İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda oldukça sıkıntı yaratmakta olan bir hastalık türüdür. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olan bir kişinin öncelikle kasıklarına giren şiddetli ağrı ve akıntı ve koku oluşmaktadır. Bu belirtiler ise hasta olan kişilerce en yakın zamanda önlem alınmalıdır. Böylesi şikâyetlerde kesinlikle ilk yapılması gereken durum hemen bir kadın doğum hastalıkları uzmanına giderek muayene olunmalıdır. Çünkü idrarda oluşan enfeksiyon tedavi edilmez ise asla kendi kendine iyileşebilen bir hastalık değildir. Kesinlikle doktora gidilerek hemen tedaviye başlanmalıdır. Muayene olan kişinin öncelikle idrar tahlilini isteyecek olan doktorun nasıl bir antibiyotik tedavisi vermesi açısından idrar tahlilini hemen yaptırır. Çıkacak olan sonuçlara göre verilecek antibiyotiğin hangi bakteri türü için olduğunu belirler. Bu arada hasta olan kişinin idrar yolu enfeksiyonu sebebi ile, şikâyetleri oldukça artar.

Antibiyotik tedavisi başladığı zaman verilen antibiyotik ilaç, iğne ve fitil gibi antibiyotik ilaçların en önemlisi olan hasta kullanacağı ilacı aynı saate kullanmalıdır. Aksi taktirde kesinlikle hasta, kullanacağı ilaçların hiçbir faydasını göremez. Bu durumda boşa doktora gitmiş olur. İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi olan hastalara antibiyotiksiz bir tedavi uygulanamaz. Çünkü bu hastalıklar antibiyotiksiz iyileşme gösteremez. İdrar yolu enfeksiyonu olan bir hasta, için tedavi olunsa bile çok çabuk sonuçlar vermeyebilir. Hasta tedavi sürecinde oldukça fazla su tüketmelidir. Hatta her gün 1-2 litre su içerek tedavi sürecine yardımcı olur. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonunda hasta kendini sürekli sıcak tutmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde nasıl şikâyetler olur? Bayanlarda çok sık karşılaşılan bir sorundur. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişinin kasıklarına giren ağrılar ve sancılar oluşur. Sancıların ardından hasta olan kişi tuvalete gittiğinde idrarını yaparken kesilmeler olur. Bu kesilmelerin ardından oluşan, idrarda şiddetli yanma olur yani hasta idrarını yaparken çok sıkıntı çeker. Hatta bazen idrarda kan gelmesi bile söz konusudur. Böylesi bir durumda hemen doktorunuza baş vurarak, tedaviye başlanılması gerektiğini gösteren bir tablo çıkar. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren kişinin ayrıca üşütme, halsizlik, yorgunluk ve hiç yataktan çıkmama isteği olan hastanın uyuşuk halleri söz konusudur.

İdrar yolu enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi gereklimi? Kesinlikle antibiyotik gereklidir. Kadın doğum uzmanının vereceği antibiyotikleri hasta kullanarak, ilaçları bitince tekrar bir muayene olur. Hastanın kullanmış olduğu antibiyotikler hastanın idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmeyebilir. Böylesi bir durumda ise hastaya tekrar idrar tahlili yapılarak ne kadar iyileşme var mı yok mu takip edilir. Tedavi süreci 10 gün olan antibiyotiklerin hastalarda sonuç alınmaması durumunda doktor antibiyotik iğne önerir. Böylece yeni tedavi süreci başlamış olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunda yapılan antibiyotik iğneler, oldukça yakıcı olur. Yani hasta yaşayacağı stres ile zor günler yaşar. İdrar yolu enfeksiyonu olan hastaların idrarındaki olan kokuyu fark etikleri anda göz ardı etmeden kadın doğum uzmanına gitmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonunun neden olur? Kadınlarda ve erkeklerde yaşanılan bu sorun kadınlarda daha sık yaşarken, idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan havuza, denize, gibi ıslak ortamlardır. Bu tür nemli olan yerlerde kurulanmamak veya bayanlarda cinsel ilişki ve genital akıntılar nedenleri sebebi ile oluşan idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır. Böylesi bir durum karşısında ise hasta sağlığı için son derece hijyen olarak temizliğine önem vermelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni