İltihap Kurutucu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İltihap Kurutucu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İltihap kurutucu Antibiyotik: İltihap kurutucu terimi "yanma" kelimesinden türemiş ve anlam kazanmış Latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı vücutta oluşan kızarıklık, ağrı, şişkinlik ve vücut ısısının artarak yanma hissi olayıdır. İnsan vücudunun bağışıklık yani savunma mekanizmasının ortaya çıkması gösteren ilk tepkidir. İltihap kurutucu demek insan vücudunda başlamış olan iltihaplı hastalık kapmış bölgedeki kızarıklık, şişkinlik ve benzeri gibi hasar görmüş dokuları ve hücreleri normal hallerine dönmeyi sağlayan kimyasal etkilerdir. Piyasada kimyasal ve bitkisel olmak üzere satışa sunulmuş iltihap kurutucular vardır.

İltihaplanmaya yol açan etkenler ve iltihabı temizleyen bitkiler: İnsan vücudunda iltihaplanmaya neden olacak birçok etken vardır. Bakteri, mikrobik, parazit gibi etkenlerin dışında savunma sistemini zayıflatan psikolojik ve fiziksel streslerde iltihaplanmaya yol açmaktadır. İltihabın oluşmasına yol açan sebeplerden birisi de savunma mekanizmasının bakterilere tepki verememesidir. Vücudun dış kısmında bir iltihaplanma gerçekleşir ise eczanelerden doktor onayı ile krem tedavisi başlatılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden bazıları da şunlardır:
 • Zencefil: bu bitkide iltihap kurutucu ve ağrı kesici özelliği yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Yalnız günlük olarak tüketildiğinde faydası görülmektedir. Eğer başka bir ilaç tedavisi uyguluyorsanız doktorunuza danışarak tüketiniz.
 • Sarımsak: İltihaplanmalara karşı oldukça etkili bir bitkidir içerisinde yoğun bir şekilde Antibiyotik barındırmaktadır çok keskin bir kokuya sahip olduğu için kullanımı sınırlandırılmaktadır. Fakat bu kokuyu azaltabilmek için sarımsağı yoğurt içerisinde rendelenmiş bir şekilde tüketebilirsiniz. Halk arasında çok güçlü bir iltihap kurutucu olarak bilinmektedir.
 • Zerdeçal: Mutfaklarımızda sık kullandığımız bu bitki inflamasyon sorunlarına karşı tedavi edici olarak da kullanılır. Bu bitki düzenli bir şekilde kullanıldığında iltihaplanmaların geçtiği saptanmıştır.
 • Çörek otu: bu bitkinin birçok faydasının olduğu halk arasında bilinmektedir bunun yanı sıra iltihap kurutucu özelliği de bulunmaktadır.

Eczanelerde satılan bazı Antibiyotikler şunlardır

 • Augmentin Bıd: bu ilacın etken maddesi Amoksisilin Klavulanik Asit'tir. Bu ilaç vücuttaki bakteri ve mikroplarla savaşarak bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit gibi solunum enfeksiyonları akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer zarı iltihabında kullanılmaktadır.
 • Azitro: bu ilacın maddesi Azitromisin'dir. Vücuttaki bakterilerle savaşarak sebep oldukları enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Orta kulak iltihabı, zatürre ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 • Largopen Tablet: İlacın etken maddesi Amoksisilin Trihidrat'tır. Largopen Tablet vücuttaki bakterilerle savaşarak zatürre, bel soğukluğu, kulakta gelişen enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir.
İnflamasyon, iltihap oluşumunu ve bu etkilenmeye karşı akyuvar hücreleri ve ilaçlar ile oluşan savunma sürecini tanımlayan tıbbı bir terimdir. Savunma sistemi devreye girdiğinde iltihap oluşan bölgeye kan akışı artar. Bunun sonucunda o bölgede kızarıklık ve yanma hissi oluşur. İnflamasyon akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut da oluşan iltihapların süreci kısadır ve kolayca vücuttan dışarı atılır. Kronikte ise bu daha zordur aylarca ya da yıllarca insan vücudunda barınabilir. Bu nedenle iltihap kurutucusu kullanmadan önce doktorunuza gidip muayene olarak gerekli olan ilaçları kullanınız.

İltihap Kurutucu Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Antibiyotiklerin Sınıflandırılması

Antibiyotiklerin Sınıflandırılması

Antibiyotiklerin sınıflandırılması, bakteriyel hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların hastalığın tedavi ihtiyacına göre ayrılması işlemine denir. A[...]

Alfasilin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alfasilin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alfasilin Antibiyotik, Reçete karşılığında satılan Alfasilin Uzman hekimler tarafından hastaların kısa süre içerisinde sağlığına kavuşması amacıyla verilen bir a[...]

Antibiyotik Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik Krem: Antibiyotik ilaçlar sadece kapsül, şurup veya hap şeklinde karşımıza çıkmaz. Ciltteki iltihaplar içinde antibiyotik kremler bulunur ve kullanılır. Di�[...]

1000 Mg Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1000 Mg Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1000 Miligram Antibiyotik, ilacı oldukça geniş specktrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. 1000 gram cam şişeler halinde 20, 14 ve 15 tane kirli beyaz ile beyaz renkler arasınd[...]

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen Os Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pen os antibiyotik, penisilin türü hem tablet hem de şurup olarak sunulan veetken maddesi benzatin fenoksimetil penisilin olan Pen os anitibiyotik, bakterilerin neden olduğu ha[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6