Azro Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Azro Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Azro antibiyotik, genellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde Uzman doktor kontrolünde yazılan reçeteli ilaçlar arasında yer alır. Oldukça etkili olan bu ilaç herkes tarafından oldukça tüketilmektedir. Genellikle 5 ml içerisinde 200 mg azitromisin dihidrat bulunduğu belirlenmiştir.


Endikasyonları


Azro, duyarlı olarak mikroorganizmaların yol açmakta olduğu yani neden olduğu.
 • Alt solunum yolu içerisinde oluşan enfeksiyonlar
 • Üst solunum yolu içerisinde oluşan enfeksiyonlar
 • Vücut derisi ve yumuşak olan doku enfeksiyonları
 • Genital klamidya gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Alınması gereken önlemler nelerdir?


Geniş açıda spektrumlu her bulunan antibiyotik kullanımında çok hafif şiddetteki ya da kısmen yaşamı tehdit eden önemli boyutta psödomem branöz kolit oluşabilir. Bu nedenden dolayı antibiyotik kullanımı zamanında diyare büyüyen hastalarda bu küçük olasılığa oldukça dikkat edilmesi gerekir. Antibiyotiklerle birlikte tedavi, aşırı Clostridium üremesine farklı olarak neden olabilmektedir. Antibiyotik olarak kullanımı ile ortaya çıkmış olan kolitlerin asıl nedeninin Clostridium difficile toksini olduğu belirtilmiştir. Psödomem branöz kolit teşhisi konduktan hemen sonra hasta kişi tedavi edilmesi gerekmektedir. Çok hafif vakalarda ilacın hemen kesilmesi oldukça kıvamında yeterli olabilmektedir. Fakat çok farklı ağır hastalarda sıvı, elektrolit, protein gibi dengesi düzenlenmesi gereken etkili antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir.
 • Azro, karaciğer yetmezliği olarak bilinen hastalık tanısında olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 • Ağır olarak böbrek yetmezliği gibi durumlarında olduğu hasta kişilerde dikkatli olunmaları gerekir.
 • QT aralığı olarak uzun olan hasta kişilerde makrolid türü olarak antibiyotiklerde gözlenen farklı ventriküler aritmi, azitromisin ile yapılmış olan çoğu klinik çalışmalarda farklı olarak gözlenmesi sonucunda belirlenmiştir.
 • Karsinojenik gibi potansiyeli tam olarak net bir şekilde bilinmemektedir. Standart olarak çoğu laboratuvar testlerinde mutajenik potansiyel olduğuna dair saptanmıştır.
 • Hayvan araştırmaları deneylerinde, fetüs üzerinde bulunan farklı olarak olumsuz bir etkisi görülmemiştir.
 • Azitromisinin kesin bir gereklilik olmadığı taktirde kolay kolay kullanılmaması gerekir.
 • Çok gerekli olmadığı sürece emziren anne adaylarına verilmemelidir.

Yan etkileri nelerdir?


Yapılan farklı klinik çalışmalarda görülen azitromisinin yan etkilerinin çok hafif ya da orta şiddette olabildiği belirlenmiştir. Yan etkiler farklı olarak çoğu genellikle gastrointestinal sistemden ortaya çıktığı bilinmektedir.

Erişkinlerde gözlenen yan etkiler: azro antibiyotik yan etkilerin çoğu gastrointestinal sistemle doğrudan ilişkili olduğu kesindir. Diyare, bulantı, aşırı kusma ve şiddetli karın ağrısı sıklıkla gözlenenler arasında yer almaktadır. Diğer gözlenen yan etkiler ise göğüs ağrısı, dispepsi, karında şişkinlik, melena, sarılık, nefrit, sersemlik, baş ağrısı, vertigo, uykusuzluk oldukça sık görülen yan etkiler arasında yer almaktadır.

Çocuklarda gözlenen yan etkileri: genel olarak erişkin kişilerde görülen yan etkilerle oldukça benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Çocuklarda göğüs ağrısı, dispepsi, kabızlık, anoreksi, farklı olarak karında şişlik, gastrit, baş ağrısı, sersemlik, ajitasyon, sinirlilik, uykusuzluk, alerjik olarak döküntü, kırgınlık, ateş gibi yan etkiler gözlenmiştir.


İlaç etkileşimleri

Azitro antibiyotik, azitromisin ile alındığında emilimi oldukça yavaşladığından, antasitlerden 1 saat kadar önce ya da 2 saat sonra alınması gerekir. Azitromisinin teofilinle etkileşimi olarak konusunda yeterli olarak bilgi bulunmamaktadır. Fakat diğer makrolidler ile teofilinin beraber uygulanması zamanında teofilin serum konsantrasyonu yükseldiği gözlenmiştir. Buna bağlı olarak eğer azitromisin ve teofilinin birlikte yani beraber verilmesi gerekiyorsa, teofilinin plazma düzeyi ayrıntılı olarak yakından izlenmesi gerekir. Bazı diğer makrolidlerin digoksinin yavaşlattığı izlenmiştir. Aslında her ne kadar farklı olarak azitromisinin böyle bir farklı etkisi saptanmamış olsa da birlikte kullanım ile bu sırasda digoksin düzeyleri detaylı bir şekilde izlenmesi gerekir. Azitromisin klirensini oldukça etkili bir şekilde düşürebileceğinden dolayı farmakolojik olarak etkisinde artış olduğu görülmektedir.

Azro Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Zinnat Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zinnat Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zinnat antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Aeorob ve aneorob bakterilerin oluşturduğu hastalık gruplarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir antibiyotiktir[...]

Sef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sef antibiyotik, bu ilacın etken maddesi sefaleksin monohidrattır. Sef antibiyotikler vücuttaki bakteriler ile savaşır ve birçok çeşitteki bakteriyel enfeksiyon tedavilerin[...]

Geniş Spektrumlu Antibiyotikler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Geniş Spektrumlu Antibiyotikler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Geniş spektrumlu antibiyotikler, direnci en yüksek olan antibiyotik çeşididir. Antibiyotik grubu ilaçlar çeşitli bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlard[...]

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üst solunum yolu antibiyotikleri, bu hastalık grubunda en çok başvurulan ilaç gruplarındandır. Üst solunum yolu hastalıkları akut ve kronik olarak iki gruba ayrılabilir.[...]

Diş Eti İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş eti iltihabı için antibiyotik; Diş eti iltihabı ağız içerisinde meydana gelen bakteriler sebebi ile meydana gelen bir problemdir. Diş eti iltihabını tedavi etmek mak[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6