir.
    • Böbrek rahatsızlığı ve karaciğer rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce mutlaka doktora danışınız. Doz ayarlaması yapması gerekebilir.
    • Her ilaç gibi doktorun önerdiği sürede içilmezse enfeksiyonlar tam iyileşme göstermezse tekrarlayabilir.
    • Doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır.
    Tetra antibiyotiğin kullanımı 
    • İlacı doktorunuz reçeteye yazdıysa onun tavsiye ettiği şekilde kullanınız.
    • Bol su ile içiniz, bol su ilacın midenize zarar vermesini önleyecektir.
    Tetra AntibiyotikTetra antibiyotiğin yan etkileri 
    • Ciltte soyulma, kızarıklık, kaşıntı, kabarma ve halsizlik güçsüzlük olduğu takdirde ilacı bırakıp doktora danışınız.
    • Boğazda, dilde ve dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk ve karın ağrısı gibi belirtilerde ilacı bırakınız doktora danışınız.
    ]]>
    Uçuk İçin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/ucuk-icin-antibiyotik.html Thu, 29 Nov 2018 13:46:11 +0000 Uçuk için Antibiyotik, Uçuk genellikle dudak bölgesinde çıkan bir rahatsızlıktır. Hem bulaşıcı, hemde çok ağrılı bir süreci olan uçuk, vücudun dengesini derinden sarsabiliyor. Uçuk, dudak çevresi dışında, ağız kenarl Uçuk için Antibiyotik, Uçuk genellikle dudak bölgesinde çıkan bir rahatsızlıktır. Hem bulaşıcı, hemde çok ağrılı bir süreci olan uçuk, vücudun dengesini derinden sarsabiliyor. Uçuk, dudak çevresi dışında, ağız kenarlarında, damakta, dilde yanak içlerinde ve diş etlerinde çıkabilir.özellikle konuşma gibi yeme içmeyi de engelleyen uçuk insan yaşamını çok kötü etkileyen bir hastalıktır. 

    Uçuk, ilk belirtileri hissettirdiği dönemde ve yaranın açılması dönemlerinde bulaşıcıdır. Sadece size değil başka dokunan kişilere de bulaşma riski olan uçuğa temas edildiğinde başka bir yerinize mesela göze yada yüze dokunulduğunda temas edilen yerde de oluşması kesindir. Uçuk virüsü genelde uçuğu olan kişiler tarafından öpüldüğünüz de uçuk virüsü bedeninize girer. Çoğunlukla fark edilmesi güç küçük kızarıklıklar şeklinde kendisini gösterir. Bazı hassas bünyelerde uçuk ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Uçuğu olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey ise, uçuğu olan kişinin kimseyle öpüşmemesi gerekir. Uçuklu iken ellerimizle gözlerimize dokunmaktan kaçınmalı, bebekler ve çocuklara temas etmemek için dikkat etmeli, kullandığı bireysel eşyaları, (havlu, çatal bardak, kaşık gibi) başka kimselerin kullanmamasını sağlamalıdır. Bu arada iyileşme dönemine geçiş esnasında oluşan uçuk yarasının kabuğu soyulmamalı ve temas edilmemelidir.

    Uçuk İçin AntibiyotikUçuğun belirtileri
    • Kırmızı bir benek şeklinde kendisini gösterir.
    • Kaşınma yapar,
    • Yanma yapar,
    • Acıma hissi uyandırır.
    • Karıncalanma yapar,
    • Sızlama hissi yapar ve o bölgede bu belirtiler var ise bu uçuğun çıkacağının işaretidir.
    Uçuk tedavisinde kullanılan antibiyotikler krem şeklinde olup uçuğun üzerine sürülerek müdahale olur. Bu antibiyotiklerin başlıcaları Asiklovir, Pensiklovirin ve Valasiklovir içeren ilaçlardır. Bu antibiyotiklerin kullanım alanları uçuk bölgesine direk sürülerek yapılmalıdır. Uygulama yaparken dikkat edecekleri içerisinde patlatmadan uçuğun üzerine kremlerin sürülmesi gerekir. Çok basit bir rahatsızlık gibi gözüken uçuk kişilerde çok büyük sağlık sorunlarına sebep olur. Daha ciddi sağlık sorunları ile uğraşmak zorunda kalır. 

    Uçuk için kullanılan antibiyotikler
    • Vectavir,
    • Bepanthen plus,
    • Acyl,
    • Virosil krem,
    • Herpclair uçuk jeli uçukta kullanılan antibiyotik kremlerdir. 
    Tabii ki her hastalığın bir geçiş süreci vardır ama uçuğun iyileşme süreci aynı zamanda bulaşma sürecidir. Antibiyotik kremleri uçuk olan bölgeye uygularken mutlaka cerrahi eldiven giyilmelidir. Aksi takdirde kremin sürülme esnasında uçuk virüsü elinize bulaşabilir ve sizde yakınınızdaki sevdiklerinize bulaştırabilirsiniz. Uçuk virüsü bir kere bedene girdiğinde, bir daha çıkmaz sadece bedenin zayıf olduğu anı bekler. O yüzden uçuk sahibi insanların kendilerinin çektiğini başka insanların çekmemesi için uçuklu dönemlerinde tam bir hijyen modunda yaşaması çok önemlidir. Sağlıkla kalın, gülüşleriniz acı çektirmesin.
    ]]>
    Zimax Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/zimax-antibiyotik.html Fri, 30 Nov 2018 02:21:59 +0000 Zimax antibiyotik, pozitif ve negatif  mikroorganizmaların yol açtığı bakterilere karşı ağız yoluyla alınan sefalosporindir. Hassas mikro ölçüde organizmaların yol açtığı enfeksiyonlara karşı Zimax antibiyotik etkilid Zimax antibiyotik, pozitif ve negatif  mikroorganizmaların yol açtığı bakterilere karşı ağız yoluyla alınan sefalosporindir. Hassas mikro ölçüde organizmaların yol açtığı enfeksiyonlara karşı Zimax antibiyotik etkilidir. Bu enfeksiyonlar, böbreğin çalışması bozuk olan hastalar, akut otitis media, faranjit, tonsilit, akut solunum yollarındaki akut bronşit ve sinüzit hastalıklarında kullanılan etken maddeler içeren bir antibiyotiktir.

    Zimax Antibiyotik

    Alınan besin çeşitleri ve sıklığı Zimak antibiyotik kullanımında emilim oranını pek fazla etkilemez.

    Genel olarak çocukların Zimax antibiyotik kullanım oranı günde 8 mg’dır. Bu doz bir defada veya dörder mg’lık olarak 12 saatte bir olarak verilir. 6 aylıktan küçük çocukların kullanımına uygun değildir.

    Bebek ve çocukların ağız yoluyla alacağı Zimax antibiyotik miktarı aşağıda verilmiştir.

    • 6 ay-1 yaş arası çocuklar 3.75 mL (3/4 ölçek) kullanmalıdır.
    • 1-4 yaş arası çocuklarda 5 mL (1 ölçek) kullanmalıdır.
    • 5-10 yaş arası çocuklarda 10 mL (2 ölçek) kullanmalıdır.
    • 10 yaş üzeri veya vücut ağırlığı 50 kg’dan fazla olan çocukların Zimax antibiyotik kullanım şekli erişkine yapılan tedavi şekline benzeyebilir. Enfeksiyonun şiddetine göre günde 200-400 mg (10-20 mL) kullanmalıdır.
    • Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar standart Zimax antibiyotik dozunun % 75’i kadar verilir.

    Zimax Antibiyotiğin Hazırlanması:

    Öncelikle şişeyi sallayarak içinde Zimax antibiyotik tozunu gevşetiniz. Önceden kaynatılmış ve soğutulmuş suyu şişenin yarısına Zimax Antibiyotik şişesinin yarısına koyup iyice çalkalayınız. Su ile tozun iyice karışması için 5 dakika bekleyiniz. Ve daha sonra Zimax antibiyotik şişe üzerinde ki çizgiye gelecek kadar biraz daha su ekleyin ve iyice karıştırın.

    Zimax Antibiyotik hazırlandıktan sonra 14 gün oda sıcaklığında saklanabilir. Şişenin kapağı iyice kapalı tutularak saklanmalı ve kullanımdan önce iyice çalkalanmalıdır. Zimax antibiyotik hazırlandıktan sonra buzdolabında saklamayınız.

    Zimax antibiyotiğin uzun süreli kullanımı istenmeyen sonuçlar verebilir. Özellikle ağır böbrek yetmezliği hastaların bu ilacı dikkatli kullanması gerekir. Hamile bayanların Zimax antibiyotik  kullanımında gözle görülür bir yan etki saptanmamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki,  Zimax antibiyotiğin kullanımı gebelikte ve doğum ya da doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan veya dolaylı zararlı etkileri saptanmamıştır. Yine de gebelerin uzman kontrolü dahilinde  dikkatli kullanması bebek ve anne için önem arzeder.

    Zimax antibiyotik kullanırken istenmeyen etkiler görülürse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Diyabet hastalarınınsa bu ilacı kullanırken dikkatli olmaları gerekir.

    ]]>
    Alfasilin Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/alfasilin-antibiyotik.html Fri, 30 Nov 2018 11:06:11 +0000 Alfasilin Antibiyotik, Reçete karşılığında satılan Alfasilin uzman hekimler tarafından hastaların kısa süre içerisinde sağlığına kavuşması amacıyla verilen bir antibiyotik türüdür. Alfasilin vücut üzerinde oluşan raha Alfasilin Antibiyotik, Reçete karşılığında satılan Alfasilin uzman hekimler tarafından hastaların kısa süre içerisinde sağlığına kavuşması amacıyla verilen bir antibiyotik türüdür. Alfasilin vücut üzerinde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır ayrıca vücutta oluşan mikropların tedavisi amacıyla bu antibiyotik türü kullanılmaktadır. Hastalar üzerinde yapılan araştırma ve gözlemlerde alfasilin ilacı kullanan kişilerin kısa süre içerisinde vücudundaki halsizlik ve yorgunluk hissinden kurtulduğu görülmüştür.Hakeza Alfasilin antibiyotik türleri içerisinde hastalık iyileştirici özelliği nedeniyle bir çok kişi tarafından kullanılan bir antibiyotik türüdür. Dünya üzerindeki bir kısım mikroplar ortak özellik taşımaktadır. Bu mikroplar bulunduğu bir çok farklı coğrafya üzerinde aynı özellik göstermektedir. Bu nedenle alfa silin oluşan ortak hastalıkların ve ortak mikropların yok olması amacıyla üretilen bir antibiyotik türüdür.

    Alfasilin AntibiyotikAlfasilin Antibiyotiğin Faydaları,

    İnsan sağlığını bozan bir kısım bakteri ve virüslerin yok olmasında bu antibiyotik oldukça faydalıdır. Bu nedenler ile alfasilin tüketen kişilerin belirli bir rahatsızlık türünü geçirmiş olması gerekir. Bu rahatsızlıklar ise solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, sindirim sistemi enfeksiyonları, menenjit hastalığı ve genital bölge rahatsızlığıdır. Bir kısım bakteri ve zararlı enzimler yüzünden bu hastalıkların oluştuğu görülmüştür. Ancak bu hastalıkların tedavisi de mümkündür. Bu tedavilere katkı amacıyla alfasilin antibiyotiği kullanılmaktadır. Bu hastalıklar bazen alfasiilin antibiyotiği tarafından yok edilme sağlanmaktadır. Uzmanların uzun yıllar alfasilin Antibiyotiği üzerinde yapmış olduğu araştırmalar da alfasilinin bakteri ve mikropların yayılmasını engellediği görülmüştür. Zamanla çoğalamayan bu mikrop türleri canlı ve epitel dokunun zaman içerisinde bu mikroplara baskı uygulaması sayesinde vücuttan bu yapıların atılmasını sağlamıştır. Özellikle solunum yolu hastalığı çeken kişilerde bu ilaç sıklıkla kullanılmaktadır. Böylece kişinin solunum yolundaki enfeksiyonlar yok edilerek hastanın sağlıklı bir şekilde yaşamını sağlaması sağlanır. Bu antibiyotik solunum yolunda bulunan zararlı yapıları yok eder böylelikle Akciğerlere temiz hava gidişi sağlanır ve sağlıklı havayı alan Akciğerler yaşamın daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca idrar yollarında enfeksiyon olan kişiler de alfasilin antibiyotiği enfeksiyonun bulunduğu ortamı yok eder. Hakeza idrar yolları yardımı ile bu zararlı yapı  kullanılan antibiyotiğin etkisi ile atılmış olur. 

    Alfasilini Antibiyotiğinin Yan Etkileri,

    Alfasilin antibiyotiği kullanan kimseler kısa süre içerisinde mikroplara karşı direnç gösterir. Ancak bazen bu mikroplar antibiyotiğin etkilerinden dolayı kişinin kusması, bulantı göstermesi, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bunun temelinde reaksiyonlardan kaynaklı olarak yan etkilerdir. Alfasilin antibiyotiği şayet penisilin grubu diğer antibiyotikler ile kullanılması doktor tavsiyesine göre yapılmalıdır. Şayet bir kimse bilinçsiz olarak antibiyotik kullanması halinde oluşan aşırı duyarlılık nedeni ile reaksiyonlar oluşabilir. Bu reaksiyonlar nedeniyle deri üzerinde döküntü oluşa bilir. Bir kısım hastalıklar bulunan astım, alerji ve saman nezlesi gibi hastalıklar bulunan kişiler bu antibiyotiği doktorun belirttiği ölçüler doğrultusunda almak zorundadır. Şayet belirli ölçünün dışında alınan Alfasilin antibiyotiği yaşamsal fonksiklonları etkilemeye neden olabilir. 

    Alfasilin Antibiyotiğinin Kullanım Şekli,

    Bu antibiyotik hastanın rahatsızlık derecesi ve durumuna göre verilen bir antibiyotik türüdür. Bu antibiyotiğin kullanılması sayesinde kişinin sağlık problemleri kısa  süre içerisinde ortadan kalkma özelliği]]> Bel Soğukluğu Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/bel-soguklugu-antibiyotik.html Sat, 01 Dec 2018 09:53:32 +0000 Bel Soğukluğu Antibiyotik, Bel soğukluğu, kadın ve erkeğin cinsel birliktelikleri yoluyla bulaşan virüs hastalığıdır. Genellikle insel birliktelik öncesinde yada sonrasında temizliğin ihmal edilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktad Bel Soğukluğu Antibiyotik, Bel soğukluğu, kadın ve erkeğin cinsel birliktelikleri yoluyla bulaşan virüs hastalığıdır. Genellikle insel birliktelik öncesinde yada sonrasında temizliğin ihmal edilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda cinsel birliktelik sonrasında meni kalıntılarının vajinadan rahme ilerlemesi ve dışarı atılmaması sonucunda oluşmaktadır. Erkeklere göre kadınlar daha şanssızdır aslında. Çünkü kendini hemen belli eden bir hastalık değildir ve kadınlar virüs kapmaya biyolojik yapıları açısından daha müsaittir. Ayrıca bulaşan bir virüs uzun zaman sonra fark edilebildiğinden yayılması ve farklı alanlara sıçraması da muhtemeldir. Sadece cinsel organda olmayabilir. Ağız bölgesinde de oluşabilmektedir. 
    asıl etken cinsel birliktelik olduğundan kişilerin birliktelik öncesinde korunması gerekmektedir. Erkeklerin prezervatif kullanması da çok önemlidir. Özellikle birden fazla kişiyle birlikteliklerden kaçınmak gerekmektedir. Buna karşın yine de tanımadığınız ya da ilk kez böyle bir şey yaşayacağınız bir kişiyse korunmanız gerekmektedir. Erkeklerin prezervatif kullanması, kadınların da birliktelik sonrası meninin temizlediğinden emin olması gerekmektedir. 

    Bel Soğukluğu AntibiyotikErkeklerde Bel Soğukluğu,

    Erkeklerde görüldüğünde ve hemen çözüme ulaştırılmadığından sperm kanallarına zarar verebilir. Tıkanıklığa yol açabilir. Bu da üremenin durması anlamına gelmektedir. Aynı şekilde kadınlarda da üreme bozukluğuna neden olabilir. Hatta hamilelik döneminde kadınlarda düşüklere, bebeğin zarar görmesine ve pek çok sıkıntılara yol açabilmektedir. Şiddetli ağrılara, sancılara ve kasıklara vuran kasılmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz bir sıkıntınız olduğunu düşünüyorsanız hekime danışmanız gerekmektedir. Bel soğukluğu rahatsızlığı için jinekoloğa gitmeniz gerekmektedir. Genellikle antibiyotik yoluyla tedavi ön sürülmektedir.Bu yolla virüsün öldürülmesi ve iltihaplı bölgenin kurutulması hedeflenmektedir. Sadece hasta kişinin değil, partnerinin de tedavi edilmesi gerekmektedir. O an olmasa da ilerde ortaya çıkabilecek bir virüs taşıma ihtimali olduğundan, iki kişinin de tedavi görmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde ve sonrasında bireylerin kontrolleri ihmal etmemesi ve antibiyotik alımını yarım bırakmaması gerekmektedir. 
    ]]>
    Largopen Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/largopen-antibiyotik.html Sat, 01 Dec 2018 11:14:31 +0000 Largopen Antibiyotik, Bakteri olan mikroorganizmaların meydana getirdiği hastalıklarda kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Amoksisilin, bakterilerin hücre zarlarını bozarak ölümlerine neden olur. Largopen Antibiyotik Largopen Antibiyotik, Bakteri olan mikroorganizmaların meydana getirdiği hastalıklarda kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Amoksisilin, bakterilerin hücre zarlarını bozarak ölümlerine neden olur. Largopen Antibiyotik tableti içerisinde 1 g amoksisilin içerir ve bir yüzünde "L" baskılı tablet görünümündedir. Her kutuda 16 tablet vardır. Largopen, bakterilerin neden olduğu aşağıdaki enfeksiyon hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır.

    • Bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı ve boğaz enfeksiyonlarında,
    • Bronşit, zatürre ve benzeri gibi solunum yolları ve akciğer enfeksiyonlarında,
    • İdrar torbası (mesane), idrar yolu ve böbrek enfeksiyonlarında,
    • Çıban, sivilce, tırnak batması ve cilt enfeksiyonlarında,
    • Tifo ve diş abselerinde, 
    Largopen Antibiyotik

    Largopeni aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

    • Tedavi sırasında hafiften şiddetli olmak suretiyle ishal gelişimi olabilir. Bu durum kolit denen ve bazen hayati riski olabilen hastalıklara neden olabilir.
    • Mikroorganizmalar ile bakteri, mantar gibi enfeksiyon gelişirse,
    • Enfeksiyöz mononükleoz adı verilen virüs hastalığınız varsa,
    • İdrar çıkışınızda azalma, renk değişimi, yanma ve kum dökme gibi bir durumunuz varsa,
    • Böbrek yetmezliği varsa,

    Largopen Antibiyotik nasıl kullanılır

    Doktorunuz size alacağınız doz limitini ve tedavi süresini belirtecektir. Doktorunuz hiçbir şekilde önermedi ise hafif ve orta şiddetteki enfeksiyonlarda günde iki kez 500 mg Largopen Antibiyotik alınması tavsiye edilir.

    Bel soğukluğu enfeksiyonlarında 3 g tek doz alınması önerilmektedir. 

    Tedavi sürecinde kendinizi iyi hissetseniz dahi doktorunuzun size söylemiş olduğu süre boyunca devam etmelisiniz. 

    Aşağıdakilerden herhangi biri olursa LARGOPEN'i kullanmayı durdurunuz:

    • Deride kaşıntı, dökülmeler, yüzde ve dudak çevresinde vücutta şişme ya da nefes almada güçlük. Bu durumlar ciddileşebilir ve ölüme kadar ilerleyebilir.
    • Eklem ağrısına ve böbrek problemlerine yol açabilir.
    • Avuç içlerinde ve ayak altında şiddetli kaşıntı kırmızımsı mor lekeler, deri üzerinde kabarmalar ateş ve yorgunluk , halsizlik belirtileri sonucunda eritema multiforme hastalığı nedeni ile olabilir.
    • Ciltte içi su dolu ve kan dolu kabarcıklar gelişir ve deriniz soyulmaya başlar ise deri renginiz değişir ve aşırı kaşıntı oluşursa ciddi derecede alerjik deri hastalıklarının belirtileri olabilir.
    • Uzun süren ağrılı, şiddetli veya kanlı, balgamlı ishaliniz olursa.

    Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Her ne olursa olsun bunlardan biri vücudunuzda mevcut ise Largopen Antibiyotik'i kullanmayı durdurunuz. Devam ederseniz acil bir müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza sebep olabilir. Böyle durumlarda hemen bir uzman doktora görünmeniz gerekmektedir. 

    Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza başvurunuz.

    Her 10 kişiden birinden fazlasında görülen yan etkiler:

    • İshal
    • Bulantı
    • Döküntüler

    Çok nadir görülen yan etkiler:

    • Ağızda ve genital bölgelerde mantar hastalığı
    • Davranış değişikliği, stres, sinirlilik
    • Uykusuzluk
    • Bas dönmesi
    • Dişlerde sararma, ağız içinde yaralar
    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-antibiyotik.html Sun, 02 Dec 2018 08:09:24 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda oldukça sıkıntı yaratmakta olan bir hastalık türüdür. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olan bir kişinin öncelikle kasıklarına giren şiddetli ağrı ve akın İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda oldukça sıkıntı yaratmakta olan bir hastalık türüdür. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olan bir kişinin öncelikle kasıklarına giren şiddetli ağrı ve akıntı ve koku oluşmaktadır. Bu belirtiler ise hasta olan kişilerce en yakın zamanda önlem alınmalıdır. Böylesi şikayetlerde kesinlikle ilk yapılması gereken durum hemen bir kadın doğum hastalıkları uzmanına giderek muayene olunmalıdır. Çünkü idrarda oluşan enfeksiyon tedavi edilmez ise asla kendi kendine iyileşebilen bir hastalık değildir. Kesinlikle doktora gidilerek hemen tedaviye başlanmalıdır. Muayene olan kişinin öncelikle idrar tahlilini isteyecek olan doktorun nasıl bir antibiyotik tedavisi vermesi açısından idrar tahlilini hemen yaptırır. Çıkacak olan sonuçlara göre verilecek antibiyotiğin hangi bakteri türü için olduğunu belirler. Bu arada hasta olan kişinin idrar yolu enfeksiyonu sebebi ile, şikayetleri oldukça artar.

     Antibiyotik tedavisi başladığı zaman verilen antibiyotik ilaç, iğne, ve fitil gibi antibiyotik ilaçların en önemlisi olan hasta kullanacağı ilacı aynı saate kullanmalıdır. Aksi taktirde kesinlikle hasta, kullanacağı ilaçların hiç bir faydasını göremez. Bu durumda boşa doktora gitmiş olur. İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi olan hastalara antibiyotiksiz bir tedavi uygulanamaz. Çünkü bu hastalıklar antibiyotiksiz  iyileşme gösteremez. İdrar yolu enfeksiyonu olan bir hasta, için tedavi olunsa bile çok çabuk sonuçlar vermeye bilir. Hasta tedavi sürecinde oldukça fazla su tüketmelidir. Hatta her gün 1-2 litre su içerek tedavi sürecine yardımcı olur. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonunda hasta kendini sürekli sıcak tutmalıdır.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikİdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde nasıl şikayetler olur Bayanlarda çok sık karşılaşılan bir sorundur. idrar yolu enfeksiyonu olan kişinin kasıklarına giren ağrılar ve sancılar oluşur. Sancıların ardından hasta olan kişi tuvalete gittiğinde idrarını yaparken kesilmeler olur. Bu kesilmelerin ardından oluşan, idrarda şiddetli yanma olur yani hasta idrarını yaparken çok sıkıntı çeker. Hatta bazen idrarda kan gelmesi bile söz konusudur. Böylesi bir durumda hemen doktorunuza baş vurarak, tedaviye başlanılması gerektiğini gösteren bir tablo çıkar. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren kişinin ayrıca üşütme, halsizlik, yorgunluk, ve hiç yataktan çıkmama isteği olan hastanın uyuşuk halleri söz konusudur. 

    İdrar yolu enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi gereklimi Kesinlikle antibiyotik gereklidir. Kadın doğum uzmanının vereceği antibiyotikleri hasta kullanarak, ilaçları bitince tekrar bir muayene olur. Hastanın kullanmış olduğu antibiyotikler hastanın idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmeye bilir. Böylesi bir durumda ise hastaya tekrar idrar tahlili yapılarak ne kadar iyileşme var mı yok mu takip edilir. Tedavi süreci 10 gün olan antibiyotiklerin hastalarda sonuç alınmaması durumunda doktor antibiyotik iğne önerir. Böylece yeni tedavi süreci başlamış olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunda yapılan antibiyotik iğneler, oldukça yakıcı olur. Yani hasta yaşayacağı stres ile zor günler yaşar. İdrar yolu enfeksiyonu olan hastaların idrarındaki olan kokuyu fark etikleri anda göz ardı etmeden kadın doğum uzmanına gitmelidir.

    İdrar yolu enfeksiyonunun neden olur Kadınlarda ve erkeklerde yaşanılan bu sorun kadınlarda daha sık yaşarken, idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan havuza, denize, gibi ıslak ortamlardır. Bu tür nemli olan yerlerde kurulanmamak veya bayanlarda cinsel ilişki ve genital akıntılar nedenleri sebebi ile oluşan idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır. Böylesi bir durum karşısında ise hasta sağlığı için son derece hijyen olarak temizliğine önem vermelidir.
    ]]>
    Çocuk Antibiyotikleri https://www.antibiyotik.gen.tr/cocuk-antibiyotikleri.html Mon, 03 Dec 2018 07:14:37 +0000 Çocuk Antibiyotikleri, son zamanlarda kullanıp kullanmamak ta tereddüt ettiğimiz ilaçlardır.Genellikle antibiyotik kullanımları soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı ,grip vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarında, özellikl Çocuk Antibiyotikleri, son zamanlarda kullanıp kullanmamak ta tereddüt ettiğimiz ilaçlardır.Genellikle antibiyotik kullanımları soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı ,grip vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarında, özellikle kız çocuklarında sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarında ve bağırsak enfeksiyonları nedeniyle kullanmak zorunda kaldığımız mikroorganizmalarla savaşan bir ilaçtır. Çocuk Antibiyotikleri, hastalığın şiddetine veya türüne göre krem, şurup, kapsül yada hap formunda olabilmektedir. Kullanılan başlıca antibiyotikler şöyledir;

    Klamoks Bıd 200/28 mg Süspansiyon: Alt solunum yolu enfeksiyonları,sinüzit, deri ve yumuşak dokuda oluşan enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. 2 aylığın altındaki çocuklara ve böbrek fonksiyonları tam olarak gelişmemiş olan bebeklerde önerilmez. İlacın dozları doktorun hastalığın şiddetine göre uygun gördüğü şekilde olmalıdır.

    Zimaks: Uygulama şekli oral yoldan yapılmaktadır. Faranjit, alt solunum yolu rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.Çocuklar için doz günde kilogram başına 8 mg’dır. Tek seferde yada iki seferde verilebilir. 6 ay-1 yaş arası çocuklarda: 3.75 mL (3/4 ölçek), 1-4 yaş arası çocuklarda: 5 mL (1 ölçek), 5-10 yaş arası çocuklarda: 10 mL (2 ölçek), 10 yaş üzeri veya vücut ağırlığı 50 kg’dan daha fazla olan çocuklarda tedavi erişkinlerde uygulandığı gibidir. (Enfeksiyonun şiddetine göre günde 200-400 mg; 10-20 mL) olarak verilir. 6 aylıktan küçük çocuklarda sefiksimin güvenilirliği ve etkinliği saptanmamıştır. 

    Bactroban %2 15 Gr Krem: Bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarında, impetigo, folikül iltihabı ve furonküloz durumlarında kullanılır. Hastalık olan bölgeye 10 gün boyunca günde üç kez uygulanmalıdır. 

    Çocuk AntibiyotikleriCempes, Cefaks, Amoklavin Bıd, Klacid benzer rahatsızlıklar için kullanılan çocuk antibiyotikleridir.

    Kullandığınız antibiyotiği mutlaka doktor tavsiyesi ve doktorun belirttiği dozda kullanın. Kullanım için size söylenen süre dolmadan ilacı yarım bırakmayın. Reçetelerde belirtilen yan etkilerden herhangi biri görülürse doktorunuzu bilgilendirin. Çocuk antibiyotikleri kullanırken kesinlikle tavsiye üzerine kullanmayın. Aynı hastalıklar her çocukta aynı şiddette olmamaktadır. Hastalığın şiddeti çocuğun bünyesine göre değişiklik gösterebilir. 
    ]]>
    Azro Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/azro-antibiyotik.html Mon, 03 Dec 2018 16:12:30 +0000 Azro antibiyotik, genellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde uzman doktor kontrolünde yazılan reçeteli ilaçlar arasında yer alır. Oldukça etkili olan bu ilaç herkes tarafından oldukça tüketilmektedir. Genellikle 5 ml içe Azro antibiyotik, genellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde uzman doktor kontrolünde yazılan reçeteli ilaçlar arasında yer alır. Oldukça etkili olan bu ilaç herkes tarafından oldukça tüketilmektedir. Genellikle 5 ml içerisinde 200 mg azitromisin dihidrat bulunduğu belirlenmiştir.

    Endikasyonları
    Azro, duyarlı olarak mikroorganizmaların yol açmakta olduğu yani neden olduğu,
    • Alt solunum yolu içerisinde oluşan enfeksiyonlar
    • Üst solunum yolu içerisinde oluşan enfeksiyonlar
    • Vücut derisi ve yumuşak olan doku enfeksiyonları
    • Genital klamidya gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. 
    Alınması gereken önlemler
    Geniş açıda spektrumlu her bulunan antibiyotik kullanımında çok hafif şiddetteki ya da kısmen yaşamı tehdit eden önemli boyutta psödomem branöz kolit oluşabilir. Bu nedenden dolayı antibiyotik kullanımı zamanında diyare büyüyen hastalarda bu küçük olasılığa oldukça dikkat edilmesi gerekir. Antibiyotiklerle birlikte tedavi, aşırı Clostridium üremesine farklı olarak neden olabilmektedir. Antibiyotik olarak kullanımı ile ortaya çıkmış olan kolitlerin asıl nedeninin Clostridium difficile toksini olduğu belirtilmiştir. Psödomem branöz kolit teşhisi konduktan hemen sonra hasta kişi tedavi edilmesi gerekmektedir. Çok hafif vakalarda ilacın hemen kesilmesi oldukça kıvamında yeterli olabilmektedir. Fakat çok farklı ağır hastalarda sıvı, elektrolit, protein gibi dengesi düzenlenmesi gereken etkili antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir.
    • Azro, karaciğer yetmezliği olarak bilinen hastalık tanısında olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
    • Ağır olarak böbrek yetmezliği gibi durumlarında olduğu hasta kişilerde dikkatli olunmaları gerekir.
    • QT aralığı olarak uzun olan hasta kişilerde makrolid türü olarak antibiyotiklerde gözlenen farklı ventriküler aritmi, azitromisin ile yapılmış olan çoğu klinik çalışmalarda farklı olarak gözlenmesi sonucunda belirlenmiştir.
    • Karsinojenik gibi potansiyeli tam olarak net bir şekilde bilinmemektedir. Standart olarak çoğu laboratuvar testlerinde mutajenik potansiyel olduğuna dair saptanmıştır.
    • Hayvan araştırmaları deneylerinde, fetüs üzerinde bulunan farklı olarak olumsuz bir etkisi görülmemiştir.
    • Azitromisinin kesin bir gereklilik olmadığı taktirde kolay kolay kullanılmaması gerekir.
    • Çok gerekli olmadığı sürece emziren anne adaylarına verilmemelidir.
    Yan etkileri
    Yapılan farklı klinik çalışmalarda görülen azitromisinin yan etkilerinin çok hafif ya da orta şiddette olabildiği belirlenmiştir. Yan etkiler farklı olarak çoğu genellikle gastrointestinal sistemden ortaya çıktığı bilinmektedir.
    Erişkinlerde gözlenen yan etkiler: azro antibiyotik yan etkilerin çoğu gastrointestinal sistemle doğrudan ilişkili olduğu kesindir. Diyare, bulantı, aşırı kusma ve şiddetli karın ağrısı sıklıkla gözlenenler arasında yer almaktadır. Diğer gözlenen yan etkiler ise, göğüs ağrısı, dispepsi, karında şişkinlik,melena, sarılık,nefrit, sersemlik, baş ağrısı, vertigo, uykusuzluk oldukça sık görülen yan etkiler arasında yer almaktadır.
    Çocuklarda gözlenen yan etkileri: genel olarak erişkin kişilerde görülen yan etkilerle oldukça benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Çocuklarda göğüs ağrısı,dispepsi, kabızlık, anoreksi, farklı olarak karında şişlik, gastrit, baş ağrısı, sersemlik, ajitasyon, sinirlilik, uykusuzluk, alerjik olarak döküntü, kırgınlık, ateş gibi yan etkiler gözlenmiştir.

    Azro Antibiyotikİlaç etkileşimleri
    Azitro antibiyotik, azitromisin ile birlikte alındığında emilimi oldukça yavaşladığından, antasitlerden 1 saat kadar önce ya da 2 saat sonra alınması gerekir. Azitromisinin teofilinle etkileşimi olarak konusunda yeterli olarak bilgi bulunmamaktadır. Fakat diğer makrolidler ile teofilinin beraber uygulan]]> Sef Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/sef-antibiyotik.html Tue, 04 Dec 2018 11:10:48 +0000 Sef antibiyotik, Bu ilacın etken maddesi sefaleksin monohidrattır. Sef antibiyotikler vücuttaki bakteriler ile savaşır ve bir çok çeşitteki bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde kullanılır. Sef antibiyotik, oral yoldan alınan Sef antibiyotik, Bu ilacın etken maddesi sefaleksin monohidrattır. Sef antibiyotikler vücuttaki bakteriler ile savaşır ve bir çok çeşitteki bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde kullanılır. Sef antibiyotik, oral yoldan alınan ilaçlardandır. Sef antibiyotikler kuru toz halinde ve tablet olarak piyasada bulunur. Oral süspansiyonları hazırlamak için yetişkinlerde önerilen dozu bir ile dört miligram arasında değişiklik gösterir. Yetişkinlerde deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında 500 mili gram tabletler halinde on iki saat ara ile alınmalıdır. Sef antibiyotiklerin, çocuklardaki kullanımı ise tam doz şeklinde günde 25- 50 mg. arasında değişir. Çocuklarda genellikle altı saat ara ile içilmelidir. Beş ile on iki yaş arası çocuklarda kullanılır. Çocuklarda sulandırılan süspansiyonlar oda sıcaklığında yedi gün kullanılmalıdır. Günü geçen ilaçların kullanılmaması ve atılması gerekir. Süspansiyon hazırlanırken şişenin içerisindeki toza belirtilen çizgiye kadar temiz su konularak iyice çalkanır ve içime hazır hale getirilir. 

    Sef AntibiyotikSef antibiyotik kullanıldığı durumlar;
    • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında,
    • Kemik ve eklem enfeksiyonlarında,
    • Orta kulak iltihaplarında,
    • Solunum yolu enfeksiyonlarında,
    • İdrar yolu enfeksiyonlarında Sef antibiyotikler kullanılır.
    İlacın etken maddesine alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir. Bu ilacı böbrek hastaları, bağırsak problemleri yaşayan kişilerin ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin kullanmadan önce mutlaka hekimine sorması gerekir. Bu tür hastalıkları olan kişilerin ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmesi için hekim tarafından dozların ayarlanması ve spesifik testlerin yapılması gerekir. Sef antibiyotiklerin kullanımı doğum kontrol haplarının etkisi azaltacağından yine hekiminize danışmadan kullanmamanızda fayda vardır. 

    Sef antibiyotiklerin yan etkileri;
    • Gebelik ve emzirme dönemlerinde anneden süte sütten de çocuğa geçerek zarar verebilir.
    • Aşırı sulu ve kanlı ishale sebep olabilir.
    • Bulantı,
    • Ateş,
    • Üritriker alerjik reaksiyonlar,
    • Kusma,
    • Diyare ve karın ağrısı gibi yan etkileri vardır. 
    Her antibiyotik gibi Sef antibiyotiklerde ağır ilaçlardır ve hekim tarafından verilmediği sürece bilinçsizce kullanılmamalıdır. 
    ]]>
    Antibiyotiklerin Sınıflandırılması https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotiklerin-siniflandirilmasi.html Wed, 05 Dec 2018 07:52:58 +0000 Antibiyotiklerin sınıflandırılması, bakteriyel hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların hastalığın tedavi ihtiyacına göre ayrılması işlemine denir. Antibiyotik; kemoterapik, antibiostatik ve antibiyotik ilaçlar Antibiyotiklerin sınıflandırılması, bakteriyel hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların hastalığın tedavi ihtiyacına göre ayrılması işlemine denir. Antibiyotik; kemoterapik, antibiostatik ve antibiyotik ilaçların geneline verilen addır. Bilinen ilk antibiyotik kullanımı penisilinin icadı ile başlar. 

    Antibiyotiklerin SınıflandırılmasıAntibiyotiklerin sınıflandırılması, hedef hücreye etkilerine göre, etki mekanizmasına göre, etki gösterdiği mikroorganizma grubuna göre,etki spektrumuna göre, immünmodülatör etkilerine göre yapılır.

    Hedef hücreye etkilerine göre, bakterisidler (bakterileri öldüren) veya bakteriyostatikler (bakterilerin üremesini engelleyen) olarak iki gruba ayrılırlar 

    Etki mekanizmalarına göre; bakteri duvarına etki ederek çekirdek yapısını bozan veya bakteri DNA sına etki eden iki gruba ayrılırlar

    Etki gösterdiği mikroorganizma grubuna göre; antibakteriyel (bakterilere etki eden), antifungal (mantar grubuna etki eden), antiparaziter (parazitlere etki eden), antiviral (virüslere etki eden), antimikobakteriyel ( mikroorganizmalara etki eden) olarak ayrılırlar

    Etki spektrumuna göre; dar spektrumlu,orta spektrumlu ve geniş spektrumlu olarak ayrılırlar.

    Doğru olarak bilinen yanlışların başında hemen her hastalık için antibiyotik ilaçlar kullanılması gelir. Antibiyotik ilaçların uygulanacağı tedavi yöntemine göre farklı etkileri vardır. Tedavi durumunda antibiyotik kullanılacaksa buna mutlaka hekim karar vermelidir. Hekimler bu kararı vermeden önce antibiyogram adı verilen test yapılır. Bu test hastadan kan alınarak çeşitli antibiyotik gruplarının kanda bulunan enfeksiyona gösterdikleri etkiyi ölçmek için yapılır. Buna göre zon çapı en yüksek yani en etkili olan antibiyotik grubu saptanır ve tedaviye başlanır.

    Antibiyotik kullanımı mutlaka hekimin belirttiği süre kadar olmalıdır,daha uzun veya daha kısa olması durumunda tedavi başarılı olmaz.Seçilen antibiyotiğe göre 8-12 saatlik aralarla kullanım genelde öngörülür. 
    ]]>
    Geniş Spektrumlu Antibiyotikler https://www.antibiyotik.gen.tr/genis-spektrumlu-antibiyotikler.html Wed, 05 Dec 2018 17:49:10 +0000 Geniş spektrumlu antibiyotikler, direnci en yüksek olan antibiyotik çeşididir. Antibiyotik grubu ilaçlar çeşitli  bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaç grubu dar spektrumlu orta spektrumlu ve geniş Geniş spektrumlu antibiyotikler, direnci en yüksek olan antibiyotik çeşididir. Antibiyotik grubu ilaçlar çeşitli  bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaç grubu dar spektrumlu orta spektrumlu ve geniş spektrumlu olarak üç gruba ayrılabilir. 

    Geniş spektrumlu antibiyotikler, tedavisi zor olan hastalıkların ve kronikleşmiş hastalıkların tedavisinde tercih edilen antibiyotik grubudur. Avrupa'da birçok ülkede ve Amerika da bazı eyaletlerde kullanımı uygun görülmese de ülkemizde kullanımı görülmektedir.

    Ağız ve diş hastalıklarında kronik solunum yolu hastalıklarında kanda tespit edilen yoğun enfeksiyon durumlarında idrar yolu enfeksiyonlarında, mesane iltihabı durumlarında, operasyon sonrası enfeksiyonlarını önlemek için kullanılan antibiyotik türlerinden bazıları geniş spektrumlu antibiyotiklerdir.

    Geniş Spektrumlu AntibiyotiklerGeniş spektrumlu antibiyotikler diğerlerine göre daha çok yan etkiye sahip olduğu ve hastanın günlük yaşamına daha şiddetli etki ettiği için mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Başlıca yan etkileri arasında uyku hali, bulantı, kusma, mide yanması,mide ağrısı, görüşte bulanma, dikkat eksikliği, deride kaşıntı, deride dökülme sayılabilir. Bunların dışında daha şiddetli etki görenlerin mutlaka ilacı kullanmayı bırakıp hekime danışması gerekmektedir.

    Geniş spektrumlu antibiyotiklerin tedaviye yönelik kullanıldığı hastalıklar en ağır hastalık türleridir, daha hafif seyreden hastalıkların tedavisinde orta spektrumlu ya da dar spektrumlu antibiyotiklere başvurulur.
    ]]>
    Soğuk Algınlığı Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/soguk-alginligi-antibiyotik.html Wed, 05 Dec 2018 18:54:29 +0000 Soğuk Algınlığı Antibiyotik, Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarıyla kış aylarında sık bir şekilde karşılaşırız. Bu rahatsızlık sırasında burun akıntısı, halsizlik, ateş, öksürük gibi durumlar nedeniyle he Soğuk Algınlığı Antibiyotik, Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarıyla kış aylarında sık bir şekilde karşılaşırız. Bu rahatsızlık sırasında burun akıntısı, halsizlik, ateş, öksürük gibi durumlar nedeniyle hem günlük hayatta zorlanmakta, hem de bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan çevremizdeki insanlar için de potansiyel tehlike taşımaktayız. Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıkları her ne kadar birbirinden farklı durumlar olsalar da benzer durumlara yol açtıklarından dolayı ve har iki rahatsızlığın sebebi de virüsler olduğundan dolayı, genel olarak ayırt edilmeksizin aynı şekilde tedavi edilirler.

    Ülkemizde bulunan birçok ilacın reçetesiz satılabilmesi gibi bir durum ortadadır. Bu durum sebebiyle halkımız bu tür rahatsızlıklar için doktora başvurmadan, bunun yerine eczaneye gidip bilinçsiz bir şekilde kendisine iyi geleceğini düşündüğü ilaçları temin edip kullanıyor. Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında ise halkımız eczanelerden antibiyotikleri alıp kullanıyor. Fakat bunu yapan vatandaşların bilmesi gereken şey ise, soğuk algınlığına sebep olan etkenlerin yani bu virüslerin antibiyotik ile tedavi edilemezler. 

    Bu rahatsızlıklar, solunum yollarını etkisi altına alan ve İnfluenza türünden oluşan virüslerle meydana gelen rahatsızlıklardır. Son derece bulaşıcı olan viral enfeksiyonlardır. 1-2 hafta içerisinde hastalar genel olarak iyileşme gösterir fakat hastalıkların etkileri haftalarca devam edebilir. Genel olarak sonbahar ve kış aylarında kendilerini gösterirler ve gün içerisindeki iş gücü kaybına bakılacak olursa en yüksek maliyete sahip olan hastalıklardır. Aynı zamanda vücut direnci düşük olan insanlarda, yaşlılarda ve genel olan durumu bozan hastalığı olan insanlarda yaşamı tehdit eden ciddi hastalıklara neden olabilirler ve bazı grip türleri ölümcül olan komplikasyonlara yol açabilir.

    Soğuk algınlığı hastalığına birçok virüs sebep olabileceği için de insan vücudu hiçbir zaman bu virüslerin tamamına karşı dirençli olamaz. Bu sebepten dolayı insanlar her sene tekrar olarak soğuk algınlığı yaşayabilirler. Havaların soğuk olmasından dolayı gerçekleşen üst solunum yolu alerjileri, psikolojik stres gibi faktörler bu hastalığın gelişmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı genel olarak basit ev yöntemleri ile vücudun kendi direnciyle atlatılabilen bir hastalıktır. Fakat 39 C'yi geçmiş olan ateş, sürekli olarak veya çok kıvamı olan balgam üreten öksürükler, nefes alırken ağrı oluşması, yutkunurken zorlanma ve şiddetli ağrı yakınmaları gibi faktörler rahatsızlığa eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. 

    Grip hastalığı ise soğuk algınlığı hastalığından daha ağır geçen sık bir şekilde ateşe ve vücut üzerinde ağrılara neden olan, baş ağrısı, öksürük, 2-3 hafta süren bir yorgunluğa yol açan bir hastalıktır. Soğuk algınlığından korunmak pek mümkün olmasa bile grip hastalığından doğru aşılar ile korunmak mümkündür.Soğuk Algınlığı Antibiyotik

    Bilinçli, bir toplum oluşturmak adına soğuk algınlığı hastalığına sebep olan virüslere antibiyotiklerin etki etmediğini ve bu hastalıklarda iyileşmek için antibiyotik kullanmanın hem maddi olarak kayıplara sebep olacağını hem de yanlış bir ilaç kullanımının toplum sağlığına ne kadar zarar verdiğini bilmemiz gerekiyor.

    Eğer soğuk algınlığı yakınmalarımızda yukarıda belirttiğim durumlar gerçekleşiyor ise kesinlikle bir doktora başvurulması gerekir. Gittiğiniz doktor bazen soğuk algınlığına ek olarak gelişebilecek olan bakteri enfeksiyonlarına karşı antibiyotik tavsiye etmiş olabilir. Fakat bu şekilde bir tedavi de mutlaka gerek duyulduğu zaman bir doktorun tavsiyesi ile gerçekleştirilmeli. 
    ]]>
    Antibiyotik Merhem https://www.antibiyotik.gen.tr/antibiyotik-merhem.html Thu, 06 Dec 2018 11:55:30 +0000 Antibiyotik Merhem: İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Vücudumuzun her hangi bir iltihaplanma problemi var ise mutlaka doktora gitmek gerekir. Kulaktan dolma ilaçlar kullanmak her zaman sakıncalıdır, bir başkasına iyi gelen krem Antibiyotik Merhem: İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Vücudumuzun her hangi bir iltihaplanma problemi var ise mutlaka doktora gitmek gerekir. Kulaktan dolma ilaçlar kullanmak her zaman sakıncalıdır, bir başkasına iyi gelen krem bize iyi gelmeyebilir ve ters tepki verebilir. Bunun sonucunda iltihaplı bölgemiz iyileşme göstereceği yerde daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. 

    Antibiyotik merhemler cilt üzerinde her hangi bir yerde iltihaplanma oluştuğunda kullanılır. Ciltte kızarıklık, şişkinlik, iltihaplanma, su kabarcıkları oluştuğunda mutlaka bir dermatoloğa görünmek gerekir, cilt rahatsızlıklarına dermatologlar ile dermatologlar ilgilenmektedir.

    Antibiyotik MerhemAntibiyotik merhem isimleri:
    • Noacne merhem:
     İlacın etken maddesi hidroklorül'dür. Noacne merhem mikropları yani bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarında (iltihaplanmalarda) kullanılan etkili bir antibiyotiktir. Akne, sivilce tedavisinde kullanılır, mikropları cilt üzerinde gelişip çoğalmalarını önler.
    • Heksa deri  merhemi:
     İlacın etken maddesi oksitetrasiklin hidroklorür, polimiksin B sülfattır. Vücutta kızarıklığa, şişkinliğe ve iltihaba neden olan mikropların ve kimyasalların etkilerini azaltıcı önleyicidir.
    • Polimisin merhem:
     İlacın etken maddesi oksitetrasiklin  hidroklorürdür. Mikropların (bakterilerin) hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak çalışır. Vücutta iltihaba ve şişliğe neden olan mikropların ve kimyasalların etkilerini azaltıcı, önleyici etkiye sahiptir.
    • Terramycn merhem:
     İlacın etken maddesi oksitetrasiklin hidroklorürdür, polimiksin B sülfattır. Mikropların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak çalışır. Vücutta şişliğe, kızarıklığa ve iltihaplanmaya yol açan kimyasal ve mikropları azaltıcı ve önleyici etkiye sahiptir. Cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir antibiyotiktir.
    • Acnedur merhem:
     İlacın etken maddesi tetrasiklin hidroklorürdür. Mikropların neden olduğu cilt enfeksiyonların üzerinde etkili bir antibiyotiktir. Oluşmuş veya oluşmaya başlamış sivilcelerin içine işler ve iltihabı kurutur.
    ]]>
    Klamer Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/klamer-antibiyotik.html Fri, 07 Dec 2018 07:28:22 +0000 Klamer Antibiyotik, Klamer 125 mg/5 ml süspansiyon hazırlamak için vücuttaki bakterileri savaşarak ve oluşan enfeksiyonların temizlenmesi için çok güçlü bir antibiyotiktir. Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olar Klamer Antibiyotik, Klamer 125 mg/5 ml süspansiyon hazırlamak için vücuttaki bakterileri savaşarak ve oluşan enfeksiyonların temizlenmesi için çok güçlü bir antibiyotiktir. Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olarak da kullanılabilir. Kronik bronşitin aktüel bakteriyel Ali evlenmelerinde ve zatürre gibi alt solunum enfeksiyonlarında ve yumuşak doku enfeksiyonlarında tedavisinde kullanılır. Kullanımı 6 ay ve 12 yaş arası bebek ve çocuklar içindir. 

    Bilinmesi Gereken Hususlar:

    Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. İlacı kullanırken her zamankinden daha fazla sıvı tüketmemiz gereken bilir. 6 aydan küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde kötü sonuçlara varılabilir. İlacın etken maddesine karşı bir ara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez ve doktorunuza başvurularak önlem alınır. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlarsanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almanız gerekmektedir. İlacın kullanımı 7-14 günlüktür. Mide ülseri tedavisinde bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Hamilelik döneminde veya emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekmektedir. Hamilelik döneminde doğmamış bebekler için çok zararlı olabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

    Klamer AntibiyotikKullanım Şekli:

    İlacın yanında bulunan şeffaf ölçeği 37 ml işareti ne kadar kaynatılmış soğutulmuş su ile doldurunuz ve içerisinde toz bulunan şişeye ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözülmesi için çalkalayınız ilacı doğru dozda aldığınızdan kendiniz emin olmak için bir ölçek kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Önemli olarak doktorunuz bu ilacı nasıl tarif ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde doktorunuzun söylediklerini uymanız gerekir.

    Yan etkileri:

    Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve karın ağrısı görülebilir ve bu durumlarda doktorunuza bildirmeniz gerekir. Aşırı sulu ishal, şiddetli ateş, titreme ve boğaz ağrısı olabilir. Hafif mide bulantısı ya da ağrısı, ciltte döküntü, hafif baş ağrısı yada dönmesi hastalığının bulunması, diş renginin de bozukluk gibi hafif yan etkileri görülebilir.
    ]]>
    İltihap Kurutucu Antibiyotik https://www.antibiyotik.gen.tr/iltihap-kurutucu-antibiyotik.html Sat, 08 Dec 2018 01:43:48 +0000 İltihap kurutucu Antibiyotik: İltihap kurutucu terimi "yanma" kelimesinden türemiş ve anlam kazanmış Latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı vücutta oluşan kızarıklık, ağrı, şişkinlik ve vücut ısısının artar İltihap kurutucu Antibiyotik: İltihap kurutucu terimi "yanma" kelimesinden türemiş ve anlam kazanmış Latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı vücutta oluşan kızarıklık, ağrı, şişkinlik ve vücut ısısının artarak yanma hissi olayıdır. İnsan vücudunun bağışıklık yani savunma mekanizmasının ortaya çıkması gösteren ilk tepkidir. İltihap kurutucu demek insan vücudunda başlamış olan iltihaplı hastalık kapmış bölgedeki kızarıklık, şişkinlik ve benzeri gibi hasar görmüş dokuları ve hücreleri normal hallerine dönmeyi sağlayan kimyasal etkilerdir. Piyasada kimyasal ve bitkisel olmak üzere satışa sunulmuş iltihap kurutucular vardır. 

    İltihap Kurutucu Antibiyotikİltihaplanmaya yol açan etkenler ve iltihabı temizleyen bitkiler: İnsan vücudunda iltihaplanmaya neden olacak birçok etken vardır. Bakteri, mikrobik, parazit  gibi etkenlerin dışında  savunma sistemini zayıflatan psikolojik ve fiziksel streslerde iltihaplanmaya yol açmaktadır. İltihabın oluşmasına yol açan sebeplerden biriside savunma mekanizmasının bakterilere tepki verememesidir. Vücudun dış kısmında bir iltihaplanma gerçekleşir ise eczanelerden doktor onayı ile krem tedavisi başlatılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden bazıları da şunlardır:
    • Zencefil : Bu bitkide iltihap kurutucu ve ağrı kesici özelliği yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Yalnız günlük olarak tüketildiğinde faydası görülmektedir. Eğere başka bir ilaç tedavisi uyguluyorsanız doktorunuza danışarak tüketiniz.
    • Sarımsak: İltihaplanmalara karşı oldukça etkili bir bitkidir içerisinde yoğun bir şekilde Antibiyotik barındırmaktadır çok keskin bir kokuya sahip olduğu için kullanımı sınırlandırılmaktadır. Fakat bu kokuyu azaltabilmek için sarımsağı yoğurt içerisinde rendelenmiş bir şekilde tüketebilirsiniz. Halk arasında çok güçlü bir iltihap kurutucu olarak bilinmektedir.
    • Zerdeçal : Mutfaklarımızda sık kullandığımız bu bitki inflamasyon sorunlarına karşı tedavi edici olarak da kullanılır. Bu bitki düzenli bir şekilde kullanıldığında iltihaplanmaların geçtiği saptanmıştır.
    • Çörek otu: Bu bitkinin birçok faydasının olduğu halk arasında bilinmektedir bunun yanı sıra iltihap kurutucu özelliği de bulunmaktadır.
    Eczanelerde satılan bazı Antibiyotikler şunlardır:
    • Augmentin Bıd: Bu ilacın etken maddesi Amoksisilin Klavulanik Asit'tir. Bu ilaç vücuttaki bakteri ve mikroplarla savaşarak bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit gibi solunum enfeksiyonları akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer zarı iltihabında kullanılmaktadır.
    • Azitro : Bu ilacın maddesi Azitromisin'dir. Vücuttaki bakterilerle savaşarak sebep oldukları enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Orta kulak iltihabı, zatürre ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
    • Largopen Tablet: İlacın etken maddesi Amoksisilin Trihidrat'tır. Largopen Tablet vücuttaki bakterilerle savaşarak zatürre, bel soğukluğu, kulakta gelişen enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir.  
    İnflamasyon, iltihap oluşumunu ve bu etkilenmeye karşı akyuvar hücreleri ve ilaçlar ile birlikte oluşan savunma sürecini tanımlayan tıbbı bir terimdir. Savunma sistemi devreye girdiğinde iltihap oluşan bölgeye kan akışı artar. Bunun sonucunda o bölgede kızarıklık ve yanma hissi oluşur. İnflamasyon akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut da oluşan iltihapların süreci kısadır ve kolayca vücuttan dışarı atılır. Kronikte ise bu daha zordur aylarca yada yıllarca insan vücudunda barınabilir. Bu nedenle iltihap kurutucusu kullanmadan önce doktorunuza gidip muayene olarak gerekli olan ilaçları kullanınız.
    ]]>