Antibiyotik Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Antibiyotik Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Antibiyotik alerjisi, insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Günümüzde bazı insanlarda meydana gelen bu kimyasal ilaç alerjisi özellikle bazı antibiyotiklerde çok karşılaşılır. Antibiyotik ilaçlar arasında doktorların hastalara verdiği en önemli ilaç penisilin ilacıdır. Bu antibiyotik, diğer antibiyotiklere göre çok daha etkili olduğu için bazı insanların vücudunda olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Antibiyotik alerjisi olan insanların vücut yapıları diğer insanlara göre çok daha hassastır. Bu nedenle kişilerin, kullandıkları tüm antibiyotik ilaçlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda bu alerjiler çok ciddi sorunlara neden olabilir. Antibiyotik, insanların bilinçsiz bir şekilde kullandığı ilaçlardandır. Çünkü insan vücudunda meydana gelen en küçük iltihaplı hastalıklarda, soğuk algınlığı durumunda ve bunlara benzer birçok hastalıkta, kişiler evde bulunan herhangi bir antibiyotiği kullanmaktadır. Bu durum son derece yanlış olsa bile ülkemizde yaygın olarak bu yanlış yapılmaktadır. Bu şekilde kontrolsüz antibiyotik kullanımına bağlı olarak insanlarda antibiyotik alerjisi meydana gelebilir. Üstelik meydana gelen alerjiler, fark edilmezse ya da müdahale edilmezse kişilerde ölümcül sonuçlara bile neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki meydana gelen bazı antibiyotik alerjileri, insanlarda çok şiddetli bir şekilde seyrederken bazı insanlarda çok hafif bir şekilde seyreder. Bu durum, tamamen kişinin kullandığı antibiyotiğe ve aynı zamanda kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.


Antibiyotik alerjisi ne gibi belirtilere yol açar?


Antibiyotik alerjisinin meydana getireceği belirtiler, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çünkü bu durum antibiyotiğin dozuna ve türüne göre değişim gösterir. Fakat bu ilaç genel olarak insanlarda şu belirtilere neden olmaktadır.
 • Deri üzerinde kızarıklık ve kaşıntı: Yaygın olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Özellikle antibiyotik alerjisinde birçok kişide görülebilmektedir. Eğer sorun ilerlemişse deri üzerinde döküntüler kabarıklıklar meydana gelebilir.
 • Antibiyotik alerjisi, insanlarda yeni yeni başlıyorsa bu durumda kişide çok şiddetli karın ağrısı ortaya çıkar. Karın ağrısı ise tamamen mide üzerindeki sancılardan dolayı görülmektedir. Bu nedenle diğer organlardan şüphe duyulmamalıdır.
 • Bazı insanlarda alerji belirtisi olarak burun akıntısı ve yüksek ateş meydana gelmektedir. Özellikle küçük yaştaki insanlarda yüksek ateş alerji belirtileri arasında olmazsa olmazlardandır. Yüksek ateşe müdahale edilmemesi durumunda çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Antibiyotik alerjisi olan insanlarda aşırı hassasiyet ve bununla birlikte nefes darlıkları meydana gelir. Meydana gelen nefes darlığı kişinin göğüs kısmında yanma sorunlarına ve nefes alamama durumlarına neden olduğu için acil müdahale gerekebilir.
 • Son olarak antibiyotik kullanan ve alerjiden alt seviyede etkilenmiş olan insanların dilleri altında aftlar meydana gelebilir. Bu durumlarda alerjinin varlığını anlayabiliriz.
Bunların haricinde nadir de olsa bazı insanlarda işime kaybı, kabızlık, iştahsızlık, karaciğerde zehirli madde birikmesi, mantar enfeksiyonu, ışığa duyarlılık, kırmızı adam sendromu, göz bebeği titremesi, serum hastalığı gibi farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum nedeniyle meydana gelen birkaç belirtide bile daha fazla beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Aksi durumlarda belirtiler hızlı bir şekilde büyüyerek sizlere zarar verebilir.

Tedavisi: Antibiyotik alerjisi için çok büyük tedaviler olmasa bile sorunların belirtilerini engellemek amacıyla bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Özellikle kişiler fiziksel olarak da bu alerjiden etkilendikleri için diğer insanlardan alerji belirtilerini gizlemek isterler. Bunun için doktorunuz bazı tıbbi ilaçlar vererek bu belirtileri en aza indirecektir. Bunların yanı sıra bağışıklık sisteminin bazı kimyasal salgılar salgılayarak bu ilacın alerjik etkilerini pas geçmesi sağlanabilir. Bunun içinde şırınga ile insanlara enjekte edilen ilaçlar kullanılmaktadır. Yani bazı iğneler sorunların azaltılmasında etkili olabilmektedir. Bu durum daha çok şiddetli antibiyotik alerjisi olan insanlarda kullanılmaktadır.

Antibiyotik Alerjisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

20 Lik Diş İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

20 Lik Diş İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

20'lik Diş İçin Antibiyotik, genellikle bu dişlerin ağrılı çıkış süreci ve sonrasında diş çekimi ile sonuçlanan durumda antibiyotik kullanımına gerek duyulabilir.[...]

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Antibiyotik, Dişlerde oluşan çürük ve hasarla zaman içine diş köklerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar ise zamanla diş ağrısına hatt[...]

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik İshal, antibiyotik kullanımında sıkça rastlanan bir yan etkidir ve tıbbi olarak colostridium difficale diye tanımlanır ve kısaca cd. Olarak belirlenir. Antibiy[...]

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Antibiyotikleri Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üst solunum yolu antibiyotikleri, bu hastalık grubunda en çok başvurulan ilaç gruplarındandır. Üst solunum yolu hastalıkları akut ve kronik olarak iki gruba ayrılabilir.[...]

Antibiyotiklerin Sınıflandırılması

Antibiyotiklerin Sınıflandırılması

Antibiyotiklerin sınıflandırılması, bakteriyel hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların hastalığın tedavi ihtiyacına göre ayrılması işlemine denir. A[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6