Cempes Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cempes Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cempes Antibiyotik, özellikle kronik hastalıkları ve kronik bronşitin akut eksazerbasyonunda, sinüzit, yumuşak dokularda ve deri enfeksiyonları ve farenjit gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavilerinde kullanılan antibiyotikler sınıfında yer alan bir çeşit antibiyotiktir.


Cempes Antibiyotik Uygulaması


Akut sinüzit; Hastalıklarının tedavisinde çocuk grubunda 6 aylık bebekler ve 12 yaş çocuklarda 10 gün süre ile 12 saat aralıklarla günlük 2 defa alınması gerekmektedir. Akut sinüzit hastalıklarının tedavisi yetişkinlerde ise 13 yaş üstü ve yetişkinlerde hekim tarafından tavsiye edilen doz kullanımı ise 12 saat aralıklar ile günlük 2 defa 10 gün boyunca 300 mg doz şeklinde alınır eğer 600 mg doz alınıyor ise 10 süre ile günlük 1 defa alınması gerekmektedir.

Akut bakteriyel; Hastalıklarının tedavisinde ise yine 6 aylık bebekler ile 12 yaş arası çocuklarda 5 veya 10 gün boyunca 12 saat aralıklarla günlük 2 defa 7 mg veya 10 gün boyunca 14 mg'lık dozlarda günlük 1 defa alınması gerekmektedir.

Faranjit; Hastalıklarının tedavisinde 6 aylık bebekler ile 12 yaş grubu çocuklarda 10 gün süre ile günlük 1 defa 14 mg'lık doz kullanılmalıdır. Bu hastalıklarda yetişkin tedavisinde ise günlük doz alımı ise 10 gün süreli günlük bir defa 12 saat ara ile 600 mg'lık doz kullanılmalıdır.
Kronik bronşit; Hastalıklarında yetişkin guruplarda kullanım dozu ise yine 10 gün süre ile 12 saatlik aralıklar ile 300 mg'lık dozlarda günlük 2 defa 600 mg'lık dozlarda ise günlük 12 saat aralıklar ile günlük 1 defa alınması uygun olmaktadır.

Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; Yetişkin hastalarda 10 günlük süre ile 12 saat aralıklar ile günlük 300 mg'lık doz şeklinde 2 defa alınmalıdır. Çocuklar ve bebeklerde ise 10 gün süreli 12 saat aralıklar ile günlük 7 mg'lık dozlar ile günlük 2 defa alınması gerekmektedir.

Prönomi tedavisinde; Yetişkinlerde 10 gün süre ile günlük 300 mg'lık doz şeklinde 12 saat aralıklar ile 2 defa alınmalıdır.


Cempes Antibiyotik Uygulama Şekli


Ağız yolu ile uygulanmaktadır. Cempes hazır süspansiyonlarda yemekler ile ya da yemeklerden önce alınmalıdır. Hap yutma zorluğu yaşamayan hastalarda ise cempes kapsül alınması uygun olmaktadır. Cempes antibiyotik süspansiyonun hazırlanması daha önce kaynatılmış ve soğutulmuş su şişenin işaretli yerine kadar ilave edilerek 5-10 dakika kadar çalkalanarak hazırlanmaktadır. V hazırlanan karışım 10 gün süre ile normal oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ayrıca her kullanımdan önce mutlaka sallanmalıdır.


Cempes Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kalp yetmezliği devamında kalp krizi ve şiddetli göğüs ağrısı
 • Ellerde, ayaklarda, yüzde, yutma ve nefes almada zorlanma, dudaklarda şişliklerin oluşması
 • Astım alevlenmesi
 • Karaciğerde iltihaplanma ve karaciğer yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Akciğer iltihabı
 • Deri hastalıkları
 • İshal ve karın ağrısı bağırsak iltihaplanması
 • Üst sindirim kanaması ve bağırsaklarda düğümlenme
 • Bilinç kaybı ve yüksek tansiyon
 • Kansızlık ve kas dokusu yıkımı
 • Gaz, bulantı, kaşıntı, baş ağrısı, sersemlik, ağız kuruluğu, kabızlık, hazımsızlık
 • Kanda pıhtılaşma, idrar artışı, kan testlerinin yükselmesi ve istem dışı hareketler

Cempes Antibiyotik Doz Aşım Tedavisi Nasıl Yapılır?
İnsanların fazla kullanımları ile alakalı ilgili tedavi verileri bilinmemektedir. Doz aşımında yan etki olarak mide bulantısı, kusma ve ishal görülmektedir. Böbrek hastalarında vücuttan hemen atıldığından ciddi şekilde zehirlenmelere karşı koruyucu olmaktadır.

Cempes Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Antibiyotik Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik şurup; bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon hastalıkların tedavisi veya hastalıklardan korunmak maksadıyla kullanılan sıvı şeklinde alınan ilaçlardır. Gene[...]

Biteral Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biteral Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biteral Antibiyotik, Etken maddesi Ornidazol olan biteral antibiyotik, vücutta bulunan parazitler ile savaşmakta ve bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen enfeksiyonlar�[...]

Macrol Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Macrol Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Macrol Antiiyotik, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Cilt ve solunum sisteminide etki[...]

Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu İçin Antibiyotik, boğaz enfeksiyonun tanımını yapabilmekten öte anatomik bir tanı şarttır. Çünkü insanlarda boğaz adı verilen bir organ bulunmamak[...]

Boğaz İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz İltihabı Antibiyotik, Üst solunum yolları enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilecek enfeksiyonel bir hastalık türü[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6