Aksef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aksef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aksef Antibiyotik: Etken maddesi sefuroksim aksetil olan aksef antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşarak çok ağır olan ve yaşamsal önem taşıyan iltihaplanmaları da kapsayan birden fazla değişik türdeki iltihaplanmaları tedavi etme özelliği olan bir antibiyotik çeşididir. Aksef antibiyotik, bademcikte iltihaplanma olması, farenjit, orta kulakta iltihaplanma, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu ile alakalı iltihaplanmaları, idrar kesesi ile idrar kanalında iltihap oluşumu ve böbrekte iltihap olması ve buna benzer idrar yolu ile ilgili iltihaplanmaları, kene ısırması sonucunda kişiye geçen bakteri sebebi ile meydana gelen lyme hastalığı, gonone ismi verilen bel soğukluğu rahatsızlığı, yara iltihaplanmaları, kıl kökünde iltihap oluşumu ve çıban ve benzeri deri ve yumuşak dokuda meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmede kullanılmaktadır.


Aksef Antibiyotiğin Kullanılmasını ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

 • Hastanın bu antibiyotiğin etken maddesi olan sefuroksim aksetile karşı bir alerjisinin olması durumunda bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.
 • Aksef antibiyotik, solunum yolu ile alakalı iltihaplanmaları, idrar yolu ile ilgili iltihaplanmaları, lyme hastalığı, gonone ismi verilen bel soğukluğu rahatsızlığı, yara iltihaplanmaları, kıl kökünde iltihap oluşumu ve çıban ve benzeri deri ve yumuşak dokuda meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmede kullanılmaktadır.
 • Aksef antibiyotiği kullanmadan 2 saat önce ve 2 saat sonra hastanın antiasit ile H2- Reseptör antagonist gurubunda olan ilaçlardan herhangi birini kullanmaması gerekmektedir. Bunun sebebi, hastanın bu ilaçlar ile aksetif antibiyotik kullanması halinde antibiyotiğin daha az etkisinin olacağıdır.
 • Bu antibiyotiğin kullanılmasının doğum kontrolü için kullanılan ilaçların etkisini azaltacak olması sebebi ile hastanın hamile kalmaması için korunmasını hormonsal olmayan farklı bir doğum kontrol yöntemiyle gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Aksef antibiyotik virüsler sebebi ile meydana gelen soğuk algınlığı ile grip ve benzeri rahatsızlıkların tedavisi amacı ile kullanılmamaktadır. Çünkü bu antibiyotiğin virüs sebebi ile meydana gelen rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken kendini iyileşmiş gibi hissetmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak yine de hastanın iltihaplanmanın tam olarak ortadan kalması için tedavinin sonuna kadar bu antibiyotiği bırakmaması gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastada ishal meydana gelebilmektedir. Hastanın sıvı ve kanlı ishalinin olması halinde hiç vakit kaybetmeden doktoru ile bu konuyu görüşmesi gerekmektedir. Bunun sebebi bu tür ishalin farklı bir iltihap oluşumunun habercisi olabileceği olasılığının olmasıdır. Ayrıca, hastanın doktorunun söylememesi durumunda ishali ortadan kaldırmak amacı ile herhangi bir ilaç kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın karaciğerlerinde ya da böbreklerinde rahatsızlık, kalın bağırsağında iltihaplanma olması durumunda, diyabet hastası ise ya da yeterli olarak beslenmiyor ise bu antibiyotiği kullanmaması gerekmektedir. Hastanın böyle bir durumda antibiyotiği kullanabilmesi amacı ile doz ayarlamaları ile özellikli testlere ihtiyacı olabilmektedir.
 • Hastanın hamile olduğu dönem içinde doktorunun tavsiyesi olmadan bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın hamilelik döneminde olması halinde bu antibiyotiği kullanmadan önce doktoru ile bu konuyu görüşmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde de aynı durum söz konusudur, çünkü emzirme döneminde bu antibiyotik annenin sütüne geçerek bebeğin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Aksef Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

 • Hastanın bu antibiyotiği doktorunun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. Hasta tedavi süresince doktorunun tavsiyelerine uyması gerekmektedir.
 • Aksef antibiyotiğin her dozunun bol su ile ve tercihen tok karnına alınması gerekmektedir.

Aksef Antibiyotiğin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın karnında ağrı meydana gelmesi, nefes alırken güçlük çekmesi, kurdeşen meydana gelmesi, yüz kısmında, dudak, dil ve boğaz kısmında şişmenin olması ve benzeri bir yan etkinin görülmesi halinde hastanın hiç vakit kaybetmeden bu konuyu doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastada kanlı ve sıvı ishal, ciltte isilik oluşumu, kabarma, cilt ve gözlerde sararma, hastanın isteği dışında kasılmaların olması gibi belirtilerin görülmesi halinde hastanın doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.

Aksef Antibiyotik Yorumları

soru

Avidan

28 Haziran 2018 Perşembe

Dis enfeksiyonunda kullanilirmi?8

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Claricide Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Claricide Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Claricide Antibiyotik, içinde bulunan tabletler sarı renkli, oval biçimde, çift kenarlı ve film kaplıdır. Tabletlerin üzerinde bilim yazısı vardır. Her bir kutuda toplam[...]

20 Lik Diş İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

20 Lik Diş İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

20'lik Diş İçin Antibiyotik, genellikle bu dişlerin ağrılı çıkış süreci ve sonrasında diş çekimi ile sonuçlanan durumda antibiyotik kullanımına gerek duyulabilir.[...]

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları, Antibiyotik tıp dünyasında mucize ilaç olarak bilinmektedir. Antibiyotik sayesinde enfeksiyonun neden olduğu hastalık sayısı azalmıştır. Antibiyo[...]

Croxilex Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Croxilex Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Croxilex Antibiyotik, özellikle 12 yaş üzerinde olan çocuk ve yetişkinlerin kullanması gereken antibiyotik çeşidi olarak bilinmektedir. Croxilex antibiyotik vücutta oluşa[...]

Soğuk Algınlığı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığı Antibiyotik, Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarıyla kış aylarında sık bir şekilde karşılaşırız. Bu rahatsızlık sırasında burun akınt[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6