Zimaks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zimaks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zimaks antibiyotik, Zimaks, sefiksim adlı bir ilacın etkin maddesi içerir ve bu ilaç sefalosporinler bilinen antibiyotik grubundandır. Bu antibiyotik ilaç kendisine hassas bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Zimaks vücuttaki bakteriler ile savaşıp, solunum yolu enfeksiyonlarında ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Zimaks antibiyotiklerinin kutusunda beş veya on adet film tablet bulunur.


Zimaks antibiyotiklerin kullanıldığı rahatsızlıklar

 • Faranjit: Boğaz ve bademcik iltihaplanmasıdır. Bu enfeksiyonlara yol açan bakterileri zimaks antibiyotik kullanarak etkisiz hale getirebilirsiniz.
 • Alt solunum yollarında bronşit: Akciğerlerin içerisine hava taşıyan bronşların iltihaplanmasıdır. Bu enfeksiyonda penisilinden etkilenen bakteriler için kullanılır.
 • Üriner sistemdeki akut üretritler: Mesane ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda zimaks antibiyotiği kullanılır. Bu enfeksiyonlarda bakterilerden oluşur ve zimaks bu bakteriler ile savaşarak vücuda sağlığını kavuşturur.
 • Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanmasıdır. Yine bu enfeksiyonda penisilinden etkilenen bakteriler ile olur ve zimaks antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Komplike olmayan vakalarda da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vardır. Yine burada da zimaks kullanılır.
 • Bunların dışında hastalıkları tek tek sayacak olursak zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları, bronşit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklar için kullanılır.
Zimaks antibiyotiğinin, etken maddesine alerjisi olanların kullanması sakıncalıdır. Bu ilaç soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara neden olan bakterileri tedavi etmekte kullanılır. İlacın kullanımı kişide ishale sebep olabilir. Bu durumda kişide yeni enfeksiyonlara neden olabilir. Zimaks ilacının, kullanımında oluşan ishal sulu ve kanamalı geliyorsa hiçbir işlem yapmadan direk doktorunuza başvurmalısınız. İlacı kullanırken iyi hissetseniz bile hekiminizin size önerdiği kadar kullanmanız çok önemlidir. Zimaks ilacının tablet ve şurup formları vardır ama Türkiye'de 400 mili gramlık tabletlerin ve şuruplarının da 10 mg. 50 mg ve 100 mg. Olarak süspansiyon olarak satışı yapılmaktadır.

Zimaks antibiyotikler, çocuklarda toz şeklinde üretilir ve bir hafta kullanılabilir. Üçüncü jenerasyon bir ilaçtır. Türkiye'de genellikle idrar yolları enfeksiyonlarında Üroloji doktorlarının tercih ettiği bir ilaçtır.


Zimaks ilacının yan etkileri nelerdir?

 • Kurdeşen,
 • Nefes almada güçlük,
 • Karın ağrısı,
 • Cilt döküntüsü ve ciltte soyulma,
 • Kanlı ve sulu ishal,
 • Boğazda şişlik,
 • Yüzde dudaklarda ve dilde şişlik, gibi yan etkileri görülebilmektedir.
Günümüzde antibiyotik kullanımı ile ilgili birçok bilgi edinme yöntemleri vardır. Artık eskiden olduğu gibi bilinçsiz ilaç kullanımını bırakmalı ve gerekmedikçe antibiyotik alımı yapmamalıyız. Sağlığımız için ne kadar az ilaç kullanırsak o kadar iyidir. İlaçlar olmadan olmaz tabii ki ama onları sıradan bir gıda gibi gelişi güzel kullanmakta tehlikelidir.

Zimaks Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal, antibiyotik kullanımında sıkça rastlanan bir yan etkidir ve tıbbi olarak colostridium difficale diye tanımlanır ve kısaca cd. Olarak belirlenir. Antibiy[...]

Klamer Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Klamer Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Klamer Antibiyotik, Klamer 125 mg/5 ml süspansiyon hazırlamak için vücuttaki bakterileri savaşarak ve oluşan enfeksiyonların temizlenmesi için çok güçlü bir antibiyotik[...]

Sef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sef antibiyotik, bu ilacın etken maddesi sefaleksin monohidrattır. Sef antibiyotikler vücuttaki bakteriler ile savaşır ve birçok çeşitteki bakteriyel enfeksiyon tedavilerin[...]

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik, Dişlerde oluşan çürük ve hasarla zaman içine diş köklerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar ise zamanla diş ağrısına hatt[...]

Duocid Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Duocid Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Duocid Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir ve kanda yüksek oranda enfeksiyon tespit edilen durumlarda kullanılması uygundur.Duocid Antibiyotik Nasıl Kullanılır?[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6