Gebelikte Antibiyotik Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte antibiyotik kullanımı, Gebelik dönemi anne bedeninde ve ruhunda birçok değişime yol açan, meşakkatli ve bir o kadar özel bir dönemdir. Bu dönemde mikroplara karşı direnç gösteremiyorsa ve gebelik riske girmişse elbette bu özel sürece uygun antibiyotikler kullanılabilir. Ancak bu dönemde kullanılan antibiyotiklerin doğru seçilmesi, doktor kontrolünün ve onayının mutlaka olması, antibiyotik dozajı çok önemlidir. Seçilen antibiyotiğin gebeliğe ve anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek yapıda olması gerekir.

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı, çoğu anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Gebelik döneminde kullanılan antibiyotikler B grubu antibiyotiklerdir. Bu gruba dahil olan antibiyotiklerin yapılan çeşitli çalışmalar sonucu gebeliğe kesin bir zarar verip vermediği henüz tespit edilmemiştir. Bu nedenle gebelik döneminde mümkün olduğunca antibiyotik dahil herhangi bir ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda, gebelik ve anne karnındaki bebek riske girmişse uygun antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Aksi halde düşük, erken doğum, endometrit, amnionit gibi sorunlar yaşanabilir.


Antibiyotik kullanımı sınıflandırılması nasıldır?


A sınıfı: Yapılan çalışmalara göre anne karnındaki bebek için herhangi bir risk oluşturmayan gruptur. Ancak bu grupta ilaç bulunmamaktadır.

B sınıfı: İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda anne ve anne karnındaki bebek için tehlikeli olduğu ispatlanamamıştır. Bu nedenle de gebelikte zor durumlarda B grubu antibiyotikler kullanılmaktadır.

C sınıfı: İnsanlar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış, ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda anne karnındaki bebek için yan etkileri olduğu tespit edilmiştir.

D sınıfı: Anne karnındaki bebek için zararlı olduğu, ancak anne hayatı risk altındayda bu zararların göz ardı edilebileceği antibiyotik grubudur.

X sınıfı: Anne karnındaki bebek için zararlı olduğu, fakat anne hayatı risk altındaysa bebeğin riskinin göz ardı edilebileceği bir antibiyotik grubudur.


Gebelikte kullanılabilen B grubu antibiyotikler nelerdir?

 • Penisilinler
 • Metranidazol
 • Nitrofurantoin
 • Klindamisin
 • Sefalosporinler
 • Makrolidler
Gebelik döneminde kullanılan antibiyotikler yazımızın başında da söylediğimiz gibi mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Doğru zamanda ve doğru kullanılan antibiyotikler anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabilir.


Gebelikte B grubu antibiyotikler hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?


B grubu antibiyotikler gebelik döneminde yaşanan zatürre, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonu, sinüzit, diş enfeksiyonları için kullanılabilmektedir. Anne adayının penisiline ya da sefalosporinlere karşı alerjisi tespit edilmişse bu antibiyotiklerin yerine eritromisin adlı antibiyotik güvenli gönül rahatlığıyla kullanılabilir.


Gebelik döneminde zararlı olan antibiyotikler nelerdir?

Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi, dozajı, gebeliğin evresi göz önünde bulundurulur. Gebelikte antibiyotik kullanımının en tehlikeli olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. Gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarının en sık maruz kaldığı sorun idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu dönemde kullanılacak antibiyotik dozu en az olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede düşük ve erken doğum riski ortadan kaldırılmalıdır.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Augmentin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Augmentin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Augmentin Antibiyotik, Augmentin genel pratikte ve hastanelerde genellikle karşılaşılan bakteriyel patojenlere karşı belirgin derecede zengin aktivite spcklrumuna sahip bir a[...]

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal, antibiyotik kullanımında sıkça rastlanan bir yan etkidir ve tıbbi olarak colostridium difficale diye tanımlanır ve kısaca cd. Olarak belirlenir. Antibiy[...]

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen os antibiyotik, penisilin türü hem tablet hem de şurup olarak sunulan veetken maddesi benzatin fenoksimetil penisilin olan Pen os anitibiyotik, bakterilerin neden olduğu ha[...]

İltihap Kurutucu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İltihap Kurutucu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İltihap kurutucu Antibiyotik: İltihap kurutucu terimi "yanma" kelimesinden türemiş ve anlam kazanmış Latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı vücutta oluşan [...]

Cefaks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cefaks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cefaks Antibiyotik, orta spektrumlu bir antibiyotiktir. A grubu aneorob gram pozitif bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonların hafif seyrinde kullanılması tavsiye edilir. Cefak[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6