Croxilex Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Croxilex Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Croxilex Antibiyotik, özellikle 12 yaş üzerinde olan çocuk ve yetişkinlerin kullanması gereken antibiyotik çeşidi olarak bilinmektedir. Croxilex antibiyotik vücutta oluşan bakterilere karşı savaşan antibiyotiktir. Özellikle üst solunum yolları hastalıkları olan sinüzit, farenjit ve bademciklerde oluşan enfeksiyonlarında kullanılması gereken antibiyotiktir. Ayrıca croxilex antibiyotik insan vücudu alt solunum yolları rahatsızlıkları olarak bilinen akut kronik bronşit, zatürre, bakterilerin sebep olduğu kalp zarı enfeksiyonları, beyin zarı enfeksiyonlarında, akciğer enfeksiyonlarında, yumuşak doku ve deri enfeksiyonlarında, selülit gibi bağ dokusu enfeksiyonlarında, idrar yolları ve genital bölge enfeksiyonlarında, çıban, yara, apse gibi kıl kökü enfeksiyonlarında, tifo gibi karın zarı iltihaplarında ve diş apselerinde çok sık kullanılan penisilin gurubuna giren antibiyotik türlerindendir. Croxilex antibiyotik ilacının etken maddesi ise Amoksisilin, klavulanik asit olduğu bilinmektedir.


Croxilex Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?


Croxilex antibiyotik ilacının olası yan etkileri arasında bilinen etkileri genellikle mide bulantısı, iştah kaybı, midede oluşan şiddetli ağrılar, ateş, karın bölgesinde oluşan ağrı, dudaklarda, yüzde, boğazda ve dilde bölgelerinde oluşan şişlikler, nefes almada zorlanma, idrar yapmada güçlük, vücutta çürük oluşumu, idrar renginin koyu olması, sarılık, uzun süren ishal, çok kolay kanama olması, bilinç bulanıklığı şikâyetleri, normal dışı davranış ve düşünce, vücutta istek dışı kasılmalar, gözlerde görülen çeşitli kararmalar, grip oluşması gibi yan etkileri bulunmaktadır.


Croxilex Antibiyotik Kullanım Şekli


Croxilex antibiyotik doktor tarafından belirtilen günlük doz şeklinde kullanılmalıdır. Aksi durumda ise 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde 12 saat aralıklar ile günlük 2 defa alınması gereken bir antibiyotiktir. Croxilex antibiyotik ilacının kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında günlük alınan ilacın bol su ile alınması çok önemlidir.


Croxilex Antibiyotik Kullanımında Bilinmesi Gereken Hususlar

 • Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta oluşan bakteri ve enfeksiyonların tedavi edilmesinde çok etkili bir antibiyotiktir.
 • İlacın etken maddesine hastanın alerjisi olup olmadığının araştırılması eğer var ise kesinlikle croxilex antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Croxilex antibiyotik grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında etkili olmadığı ve bu tür enfeksiyonlarda kullanılması gerekmektedir.
 • Gut hastalığında kullanılan ve kan sulandıran haplar ile alınmamalıdır.
 • Doğum kontrol haplarının etkisi azalttığı için bu tür hapları kullanan kişililerin istenmeyen bir gebelik durumu yaşamaması için daha dikkatli olmaları gerekmektedir.
 • Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, astım ve kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler mutlaka bir doktora görünmelidir.
 • Hamilelik dönemi ve sonrasında emzirme dönemlerinde olan hastaların croxilex antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Kesinlikle 12 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır.
 • Sıklıkla kan değerlerinin ölçülmesi ve böbrek ve karaciğer durumlarının kontrol altında tutulması önemlidir.
 • Croxilex antibiyotik kullanımı süresinde kendinizi iyi hissettiğiniz andan sonra kesinlikle ilaç kesilmemeli ve doktorun vermiş olduğu süre ilaç alımına devam edilmelidir.
 • Croxilex antibiyotik ishale sebep olmaktadır aşırı derecede kanlı ve sulu ishal durumu gözlenirse hemen ilaç kesilmelidir.

Croxilex Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Antibiyotik Adeti Geciktirir mi?

Antibiyotik Adeti Geciktirir mi?

Haber Bülteni

Aksef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aksef Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aksef Antibiyotik: Etken maddesi sefuroksim aksetil olan aksef antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşarak çok ağır olan ve yaşamsal önem taşıyan iltihaplanmalar[...]

Enfexia Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Enfexia Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Enfexia Antibiyotik, orta spektrumlu ve geniş spektumlu farklı iki grupta adlandırılabilecek bir antibiyotik türüdür. Sefalosprin türü bir antibiyotikdir ve oral yoldan ve[...]

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik, Dişlerde oluşan çürük ve hasarla zaman içine diş köklerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar ise zamanla diş ağrısına hatt[...]

Antibiyotik ile Alkol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik ile Alkol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik ile alkol, Karıştırılması sakıncalı durumlara neden olabilir. Antibiyotiklerin genelinde özellikle orta ve geniş spektrumlu antibiyotiklerde sıkça görülen [...]

Klamoks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Klamoks Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Klamoks Antibiyotik, Etkin madde olarak her tablette 875 mg amoksisilin, 125 mg klavulanik asit, yardımcı madde olarak, hidroksipropil metil selüloz, etil selüloz, propilen gli[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6