Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Yan Etkileri, Antibiyotiklerin yan etkileri konusunda bilgi edinmeden önce antibiyotik nedir? Bunu bilmek gerekir. Antibiyotik, bakterilerin sebep olduğu çeşitli hastalıklara karşı direnç göstermeye yarayan maddeye denilmektedir. Antibiyotiklerde bir organizma tarafından meydana gelmektedir. Üretilmesinin nedeni diğer organizmalara hasar vermektir. Vücudumuzda haddinden fazla bakteriler yaşam sürmektedir. Bu bakterilerin bazıları organizmalara fayda sağlarlar. Bunu da yaşadıkları alanlarda vücudumuzda bulunan maddelerden fayda sağlayarak yapmaktadır. Vücudun direnci güçlü olduğunda yani bağışıklık sistemi dirençli olduğu takdirde vücudunuzdaki bakteriler hasar bırakmazlar. Buna rağmen vücudun, başka zararlı canlılara karşı sarılması olayına enfeksiyon adı verilir. Vücudumuz bu farklı canlılara karşı durabilmek için kendini koruyacak bir mekanizma geliştirmiştir. Fakat her an mikroplarla yapılan bu savaşta bu mekanizmalar yeterli korumayı sağlayamazlar. Vücudunuz kendini koruyabilmek için dışarıdan destek alırlar. Bu desteklerse antibiyotiklerdir. Antibiyotikler vücudumuza yarar sağladığı gibi bazı durumlarda zararda verebilmektedir. Bu bilgileri bilmekte yarar vardır. Herhangi aksi bir durumla karşılaşıldığında, bilinmesi halinde hemen müdahale söz konusu olabilir. Hem kendiniz için hem de çocuklarınız için kullanılan ilaçların yan etkilerini iyi araştırarak bir daha ki antibiyotik kullanımında uygun önlemler alınabilir. Antibiyotikleri kullanırken verilen doz aşımını geçmemeye özen gösterin. Ters bir şeylerin gittiğiniz seziyorsanız hemen antibiyotikleri kullanmayı bırakın ve bir doktora baş vurun.


Antibiyotiğin bazı yan etkileri şunlardır

 • Antibiyotik kullanıldığı esnada çok fazla ortaya çıkan yan etkilerden bir tanesi ishaldir. Antibiyotik kullanımı esnasında olabildiği gibi antibiyotikler bittikten sonra da ishal olunabilir.
 • Bazı antibiyotikler hem insanlarda hem de çocuklarda ateşlenmelere neden olabilmektedir. Özellikle de damar yoluyla verilen antibiyotiklerde meydana gelmektedir.
 • Antibiyotikler vücuttaki bakterileri yok etmesinin ardından mantar enfeksiyonları ile çok karşılaşılır. Bunun yanına da bez bölgesinde pişiklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Antibiyotik kullanımı sonrasındaki yan etkilerinden biri de kurdeşen denilen ciltte döküntüler meydana getiren hastalığın oluşmasına neden olur.
 • Bir başka yan etkisi ise alerjilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı sonrasında ciltte kırmızı lekeler meydana gelebilir.
 • Vücutta kaşınmaların meydana gelmesine neden olur.
 • Antibiyotik kullanımı sonrasında sindirim sisteminde bozulmalar meydana gelir. Bazı insanlarda bulantılar ve kusmalar meydana gelir.
 • Bazı antibiyotikler ise baş ağrısına neden olmaktadır.
 • Bazı antibiyotikler vücuda çok fazla hasar yaratabilir. Duyu kayıplarının meydana gelmesine sebep olabilir. Bu duyu kayıpları kısa süreli olduğu gibi uzun sürelide meydana gelmektedir.
 • Bazı antibiyotikler solunum problemleri meydan gelmesine neden olmaktadır.
 • Antibiyotiklerin yan etkilerinden bir tanesi de sinir sistemine hasar verebilir.
 • Bazı insanların üzerindeki yan etkilerinden biri de böbrek rahatsızlığı ve karaciğer rahatsızlığı meydana getirir.
 • Bazı insanların tansiyonlarının düşmesine neden olurken bazılarında ise yükselmesine neden olmaktadır.
 • Birden fazla hastalığı olan insanların aynı anda birden fazla antibiyotik alması ciddi yan etkilerine neden olmaktadır. Bu durum geç kalınırsa ölüm ile bile sonuçlanabilir.

Antibiyotik Yan Etkileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Antibiyotik Bitkiler Nelerdir?

Antibiyotik Bitkiler Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler nedeni ile genellikle birçok farklı ilacın kullanılmasındansa bactrim tercih ed[...]

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen os antibiyotik, penisilin türü hem tablet hem de şurup olarak sunulan veetken maddesi benzatin fenoksimetil penisilin olan Pen os anitibiyotik, bakterilerin neden olduğu ha[...]

Sinüzite İyi Gelen Antibiyotikler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüzite İyi Gelen Antibiyotikler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüzite iyi gelen antibiyotikler, Sinüzit burun ve göz çevresindeki kemiklerimizin içindeki boşluklara verilen addır. Burundaki boşlukların yani kanalları tıkanması il[...]

Grip Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Grip Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Grip antibiyotik, Daha çok kış aylarında salgın şeklinde görülen grip, yaz aylarında da yaşanabilir. Çocuklarda, ileri yaşlarda, diyabet hastalarında, böbrek hastalar[...]

Bronşit Antibiyotik İsimleri Nelerdir?

Bronşit Antibiyotik İsimleri Nelerdir?

Bronşit antibiyotik isimleri, Bronşit akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin solunum borularının iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması sonucu oluşan bronşitin akut [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6