Tavanic Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tavanic Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavanic Antibiyotik: Etken maddesi Lvofloksasin olan tavanic antibiyotik, vücutta bulunan bakteriler ile savaşan bir antibiyotiktir. Tavanic antibiyotik, bronşit, kökeni toplum olan zatürre ya da hastaneden kaynaklanan zatürre ve buna benzer solunum yolu enfeksiyonları, bakteriler sebebi ile meydana gelen yüzdeki kemiklerin içinde bulunan hava boşluklarının geçici iltihabı yani sinüzit rahatsızlığı, hava ile karışmış durumdaki şarbon mikrobunun etkisinde kalmak, prostatta iltihap olması, böbrek enfeksiyonu ve benzeri idrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalar, yara iltihaplanması ve çıban gibi deri ve yumuşak doku iltihaplanmalarının tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.


Tavanic Antibiyotiğin Kullanılması ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

 • Antibiyotiğin etken maddesine alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir.
 • Bu antibiyotik, bronşit, solunum yolu enfeksiyonları, bakteriler sebebi ile meydana gelen yüzdeki kemiklerin içinde bulunan hava boşluklarının geçici iltihabı yani sinüzit rahatsızlığı, hava ile karışmış durumdaki şarbon mikrobunun etkisinde kalmak, prostatta iltihap olması, idrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalar, yara iltihaplanması ve çıban gibi deri ve yumuşak doku iltihaplanmalarının tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Bu antibiyotik ilacın kullanımı esnasında hastanın eklem yerlerinin herhangi bir tanesinde aniden ağrı meydana gelmesi, hassasiyet oluşması, hareket etmede problemlerin ortaya çıkması ve şişme olması halinde antibiyotiği bırakarak hiç vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın kendini iyi hissetmesi halinde ilaca devam etmesi ve kullanması gereken süre boyunca kullanmaya devam etmesi gerekmektedir. Zira bu ilaç iltihabın tam anlamı ile temizlenmemiş olması durumunda hastada iyileşmiş olma hissi uyandırabilmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle de hastanın güneşten, güneş odasından ve güneş lambalarından mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir.
 • Hastanın daha önceki dönemlerinde antibiyotik kullanımına karşı alerjisinin olması, böbreklerinde ya da karaciğerinde rahatsızlık olması, siroz hastalığının olması, şeker hastalığının olması, eklem yerlerinde sorun olması, kendisinde veya ailesinden herhangi birinde uzun QT hastalık tablosunun olması, çizgili kas rahatsızlığının olması, kanında düşük seviyede potasyum olması ya da sara hastalığının olması durumunda hastanın bu antibiyotiği kullanmadan kesinlikle doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Tavanic antibiyotiğin kullanımı bu hastalar açısından uygun olmayabilmektedir ve bu antibiyotiği hastanın güven içinde kullanabilmesi açısından doz ayarlanmasına ve özellikli testlere ihtiyacı olabilmektedir.
 • Tavanic antibiyotiğin kullanılmasından iki saat öncesinde ve sonrasında hastanın kesinlikle antiasit, sukralfat, mineral ya da vitamin takviyelerinden herhangi birinin kullanılması antibiyotiğin etkisini azaltabileceği için önerilmemektedir.
 • Bu antibiyotiği kullanan hastalarda ishal durumu söz konusu olabilmektedir. Hastanın sıvı halde ya da kanlı ishalinin olması halinde kesinlikle doktoru ile bu durumu görüşmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, bu durumun farklı bir iltihaplanmanın belirtisi olabilmesidir ve hastanın doktoru ile görüşmeden, bu durumun giderilmesi için kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmaması gerekmektedir.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken bol bol su içmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotik 18 yaşını doldurmamış kişilere önerilmemektedir.
 • Bu antibiyotiği kullanan hastalarda düşünce ve tepkimelerinin bozulması gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bu sebeple de hastanın dinç ve uyanık olmasını gerektiren bir aktivite yapacağı zaman dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Hastanın hamile olması ya da emzirme döneminde olması halinde bu antibiyotiği kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerekmektedir. Bu antibiyotiğin bebeği etkileme riski söz konusudur. Bu nedenle hastanın hamileliğinin son ayında bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca, hastanın emzirme döneminde bu ilacı kullanması halinde ilacın etkileri anne sütüne geçerek bebeğe zarar verebilmektedir.

Tavanic Antibiyotiğin Kullanımı


Hastanın bu antibiyotiği doktorunun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. Bu sebeple de hastanın tedavi süresi boyunca doktorunun önerilerine uyması önemlidir.

Bu antibiyotiğin her bir dozunun bol su ile ve aynı periyotta alınması gerekmektedir. Ayrıca bu antibiyotik yemekler ile ya da aç karnına alınabilmektedir.

Tavanic Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Diş Eti İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Eti İltihabı Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş eti iltihabı için antibiyotik; Diş eti iltihabı ağız içerisinde meydana gelen bakteriler sebebi ile meydana gelen bir problemdir. Diş eti iltihabını tedavi etmek mak[...]

Stafine Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Stafine Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Stafine Antibiyotik Endikasyonları; stafine pomad, özellikle stafilokok ve streptekok gibi gram (+) bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. (Cilt a[...]

Uçuk İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçuk için Antibiyotik, Uçuk genellikle dudak bölgesinde çıkan bir rahatsızlıktır. Hem bulaşıcı hem de çok ağrılı bir süreci olan uçuk, vücudun dengesini derinden[...]

Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler nedeni ile genellikle birçok farklı ilacın kullanılmasındansa bactrim tercih ed[...]

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte antibiyotik kullanımı, Gebelik dönemi anne bedeninde ve ruhunda birçok değişime yol açan, meşakkatli ve bir o kadar özel bir dönemdir. Bu dönemde mikroplara ka[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6